Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

3D rewolucja w Kinie Piast

Avatar w wersji reżyserskiej będzie pierwszym filmem wyświetlonym w technologii 3d w cieszyńskim Kinie Piast, które wzbogaciło się o nowy projektor. Pierwszy film w trójwymiarze zobaczymy w poniedziałek 8 sierpnia o godz. 16:30

Z nowego projektora cieszy się zarządzający cieszyńskim kinem - Bez przesady można powiedzieć, że 8 sierpnia 2011 roku zapisze się jako przełomowa data w kalendarium cieszyńskiego kina „Piast”. W tym dniu w naszym kinie będzie miała miejsce pierwsza publiczna projekcja filmu wyświetlanego z nowego projektora, przeznaczonego do projekcji filmów w technologii cyfrowej, z możliwością projekcji w formacie 3D, czyli z efektem trójwymiarowym – mówi redakcji ox.pl szef cieszyńskiego kina Marek Mendroch.

Cyfrowa rewolucja w technice projekcji filmów w kinach stała się już faktem. Obecnie montaż i udźwiękowienie filmów jest już właściwie w 100% realizowane techniką cyfrową. Coraz częściej dzieje się tak, że kina niewyposażone w system cyfrowej projekcji filmowej nie mogą korzystać z pełnej palety filmów wprowadzanych na ekrany kin. „Avatar – wersja specjalna” (reżyserska), „Sanctum”, „Matki w mackach Marsa”, „Krzyk 4” to tylko kilka tytułów filmów, które nie mogły być wyświetlane w kinach „tradycyjnych”, gdyż dystrybutorzy nie wprowadzili na rynek analogowych kopii tychże filmów.

Sprzęt, czyli nowy projektor i serwer
Czego potrzebowano w kinie „Piast” by być cyfrowym i spełniać kryteria kina cyfrowego? Przede wszystkim zakupiono projektor cyfrowy – Barco DP2K-20C.  Projektor belgijskiej firmy zamontowany w kinie pracuje z lampą ksenonową firmy OSRAM o mocy 4000W! Oprócz tego musiano zakupić serwer do projekcji cyfrowej (DOREMI DCP2K4-DCI-10AW) Do czego służy owy serwer - można powiedzieć, że serwer w systemie projekcji cyfrowej jest rodzajem komputera generującego sygnał dla projektora oraz układu nagłośnienia, odtwarzając film z dostarczonego kinu nośnika w standardzie kina cyfrowego, w formacie JPEG2000, korzystając ze specjalnego oprogramowania, zapewniającego również bezpieczeństwo danych filmowych (zaawansowane techniki antypirackie). Pliki filmowe pozostają w serwerze zaszyfrowane aż do momentu projekcji. Dopiero w czasie seansu, za pomocą wykupionego przez kino klucza, dokonywana jest ich ostateczna deszyfracja – wyjaśnia na stronie Kina Piast Marek Mendroch.

Oprócz tego ważne jest to, że cały sprzęt służący do projekcji w systemie cyfrowym musi być zgodny ze standardem hollywoodzkim, tzw. specyfikacją DCI (Digital Cinema Initiative). Bez spełnienia wymagań tej specyfikacji kino nie otrzyma kopii filmowej. Dlatego do projekcji kinowej w systemie cyfrowym używane muszą być specjalne projektory i serwery, które posiadają atest DCI.

Aby widzowie mogli się cieszyć techniką 3d, musiano także zadbać o to, by projektor został wyposażony w tzw. kit do projekcji trójwymiarowej (specjalna tarcza sterująca „przestrzenną” paletą barw). Nie można zapominać także o zakupie specjalnych okularów, które widzowie muszą zakładać będą na czas trwania filmowej projekcji i zakupiono zmywarkę przeznaczoną specjalnie do czyszczenia okularów 3D

(red)

zobacz zwiastun filmu Avatar

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: