Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

32 lata historii więcej

Początkiem marca odbyło się walne zebranie  zbytkowskiej Ochotniczej Straży Pożarnej. Podczas wydarzenia przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Zbytkowa przekazali na ręce Prezesa OSP, druha Marka Omozika, odnaleziony Statut i Regulamin Służby Ochotniczej Straży Ogniowej sprzed 118 lat.

Jak podaje strona  solectwozbytkow.pl/ Oryginał statutu znajduje się w Archiwum w Opawie pod sygnaturą Zemský archiv v Opavě, Zemská vláda slezská Opava, karton 1396, sygn. 12162/1905 Statut jest dokumentem sporządzonym w języku niemieckim, pismem ręcznym, opatrzony podpisami, pieczęciami i opłacony w formie znaczka skarbowego.

Kopią i tłumaczeniem dysponuje Ochotnicza Straż Pożarna w Zbytkowie a tłumaczenie przygotował  dr Rafał Obetkon

 Co ciekawe, do  momentu zlokalizowania przez SMZ Statutu zbytkowskiej Straży Ogniowej z 1905 r., lokalna społeczność, a przede wszystkim druhowie z OSP żywili przekonanie o 86 letniej historii zbytkowskiego pożarnictwa. Pozyskana kopia dokumentu z początku XX w., wydłuża tę historię o 32 lata.

Dokument obejmuje 43 paragrafy dotyczące celów Stowarzyszenia, jego struktury, praw i obowiązków członków, finansowania oraz wielu innych szczegółowych aspektów.

 Z treścią statutu zapoznać się można pod tym adresem: https://solectwozbytkow.pl/

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: