Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

30. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic przeszedł do historii

Zakończył się 30. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic, zorganizowany w Cieszynie i Czeskim Cieszynie przez stowarzyszenia: Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka Oddział Regionalny w Cieszynie i Člověk na hranici z Czeskiego Cieszyna.

 Od 30 września do 10 października nie tylko na scenach teatralnych obydwu miast nad Olzą, ale także w Domu Narodowym Cieszynie oraz w Czytelni-Kawiarni Avion i ośrodku kultury KaSS Střelnice w Czeskim Cieszynie i w sali biblioteki w Trzyńcu zaprezentowano 16 przedstawień z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Tradycyjną nagrodę tego festiwalu – Złamany Szlaban – w drodze elektronicznego głosowania widzowie przyznali przedstawieniu „Runners” praskiego teatru Cirk LaPutyka (średnia ocen: 4,81), które o włos wyprzedziło również praskie kameralne przedstawienie lalkowe „Příběhy malé Lupitiny González” (Opowieści małej Lupitiny Gonzalez) teatru Loutky bez hranic z Pragi (średnia ocen: 4,79). Trzecie miejsce zdobyło przedstawienie Teatru Śląskiego „Pokora” według Szczepana Twardocha (ocena: 4,64), wyprzedzając o dwie setne znakomity spektakl „Yvonne” (czyli „Iwonę, księżniczkę Burgunda” Gombrowicza) wystawiony przez teatr Maladype Színház z Budapesztu. W 85. rocznicę urodzin Václava Havla warszawskie Teatr Dramatyczny prezentował „Protest”; Scena Polska z Czeskiego Cieszyna uczciła jubileusz swego siedemdziesięciolecia premierą „Balladyny” zaprezentowaną w przedostatni dzień festiwalu.

Oprócz przedstawień obywały się w ramach festiwalu koncerty – wystąpił Mariusz Szczygieł z zespołem Res Factum oraz Wojciech Myrczek z Bogusławem Kaczmarem – oraz pospektaklowe dyskusje z widzami, lekcje teatralne i warsztaty. Festiwalowi towarzyszyło sześć wystaw: plastycznych, fotograficznych i plakatu; m.in. edukacyjna ekspozycja przybliżająca 100 lat teatru słowackiego. Dwie z nich prezentowane były w przestrzeni publicznej.

We wszystkich wydarzeniach po obydwu stronach Olzy wzięło udział około 10 tysięcy osób, z czego w samych wydarzeniach teatralnych uczestniczyło około 4 tysięcy widzów. Jeden spektakl – „Gadžové jdou do nebe” (Gadziowie idą do nieba) słynnego teatru Husa na provazku z Brna – nie mógł się odbyć z powodu choroby w zespole. Organizatorzy zapraszają więc na nieplanowany „after” 16 grudnia do Czeskiego Cieszyna, kiedy będzie można zobaczyć ten interesujący czesko-romski spektakl.

red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-11-05 15:07:38
krzysztof.nm: Mariusz Szczygieł z zespołem Res Factum - dobre
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: