Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

30. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic przeszedł do historii

Zakończył się 30. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic, zorganizowany w Cieszynie i Czeskim Cieszynie przez stowarzyszenia: Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka Oddział Regionalny w Cieszynie i Člověk na hranici z Czeskiego Cieszyna.

 Od 30 września do 10 października nie tylko na scenach teatralnych obydwu miast nad Olzą, ale także w Domu Narodowym Cieszynie oraz w Czytelni-Kawiarni Avion i ośrodku kultury KaSS Střelnice w Czeskim Cieszynie i w sali biblioteki w Trzyńcu zaprezentowano 16 przedstawień z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Tradycyjną nagrodę tego festiwalu – Złamany Szlaban – w drodze elektronicznego głosowania widzowie przyznali przedstawieniu „Runners” praskiego teatru Cirk LaPutyka (średnia ocen: 4,81), które o włos wyprzedziło również praskie kameralne przedstawienie lalkowe „Příběhy malé Lupitiny González” (Opowieści małej Lupitiny Gonzalez) teatru Loutky bez hranic z Pragi (średnia ocen: 4,79). Trzecie miejsce zdobyło przedstawienie Teatru Śląskiego „Pokora” według Szczepana Twardocha (ocena: 4,64), wyprzedzając o dwie setne znakomity spektakl „Yvonne” (czyli „Iwonę, księżniczkę Burgunda” Gombrowicza) wystawiony przez teatr Maladype Színház z Budapesztu. W 85. rocznicę urodzin Václava Havla warszawskie Teatr Dramatyczny prezentował „Protest”; Scena Polska z Czeskiego Cieszyna uczciła jubileusz swego siedemdziesięciolecia premierą „Balladyny” zaprezentowaną w przedostatni dzień festiwalu.

Oprócz przedstawień obywały się w ramach festiwalu koncerty – wystąpił Mariusz Szczygieł z zespołem Res Factum oraz Wojciech Myrczek z Bogusławem Kaczmarem – oraz pospektaklowe dyskusje z widzami, lekcje teatralne i warsztaty. Festiwalowi towarzyszyło sześć wystaw: plastycznych, fotograficznych i plakatu; m.in. edukacyjna ekspozycja przybliżająca 100 lat teatru słowackiego. Dwie z nich prezentowane były w przestrzeni publicznej.

We wszystkich wydarzeniach po obydwu stronach Olzy wzięło udział około 10 tysięcy osób, z czego w samych wydarzeniach teatralnych uczestniczyło około 4 tysięcy widzów. Jeden spektakl – „Gadžové jdou do nebe” (Gadziowie idą do nieba) słynnego teatru Husa na provazku z Brna – nie mógł się odbyć z powodu choroby w zespole. Organizatorzy zapraszają więc na nieplanowany „after” 16 grudnia do Czeskiego Cieszyna, kiedy będzie można zobaczyć ten interesujący czesko-romski spektakl.

red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: