25-lecie Diecezji Bielsko - Żywieckiej
- Przed 25 laty do Bielska-Białej przybywał następca apostołów bp Tadeusz Rakoczy, przybywał ze słowem Apostoła, bo jako swoje zawołanie biskupie przybrał frazę z Listu do Efezjan ‘In aedificationem Corporis Christi’ (Ku budowaniu Ciała Chrystusowego). Te właśnie słowa o celu, jakim jest budowanie Ciała Chrystusa, Kościoła, stanowią równocześnie zachętę dla wszystkich tworzących kiedykolwiek diecezję bielsko-żywiecką. To zachęta do wzrastania w zdolności i w chęci budowania wspólnoty wiary – podkreślił Ordynariusz bielsko-żywiecki w homilii, przypominając, że Paweł w Efezie głosił Ewangelię do słuchaczy pogańskiego i żydowskiego świata, pragnąc zrodzić przez chrzest i wiarę nowych wyznawców. Zaznaczył, że od początku istnienia wspólnoty w Efezie istniały napięcia i różnice.
Biskup przypomniał, że bp Rakoczy, gdy ćwierć wieku temu przybywał tworzyć struktury nowej diecezji, zastał tu nie tylko wiernych wyznania rzymskokatolickiego, ale także ewangelików i protestantów innych denominacji oraz członków miejscowej gminy żydowskiej. Hierarcha zwrócił uwagę na to, jak bardzo pasował do ówczesnej sytuacji powstającej diecezji bielsko-żywieckiej, złożonej z wiernych z terenów archidiecezji krakowskiej i katowickiej, tekst Apostoła skierowany do Efezjan: „Tak więc nie jesteście już obcymi i przychodniami, lecz jesteście współobywatelami świętych i domownikami Boga”.
Zdaniem biskupa, wśród pozytywnych zjawisk widocznych w Kościele bielsko-żywieckim można dostrzec różne formy wspierania rodziny. Podkreślił, że coraz więcej kapłanów i świeckich widzi potrzebę „nawrócenia pastoralnego”, którego celem jest zahamowanie powszechnej tendencji odchodzenia od wiary, sakramentów i wspólnoty.
Biskup Pindel przewodniczył Eucharystii w bielskiej katedrze z udziałem m.in. biskupa pomocniczego Piotra Gregera, biskupa seniora Tadeusza Rakoczego oraz pochodzących z ziemi beskidzkiej biskupów: Józefa Wróbla SCI – sufragana archidiecezji lubelskiej oraz Adama Dyczkowskiego – seniora diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Podczas uroczystości modlili się także księża biskupi Kościoła ewangelicko-augsburskiego – zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Adrian Korczago i jego emerytowany poprzednik w tej funkcji Paweł Anweiler.
Udział w liturgii, obok księży dziekanów z 23 dekanatów diecezji i licznych kapłanów, wzięli także członkowie rad parafialnych z 210 parafii, siostry zakonne, europosłowie, posłowie i senatorzy RP, przedstawiciele administracji województwa śląskiego oraz władz samorządowych i miejskich, reprezentanci wojska, policji, kuratorium oświaty, środowisk lekarzy i pielęgniarek. Uczestniczyli w modlitwie członkowie ruchów i stowarzyszeń działających na terenie diecezji. Uczestnikami wydarzenia byli także członkowie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej.
W trakcie uroczystości w bielskiej katedrze odbył się koncert w wykonaniu uczniów i nauczycieli Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej i Diecezjalnego Studium Muzyki Kościelnej. Chórem dyrygowała Anna Ostrowska. Na organach zagrał Michał Duźniak. Solistą był Rafał Meissner.
W ciągu 25 lat istnienia diecezji biskupi konsekrowali na tym terenie około stu świątyń. W tym czasie wzniesiono budynki kurii diecezjalnej, Instytutu Teologicznego i Domu Księży Emerytów. Ponad połowa z wszystkich 778 księży posługujących obecnie na terenie diecezji, to kapłani, którzy przyjęli święcenia już po utworzeniu bielsko-żywieckiego Kościoła lokalnego. W historii diecezji 18 jej księży podjęło pracę misyjną. Obecnie na misjach przebywa 8 księży i 3 osoby świeckie z terenu diecezji.
Na terenie diecezji, obejmującym powierzchnię ok. 3 tys. km kw., mieszka ok. 800 tys. mieszkańców, w tym prawie 90 proc. katolików oraz ok. 80 tys. osób innego wyznania.
(red/diecezja.bielsko.pl)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.