Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

20 lat pełne wokalnych uniesień

To już 20 rok. Przez dwie dekady organizowany jest w Cieszynie Festiwal Muzyki Wokalnej VIVA IL CANTO. Już w najbliższą niedzielę 28 sierpnia rusza jubileuszowa edycja tego festiwalu.

Ten festiwal jest dla tych, którzy kochają śpiew – w tej tezie zamyka się idea Festiwalu Muzyki Wokalnej VIVA IL CANTO, który od 20 lat rozbrzmiewa w Cieszynie. Znajdują tu swoją muzykę miłośnicy opery, musicalu czy operetki. Zaspokajane są również oczekiwania tych, którzy spodziewają się  bardzo znanych, mniej znanych i najnowszych dzieł muzyki wokalno-instrumentalnej. Swoje miejsce znajdą tu też ci, którzy lubią jazz i muzykę popularną w dobrym wykonaniu.  Mówiąc krótko festiwal jest dla wszystkich, którzy podziwiają piękno ludzkiego głosu.

Podczas dziewiętnastu minionych edycji w VIVA IL CANTO brało udział 195 śpiewaków i 45 dyrygentów, a wśród nich takie sławy jak: Paata Burchuladze, Matti Salminen, Yalun Zhang, Mariusz Kwiecień, Andrzej Hiolski, Michelle Melinda Crider, Małgorzata Walewska. Z festiwalem związani byli też Krzysztof Penderecki, Stefan Stuligrosz czy Antoni Wit. Widzowie mogli podziwiać też wybitnych instrumentalistów, których 61 nazwisk zapisało się na kartach dwudziestoletniej historii festiwalu. Wśród nich: Jose Torres, Andrzej Jagodziński, Marek Toporowski, Janusz Muniak, Ewa Pobłocka. Ponadto w festiwalu brały udział 22 orkiestry, 24 chóry, 13 zespołów i 22 prezenterów. – Ze wzruszeniem wspominamy pierwsze festiwalowe lata, które cechował ogromny zapał i działania wręcz spontaniczne, ale taka właśnie postawa dała efekt, którego się nie spodziewaliśmy – mówi dyrektor festiwalu Małgorzata Mendel, która wraz z przyjaciółmi 20 lat temu wymyśliła cieszyńskie wydarzenie. – Spotkaliśmy się w Cieszynie z setkami znakomitych artystów z wielu krajów świata, przeżyliśmy wiele pięknych chwil, uczestniczyliśmy w licznych – naprawdę wspaniałych przedsięwzięciach muzycznych, a nasi bardzo młodzi jeszcze jakiś czas temu wolontariusze powracają do nas jako dorośli melomani, „zaszczepieni” festiwalową ideą – przyznaje Małgorzata Mendel.

Mimo upływających lat festiwal nadal trzyma niezmienny wysoki poziom. – Po dwudziestu latach festiwal dalej istnieje na mapie ważnych wydarzeń kulturalnych. To największy sukces naszego muzycznego święta – uważa Małgorzata Mendel – Dzisiaj pracujemy inaczej, próbując wytrwać w konkurencji z mnogością atrakcji artystycznych, do których dostęp jest powszechny i zmagając się z tymi wszystkimi trudnościami, które świetnie znają organizatorzy podobnych przedsięwzięć. Mamy w swoim gronie młode, twórcze osoby, z którymi realizujemy projekty tak, by móc spełnić oczekiwania estetyczne festiwalowej publiczności

Dwudzieste VIVA IL CANTO rozpoczyna się już w najbliższą niedzielę 28 sierpnia. W programie m.in. wielka gala operowa w cieszyńskim teatrze, głośna „Tosca” ze słynnej Metropolitan Opera, piosenki Starszych Panów w jazzowych aranżacjach i znacznie więcej. Szczegóły programu na stronie www.vivailcanto.pl.


Portal OX.PL jest patronem medialnym imprezy.


KOD

Czytaj też:

XX- lat z VIVA IL CANTO

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: