Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

100-lecie organów W. Sauera w Cieszynie – koncert finałowy!

Organy Kościoła Jezusowego w Cieszynie to największe zabytkowe organy koncertowe na Śląsku Cieszyńskim. Właśnie w  listopadzie mija 100 lat odkąd znana na całym świecie firma Wilhelma Sauera z Frankfurtu nad Odrą wybudowała w Cieszynie swój instrument, rozbudowując poprzednie, mechaniczne organy Franza Horziczki z Frydku z 1875 roku.

 

Przypomnijmy, w latach 2014-2016 instrument przeszedł generalny remont, który przywrócił mu pełną sprawność techniczną i brzmieniową. Ograny służą nadal kolejnym pokoleniom Cieszyniaków podczas nabożeństw i licznych koncertów, m.in. w ramach festiwalu Koncerty Wyższobramskie i Międzynarodowej Dekady Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej.

 Z okazji jubileuszu, Parafia Ewangelicko-Augsburska serdecznie zaprasza na koncert jubileuszowy który odbędzie się w piątek, 3 listopada 2023 roku o godzinie 18:00 w Kościele Jezusowym. Wystąpią: Kantorei Schwabach (Niemcy), Schwabacher Posaunenchor, Cieszyński Chór Kościelny, Wyższobramski Chór Kameralny. Przygotowanie chórów: Joanna Sikora, Zoltán Suhó-Wittenberg, Piotr Sikora. Zoltán Suhó-Wittenberg – organy. Wojciech Wantulok – organy

W programie koncertu zarówno wielkie dzieła organowe m.in. Jana Sebastiana Bacha, Maxa Regera i Jana Gawlasa, jak również muzyka chóralna. Dzięki zachowanym programom koncertu z 1923 roku wiadomo, że na poświęceniu organów zabrzmiał m.in. 8-głosowy psalm 43  „Richte mich Gott” (Bądź sędzią moim, Boże) Feliksa Mendelssohna-Bartholdiego. Po stu latach wykonają go wspólnie: Ewangelicki Chór Kościelny, Wyższobramski Chór Kameralny oraz członkowie Kantorei Schwabach pod dyr. Zoltána Suhó-Wittenberga. Wstęp wolny.

Red.

 

 

 

 

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: