Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

30 lat Muzeum

20 grudnia upłynęło 30 lat od otwarcia Muzeum im. G. Morcinka w Skoczowie. Mieści się ono w najstarszej zachowanej kamienicy w mieście.

- Pomysł utworzenia w Skoczowie muzeum powstał już w latach pięćdziesiątych, kiedy to grupa lokalnych działaczy wystąpiła z apelem o utworzenie placówki. Wybrano zabytkową kamienicę przy ul. Fabrycznej 5, ale dopiero po dwudziestu latach udało się zrealizować projekt, i w 1981 roku Wojewoda Bielski Stanisław Łuczkiewicz wydał Zarządzenie w sprawie utworzenia Muzeum im. Gustawa Morcinka w Skoczowie jako oddziału Muzeum w Cieszynie. W latach 1982-86 kamienica została poddana renowacji i adaptacji do celów muzealnych. Najstarsza zachowana kamienica w mieście z 1793 roku została przystosowana na działalność ekspozycyjną. Budynek muzeum ma swoją bogatą historię. Za czasów Piastów cieszyńskich był kaplicą zamkową, usytuowaną na tyłach zamku, a końcem XIX wieku, będąc własnością miasta, pełnił rolę gospody cechowej, a później i stacji „szupasowej”. Po latach zmieniła się jednak funkcja obiektu, który stał się kamienicą czynszową. Po prawie dwóch wiekach funkcjonowania stał się w końcu instytucją muzealną – opisuje Rozalia Wawronowicz, Kierownik Muzeum.

Uroczyste otwarcie placówki odbyło się 20 grudnia 1986 roku. - Wicewojewoda bielski dr Jan Wałach w obecności współzałożycielki Muzeum historyk Haliny Szotek, zaproszonych gości i mieszkańców, przecinając wstęgę, otworzył podwoje muzeum. Profil placówki obrazuje życie i twórczość pisarza Gustawa Morcinka, ale także historię miasta Skoczowa, pradzieje ziemi i tradycje rzemiosła. Ekspozycja muzealna obejmuje piwnice, parter i piętro budynku. W XVI-wiecznych piwniczkach znajdują się zbiory archeologiczne dotyczące m.in. zamku i synagogi skoczowskiej oraz wykopaliska związane z gródkiem rycerskim w Kowalach. W salach parteru mieszczą się pamiątki i zaaranżowany gabinet pisarza G. Morcinka oraz sala prezentująca stare dokumenty miejskie, tłoki pieczętne i mapy. Sale pierwszego piętra prezentują bogate tradycje rzemiosła cieszyńskiego, ze szczególnym uwzględnieniem lokalnego. Przedstawione są rodzaje rzemiosła, które były najlepiej rozwinięte w mieście i miały najdłuższe tradycje – wyjaśnia Rozalia Wawronowicz.

Muzeum nie tylko gromadzi, chroni i upowszechnia zbiory związane z pisarzem i regionem. - Przez dziesięciolecia, dzięki wsparciu darczyńców, zbiory muzeum zwiększyły się. Oprócz działań podstawowych muzeum prowadzi działalność ekspozycyjną i oświatową, tworzy wydarzenia, wystawy oraz lekcje muzealne, wykłady i prelekcje, spotkania dla dzieci. Przez lata odbywały się wieczory poezji, koncerty muzyczne, seanse filmowe, promocje wydawnictw i dziesiątki spotkań z ciekawymi ludźmi w ramach Klubu Propozycji. Eksponowano dorobek artystyczny plastyków związanych z ziemią skoczowską, w tym rzeźbiarzy prezentujących również rzeźbę religijną. Wystawiali swoje prace lokalni rzemieślnicy na wystawach dotyczących tradycji skoczowskiego rzemiosła. Tworzone były wystawy historyczne, etnograficzne, fotograficzne i związane z wybitnymi postaciami ze Śląska Cieszyńskiego – wymienia Kierownik Muzeum.

Muzeum im. Gustaw Morcinka w Skoczowie jest oddziałem Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie prowadzi cztery działy:

1. Życie i twórczość Gustaw Morcinka

2. Historia Skoczowa,

3. Pradzieje Skoczowa i okolic,

4. Rzemiosło Skoczowa i okolic.

Wirtualny spacer po muzeum: zobacz

 

red./mat.pras.

źródło:
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: