Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

19 wystaw w 24 miesiące!

To już dwa lata działalności Galerii Muflon w Ustroniu. W tym czasie zrealizowano 19 wystaw.

W „Hotelu Muflon” przy ulicy Sanatoryjnej 32 w Ustroniu z inicjatywy Ewy Polańskiej i Izabeli Burczak została otwarta 11 marca 2015 roku „Galeria Muflon – Sztuka dla Ciebie” [Zobacz film z otwarcia Galerii: Otwarto Galerię Muflon]. To dość nowo otwarte miejsce na mapie kultury Beskidów, zdobyło sobie już uznanie wśród odwiedzających Uzdrowisko.

Właśnie zamysł organizatorów umiejscowienia galerii sztuki w dzielnicy sanatoryjnej na Zawodziu, sprzyja w dostępności do odbioru sztuki współczesnej w szerokim zakresie osobom odpoczywającym i przebywającym na rehabilitacjach zdrowotnych. - Wyjątkowym walorem tego miejsca jest możliwość obcowania ze sztuką bez ograniczeń czasowych na co dzień i o każdej porze. Galeria prezentuje sztukę na wysokim, profesjonalnym poziomie zaspakajając gusta zarówno koneserów sztuki profesjonalnej jak i wielbicieli sztuki użytkowej, co sugeruje sama nazwa galerii - Sztuka dla Ciebie – komentuje Izabela Burczak.

Galeria nie ucieka od promowania sztuki rodzimej. Rozpoczęła swoją działalność od uhonorowania wystawą prac artysty Pawła Stellera nestora grafiki polskiej, urodzonego w Ustroniu-Hermanicach, a mieszkającego przez prawie pół wieku w Katowicach. - Ze względu na wyjątkowość talentu Twórcy i pozostawioną po sobie bogatą spuściznę, oba miasta czują się Jego kolebką i spadkobiercami dziedzictwa. Z tej też okazji Galeria Muflon – Sztuka dla Ciebie w Ustroniu podjęła współpracę z Oddział Muzeum Historii Katowic – Dział Grafiki im. Pawła Stellera w Katowicach w dziedzinie prezentowania sztuki współczesnej. To wspólne przedsięwzięcie od razu zdobyło aprobatę władz miejskich zarówno Ustronia jak i Katowic oraz rzesze odbiorców i wielbicieli talentu Pawła Stellera oraz środowisk artystycznych – zauważa kierowniczka Galerii.

Dużym osiągnięciem obu instytucji jest zaangażowanie się i wpisanie we wspólny projekt kolejnych edycji Festiwalu Europejskich Szkół Artystycznych i Twórczości „Kręgi Sztuki”, których twórcą i dyrektorem jest reżyser Wojciech Majewski. - W założeniach tego przedsięwzięcia jest prezentacja dzieł wybitnych i utytułowanych współczesnych , twórców grafiki cyfrowej, sitodruku i plakatu oraz polskich i europejskich pedagogów sztuki. Ich prace są eksponowane w różnych galeriach w Polsce i za granicą - mówi Burczak.

Wyjątkowym wydarzeniem była prezentacja wystawy „Wolność na B1”,której pomysłodawcą jest reżyser i filmowiec Wojciech Majewski, który zaprosił do swojego projektu wybitnych twórców z Węgier, Czech, Słowacji i Polski. - W sferze kultury sprzyja to wymianie doświadczeń i nawiązywaniu kontaktów i współpracy pomiędzy środowiskami artystyczno-pedagogicznymi. Innym spektakularnym wydarzeniem jest prezentacja prac profesorów oraz ich wybitnych uczniów w cyklu „ Duety-pedagog-student” ma ona na celu promowanie najciekawszych osobowości najmłodszego pokolenia studentów i absolwentów uczelni artystycznych […]. Tutaj „Galeria Muflon -Sztuka dla Ciebie” nawiązała współpracę z Katedrą Grafiki i Rysunku Wydziału Artystycznego Uniwersytetu w Ostrawie i Instytutem Sztuki w Cieszynie oraz stale współpracuje z Oddziałem Grafiki im. Pawła Stellera Muzeum Historii Katowic – w Katowicach i artystami z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i nie tylko – wyjaśnia.

Galeria Muflon-Sztuka dla Ciebie, zaprezentowała sztukę – klasyczną począwszy od twórczości polskiego Dürera -Pawła Stellera , poprzez sztukę współczesną m.in dr Sybilli Skałuby właścicielki Galerii BIBU w Katowicach do sztuki nieprofesjonalnej, ale jakże podziwianej i nagradzanej. - Osobnym rozdziałem wieńczącym dwuletni dorobek Galerii jest prezentacja dokonań artystycznych muzealników takich jak Zofia Szota, Łukasz Szostkiewicz z Muzeum Historii Katowic i Sławomir Śląski z Muzeum w Jaworznie – wymienia Burczak.

Natomiast rocznicowa wystawa pochodzi ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach i prezentuje ponad 300 exlibrysów z całego świata nagrodzonych i wyróżnionych w konkursach na przestrzeni ostatnich 20 lat. Podsumowując drugą rocznicę działalności Galerii - to zrealizowanie 19 wystaw na bardzo wysmakowanym poziomie artystycznym w 24 miesiące, jest godne podziwu... - Jak widać z założonych celów i osiągnięć „Galeria Muflon -Sztuka dla Ciebie” się świetnie wywiązuje i pragnie nadal służyć społeczności. Chce pokazywać sztukę w różnych ciekawych propozycjach i zaskakujących swoją indywidualnością ekspozycjach oraz uczyć obcowania z pięknem na co dzień – mówi Izabela Burczak.

Przeczytaj więcej o wystawach Galerii Muflon

red./mat.pras.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: