Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

26 STYCZNIA – Ogólnopolski DZIEŃ TRANSPLANTACJI

26 stycznia 1966 roku w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie dokonano pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce. Dla upamiętnienia tego wyczynu właśnie dzień 26 stycznia jest Ogólnopolskim Dniem Transplantacji.

Transplantologia często bywa jedynym sposobem na uratowanie komuś życia. Transplantacja, inaczej przeszczep, oznacza przeniesienie zdrowych, żywych organów, tkanek bądź komórek od dawcy i umieszczenie ich w organizmie biorcy. W ten sposób możemy wymienić wadliwy organ na narząd zdrowy, pochodzący od innego człowieka.

Pierwszy udany przeszczep serca miał miejsce w Zabrzu w 1985 r. W 2006 r. w Trzebnicy dokonano pierwszej transplantacji kończyny górnej, natomiast w 2013 r. w Gliwicach przeszczepiono twarz. W zależności od dawców narządów w Polsce rocznie dokonywanych jest około 1000 przeszczepów. Najczęściej przeszczepiane są: nerki, wątroba, serce, rzadziej nerka i trzustka jednocześnie bądź sama trzustka oraz płuca. Przeszczepiane są również kończyny, jelita, szpik kostny, rogówka w oku czy wspomniana twarz.

Osoby z uszkodzonymi narządami często żyją jedynie dzięki podłączonym do nich maszynom. Zdani są na uciążliwe, codzienne dializy. Wiele osób z niecierpliwością i nadzieją czeka na właściwego dawcę. Około 90 procent przeszczepów kończy się sukcesem czyli organizm przyjmie „nowy” narząd.

Osoby po przeszczepach prowadzą normalny styl życia. Praktycznie niczym się nie wyróżniają w tłumie. Wielu z nich mówi, że „otrzymali drugie życie od Boga i muszą je sobie szanować”. Są przypadki, że po przeszczepie np. trzustki zniknął problem cukrzycy i podawania sobie insuliny, poprawiła się wydolność serca, nerka pracuje tak jak u zdrowego człowieka. Osoby pozostają pod kontrolą specjalistycznych poradni i dzięki „nowszym” organom żyją. Rekordzista w Polsce z przeszczepioną nerką żyje już przeszło 35 lat.
W 1995 roku została uchwalona Ustawa o pobieraniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów do przeszczepów. Polska Ustawa Transplantacyjna powstała w 2005 r., a obecnie obowiązująca – w 2006 r. i znowelizowana w 2017 roku. Ustawa określa, kto i w jakiej sytuacji może być dawcą, a także kto ma prawo pobierać oraz wszczepiać organy.

Tak więc w Polsce zgodnie z tą Ustawą , jeżeli nie wyraziłeś sprzeciwu na przeszczepienie narządów, mogą one zostać pobrane dla potrzebujących biorców. W praktyce jednak to rodzina najczęściej decyduje o możliwości ich pobrania. Jednak jeżeli jesteś świadomym dawcą i chcesz przekazać swoje narządy osobom, którym mogą uratować życie, w portfelu noś zgodę na pobranie narządów, koniecznie porozmawiaj również o swojej decyzji z najbliższym.
Może warto o czymś takim pomyśleć nie tylko w dniu dzisiejszym.

AK, mat. Pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-01-28 17:00:16
ROMIN: "Transplantacja, inaczej przeszczep, oznacza przeniesienie zdrowych, żywych organów, tkanek bądź komórek od dawcy..." Zdrowe, żywe organy można pobrać tylko od zdrowego, jeszcze żywego człowieka. Zgadzam się na pobranie moich narządów po mojej śmierci. Nie mózgowej ani klinicznej. I nie wcześniej, niż tydzień po wypisaniu aktu zgonu...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: