Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

48.Tydzień Kultury Beskidzkiej

Zespoły z Meksyku, Tajwanu, Indonezji, Słowacji, Słowenii, Jugosławii, Rumunii i wielu innych zakątków świata, w tym oczywiście z Polski, wystąpią już niedługo w Wiśle. 30 lipca rozpoczyna się największa w Polsce i jedna z największych na świecie imprez folklorystycznych - Tydzień Kultury Beskidzkiej. Co roku podczas TKB występuje ponad 100 zespołów, koncerty TKB obejrzało już ponad 250 tys. widzów.

TKB to największa w kraju i jedna z największych imprez folklorystycznych w świecie: - Ponad 100 zespołów pieśni i tańca z ok. 30 państw na różnych kontynentach, 4 tysiące tancerzy, śpiewaków i muzyków, ponad 50 kilkugodzinnych wieczornych koncertów na dużych plenerowych estradach, odbywających się równocześnie w kilku miejscowościach przez kolejnych 9 dni - informuje Zbyszek Hojny z Regionalnego Ośrodka Kultury z Bielska-Białej.

W Wiśle nie zabraknie również rodzimych kapel. Wystąpią m.in.: Grupa śpiewacza CZERNIANIE z Wisły, WISŁA z Wisły, BRENNA z Brennej Zespół Regionalny "Wisełka" z Wisły, Grupa śpiewacza UŚCIEŃKOWIANIE z Wisły, ZIEMIA CIESZYŃSKA z Cieszyna, KONIAKÓW z Koniakowa, Zespół Regionalny "Strumień" ze Strumienia, Grupy śpiewacze TKOCZE i STEJIZBIANKi z Wisły, Zespół Regionalny "Senior" ze Skoczowa, Zespół Regionalny "Jasieniczanka" z Jasienicy i wiele innych.

Występy, jak co roku, odbywać się będą na małej scenie na Placu Hoffa oraz w Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny. 6 sierpnia (sobota) o godz.18.00 odbędzie się KONCERT FINAŁOWY 22. MSF, podczas którego wystąpią wszystkie zespoły uczestniczących w MSF. Ogłoszone zostaną również wyniki i wręczone nagrody.

Następnego dnia (7 sierpnia – niedziela, godz. 17.00), na zakończenie zaśpiewa zespół, który otrzymał niedawno Nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego im. Oskara Kolberga -  Regionalny Zespół ISTEBNA z Istebnej. Będzie to koncert jubileuszowy tego znanego i lubianego zespołu.

TKB towarzyszy wiele różnych imprez,  takich jak przedpołudniowe koncerty kapel, uliczne korowody (ul. Olimpijska, ul. 1 Maja, pl. B. Hoffa: 30 lipca – sobota – godz.16.00, 6 sierpnia – sobota – godz.11.00), wystawy, kiermasze i Targi Sztuki Ludowej w Żywcu, Gorolskie Święto w Jabłonkowie (5-7 sierpnia 2011 r.), 17 Festyn Istebniański (30-31 lipca 2011), Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach (6-7 sierpnia 2011).
 
Organizatorami TKB są: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, samorządy Wisły, Szczyrku, Żywca, Makowa Podhalańskiego, Oświęcimia, Istebnej i Ujsół oraz Koło Miejscowe PZKO w Jabłonkowie.

Podczas ubiegłorocznego TKB wystąpiło ponad sto zespołów polskich i zagranicznych, na scenie pojawiło się około 4000 wykonawców. Zobacz szczegółowy plan imprezy: 48. TKB

Zobacz film promocyjny 48. Tygodnia Kultury Beskidzkiej
 

źródło: OX.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: