31 października - Święto Reformacji
Luter, wówczas członek Zakonu Świętego Augustyna, krytykował nagminne kupczenie odpustami papieskimi i postulował odmienne od praktykowanego podejście do pokuty. Wywieszenie 31 października 1517 roku słynnych tez miało na celu rozpocząć dyskusję nad odnowieniem Kościoła rzymsko-katolickiego, w rzeczywistości jednak stało się asumptem do podziału w zachodnim chrześcijaństwie. Ówcześni europejscy władcy chętnie przechodzili na stronę Reformacji, co wiązało się nie tylko z pobudek religijnych lecz i czysto ekonomicznych – sprawa płaconej papieżowi rokrocznej daniny tzw. świętopietrza.
Na Śląsku Cieszyńskim Kościół ewangelicki pojawił się za czasów panowania księcia Wacława III Adama 470 lat temu i do dziś wspólnota protestancka w naszym regionie jest najsilniejsza w Polsce.
Choć w tym roku Święto Reformacji wypada w sobotę, warto wiedzieć, że polscy ewangelicy mogą na własną prośbę uzyskać zwolnienie z pracy, jednakże pod warunkiem odpracowania tego dnia. Natomiast 31 października jest ustawowym dniem wolnym od pracy m.in. w kilku niemieckich landach: Brandenburgii, Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Saksonii, Saksonii-Anhalt i w Turyngii.
W Cieszynie uroczyste nabożeństwo zostanie odprawione o godz. 17:00 w Kościele Jezusowym. O tej samej godzinie w nabożeństwie w kościele ewangelicko-augsburskim Jana Chrzciciela w Starym Bielsku weźmie udział Prezydent RP Andrzej Duda. Zobacz materiał: Prezydent na święcie luteran.
(ÿ)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.