13 Wspaniałych – tegoroczni laureaci Lauru Srebrnej Cieszynianki
Samorządy (gminy) są uprawnione do corocznego przyznawania wyróżnień – Laurów Srebrnej Cieszynianki - osobom, które zasłużyły się dla społeczności w której działają, w szczególności wniosły nowe, pozytywne wartości lub były na tyle nowatorskie i innowacyjne, że ich działanie może zostać powszechnie uznane za godne naśladowania.
Uroczyste wręczenie Laurów odbędzie się 11 listopada podczas Uroczystej Sesji Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej. Wręczane są srebrne i jedna złota (kto ją zdobył, dowiemy się na Gali) Cieszynianka.
W tym roku Samorządy Gmin ze Śląska Cieszyńskiego zdecydowały, by Laur Srebrnej Cieszynianki powędrował do:
Brenna
Czesław Greń - Urodził się 21.09.1954 roku w Brennej, pochodzi z Kotarza. Dzieciństwo i młodość spędził w Brennej. Związany m.in. z Zespołem Regionalnym Brenna, gdzie gra do dziś. Twórca Kapeli Ludowej „Brenioki”.
Więcej: Brenna: Srebrna Cieszynianka przyznana
Chybie
Helena i Krzysztof Bełtowscy - Prezes i Wiceprezes Stowarzyszenia Rzecz Osób Niepełnosprawnych "RAZEM” w Chybiu działa od grudnia 1999 roku. Jego działalność oparta jest na zasadach wolontariatu i polega na niesieniu pomocy osobom niepełnosprawnymi i ich rodzinom.
Więcej: Bełtowscy z Cieszynianką
Cieszyn
Danuta Kożusznik d. Gazurek od urodzenia związana jest z dzielnicą Cieszyna – Mnisztwo. Od 1999 r. pracuje jako nauczyciel w Zespole Szkół im. Szybińskiego w Cieszynie. W latach 2015-2018 była radną Sejmiku Woj. Śląskiego. Od 2008 r. jest Prezesem Zarządu Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej, członkini i wiceprezes Koła nr 8 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Mnisztwie. W latach 2002-2018 była społecznym delegatem Śląskiej Izby Rolniczej z gminy Cieszyn.
Więcej: Cieszynianka dla Kożusznik
Dębowiec
Katarzyna Rymar od 2008 roku jest dyrektorem Szkoły Podstawowej w Dębowcu, od 2013 dyrektorem wszystkich szkół podstawowych na terenie Gminy Dębowiec. Inicjatorka powstania 17., próbnej drużyny harcerskiej. Autorka podręczników dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Organizatorka i współorganizatorka licznych imprez gminnych.
Więcej: Znamy laureatkę pierwszej srebrnej cieszynianki
Goleszów
Gertruda Proksa - mieszka i działa w Dzięgielowie. Od 1963 roku jest członkiem Koła Gospodyń Wiejskich w Dzięgielowie, a od 1983 r. pełni nieprzerwanie funkcję przewodniczącej. Organizatorka życia kulturalnego oraz artystycznego na terenie gminy i nie tylko. Współorganizatorka powołania Klubów Seniora na terenie gminy Goleszów. Członek Zarządu Krajowego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Warszawie; przewodnicząca Komisji do Spraw Innowacji i Nauczania w Radzie Krajowej Kobiet w Warszawie; przewodnicząca Rady KGW przy Rejonowym Związku Rolników i Organizacji Rolniczych i in. Uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi oraz Złotą i Srebrną Odznaką za Zasługi dla Województwa Śląskiego.
Więcej: Goleszów: Laur dla Gertrudy Proksy
Hażlach
Maria Żyła - mieszka w Kończycach Wielkich. Pracowała m.in. w Urzędzie Gminy w Hażlachu, a od 1984 roku aż do emerytury w Zakładach Tłuszczowych Bielmar w Bielsku-Białej. Była radną gminy w latach 2006-2014. Od 2010 roku do dziś pełni funkcję Przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Kończycach Wielkich, gdzie brała udział w założeniu Grupy Śpiewaczej „Jarzębinki”, która przekształciła się w „Wielkokończanki”. Od 2021 roku jest czynnym członkiem Klubu Seniora i Rady Seniora. Jest członkiem Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia „Nasza Wieś” z Kończyc Wielkich.
Więcej: Wiemy, do kogo powędruje Srebrna Cieszynianka z Hażlacha
Istebna
Iwona Knarzewska - pochodzi z artystycznej rodziny Konarzewskich, która na trwale wpisała się w dziedzictwo kulturowe Istebnej. Mieszka i nadal tworzy w domu rodzinnym w przysiółku Andziołówka, gdzie można poznać dorobek artystyczny czterech pokoleń rodziny, a także jej bogatą historię. Od 26 lat prowadzi autorską szkółkę malarską. Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży.
Więcej: Istebna: Cieszynianka dla Konarzewskiej
Jasienica
– w tym roku nie wybrano laureata
Jaworze
Gabriela Śliwka 0d 2002 roku pracuje w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaworzu, gdzie od dwóch lat pełni funkcję dyrektora tej placówki. Od ponad trzydziestu lat mieszka i pracuje w gminie Jaworze. Współpracuje z Towarzystwem Miłośników Jaworza. Poetka, za tomik poezji "Nieco dzielności" otrzymała wyróżnienie Starosty Bielskiego dla Twórców i Animatorów Kultury Powiatu Bielskiego. Współzałożycielka lokalnej grupy poetyckiej "Jawor". Współpracuje z miesięcznikiem Echo Jaworza. Współpracuje z Klubem Seniora.
Więcej: Jaworze: Cieszynianka dla Śliwki
Skoczów
Przemysław Kolondra, mieszka i działa w Skoczowie. Jako zawodnik, święcił triumfy w judo w latach 1996-2002, będąc jednym z najlepszych polskich juniorów i kadetów. Od 2005 roku jest nauczycielem wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 8 w Skoczowie oraz trenerem judo. Od 2016 r. został trenerem nowo utworzonej Akademii Judo Sparta Skoczów, w której aktualnie trenuje 120 dzieci. Dwadzieścioro z nich to ścisła kadra, reprezentująca gminę Skoczów na zawodach na Śląsku i w całej Polsce.
Więcej: Skoczów: Laur dla Przemysława Kolondry
Strumień
Grażyna Gądek jest mieszanką Zbytkowa, polonistką, autorką książki „Ocalić od zapomnienia. Próba odtworzenia dziejów mieszkańców dworu i najstarszych domów w Zbytkowie” , działa w Stowarzyszeniu Miłośników Zbytkowa.
Więcej: Strumień: Cieszynianka dla Grażyny Gądek
Ustroń
Tadeusz Krysta – strażak, naczelnik (1987 - 2000), wiceprezes (2000 - 2006) i prezesa Zarządu osp (2011-2021) . Radny dwóch kadencji Rady Miasta Ustroń. W latach 2016- 2019 pełnił funkcję wiceprezesa ZOM ZOSPRP w Ustroniu, w latach 2006 — 2011 był członkiem Komisji Rewizyjnej oddziału Powiatowego, w latach 2011-2019 pełnił funkcję członka Prezydium ZOP ZOSPRP, od 2016 r. był Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej ZOP ZOSP, a od 2019 r. do dziś jest członkiem Sądu Honorowego ZOW ZOSPRP. Jest laureatem licznych odznak, m.in. Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa w 1994 r., Złoty Znak Związku w 2013 r., Medal im. Klemensa Matusiaka za zasługi dla pożarnictwa Śląska Cieszyńskiego w 2019 r. czy państwowego odznaczenia (rok 1997) Złotą Odznakę „Za zasługi w zwalczaniu Powodzi”.
Więcej: Cieszynianka dla Tadeusza Krysty
Wisła
Bronisław Cieślar były zawodnik klubu sportowego "Wisła-Start"- obecnego Wiślańskiego Stowarzyszenia Wisła, gdzie wiele lat pracował jako trener w sekcji biegów narciarskich. W sezonie 1979/80 Bronisław Cieślar był czołowym seniorem wiślańskiego klubu – zajął III miejsca w końcowej klasyfikacji Pucharu Polski, zajął IV miejsce w biegu na 30 km oraz VI miejsce w biegu na 50 km. Od 1981 do 1983 r. był członkiem kadry narodowej biegaczy. Zajął IV miejsca w końcowej klasyfikacji Pucharu Polski w 1981 roku, IV miejsce w Mistrzostwach Polski w Zakopanem w 1982 r. w biegu na 50 km. W sezonie 1982/83 zajął ponownie III miejsce w końcowej klasyfikacji Pucharu Polski oraz V miejsce w biegu na 50 km, VI m. na 15 km i VIII m. na 30 km podczas Mistrzostw Polski. Po zakończeniu kariery narciarskiej Bronisław Cieślar zajął się pracą trenerską w klubie, gdzie od wielu lat pracuje jako trener sekcji narciarskiej.
Więcej: Bronisław Cieślar z Laurem
Zebrzydowice
Urszula Wierzgoń od 1999 roku kierownik Regionalnego Śpiewaczego Zespołu Folklorystycznego „Małokończanie” . Zespół zdobył już wiele cennych nagród. W 2003 roku zdobyli dwa pierwsze miejsca na przeglądach w Bieruniu i Brennej. „Małokończanie” wielokrotnie zdobywali czołowe miejsca na różnych przeglądach, konkursach i festiwalach folklorystycznych. W 2002 r. „Małokończanie” zdobyli II miejsce na VII Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej w Kielcach. W roku 2022 zespół zdobył I miejsce w XXVII Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych „Złoty Kłos” Euro-Folklor 2022, II miejsce w 54. Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej, II miejsce w 53. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej.
Więcej: Laur w Zebrzydowicach
NG
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.