Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

10 lat konkursu ''Tu sóm moji korzynie''

Już od dziesięciu lat w zespole Szkół w Pierśćcu organizowany jest Gwarowy Konkurs Recytatorski ''Tu sóm moji korzynie''. Wpierw miał rangę powiatowego, a tego roku już międzynarodowego i zyskał nazwę Transgraniczny Gwarowy Konkurs Recytatorski ''Tu sóm moji korzynie''.

30 maja w konkursowe szranki stanęło siedemdziesięcioro recytatorów. Oprócz uczniów ze szkół powiatu cieszyńskiego byli też goście ze szkół w gminie Jasienica i po raz pierwszy z polskich szkół na Zaolziu. Oceniało ich jury w składzie: Diana Pieczonka-Giec, prezes Towarzystwa Miłośników Skoczowa, pracownik Muzeum im. Zofii Kossak w Górkach Wielkich, Leszek Richter, prezes Sekcji Ludoznawczej Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej i dr hab. Grzegorz Studnicki, adiunkt w Zakładzie Antropologii Pogranicza i Społeczności Lokalnych Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Jak podkreślał Richter, który w jury zasiada już od kilku lat, poziom jest coraz wyższy. - Jeśli chodzi o teksty, to cieszy mnie, że słuchacie naszych apeli i te teksty są różnych autorów, pojawiają się też nowe teksty, które recytatorzy spisali sami na podstawie opowieści członków społeczności lokalnej, rodziny – mówił. Przypomniał też że bardzo ważny jest właściwy dobór tekstu do wieku recytatora, a właściwie gawędziarza, bo - Tu nie chodzi jyny o odrecytowanie tego tekstu. Trzeba mówić do publiczności tak, żeby tych ludzi zainteresować. Trzeba mieć osobowość gawędziarza ludowego.

Takim gawędziarzem ludowym był z pewnością ś.p Jan Chmiel z Kowali pod Skoczowem. I to właśnie cytat z jego wiersza posłużył organizatorom konkursu, czyli miłośnikom regionu z Zespołu Szkół w Pierśćcu i Stowarzyszenia „Nasz Pierściec” za nazwę konkursu i jego myśl przewodnią. Chmiel pisał bowiem: „Tu sóm moji korzynie / wrośnióne głymboko / w te ziymie przi Cieszynie / z Bładnickim potokym…”. A organizatorzy podkreślają, że Głównym celem, który przyświeca konkursowym zmaganiom, jest związanie młodych ludzi ze swoją małą ojczyzną, popularyzacja gwary Śląska Cieszyńskiego – mowy naszych praojców, która coraz szybciej odchodzi w przeszłość, doskonalenie umiejętności recytatorskich, rozwijanie uzdolnień uczniów oraz zainteresowanie dzieci i młodzieży kulturą żywego słowa, literaturą regionu i pięknem gwary cieszyńskiej.

Jako że była to edycja jubileuszowa, warto wspomnieć historię konkursu. I edycja odbyła się w 2008 roku z inicjatywy nauczycielki języka polskiego i opiekunki szkolnej izby regionalnej, Danuty Oczadły. Do Pierśćca przyjechało wtedy kilkunastu uczestników ze szkół gminy Skoczów. - Wraz z upływem lat konkurs zaczął się „rozrastać”. W pracach jury brali udział m. in. śp. Jan Chmiel, śp. Jan Szymik, panie: Maria Broda, Anna Mazur, Urszula Korzonek, Urszula Barańska, Justyna Wacławczyk; panowie: Józef Niesyt, Juliusz Wątroba, Leszek Richter, Robert Orawski. Konkurs nie mógłby się odbywać w takim kształcie jak obecnie, gdyby nie zaangażowanie jego współorganizatorek: nauczycielki języka angielskiego i prezesa Stowarzyszenia „Nasz Pierściec”, Joanny Radwan-Kmiecik i nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej oraz współopiekunki Szkolnego Zespołu Regionalnego „Junior” Justyny Wacławczyk. Nieocenioną pomoc okazują także inni zaangażowani nauczyciele i pracownicy obsługi. Wsparciem i inspiracją są dla organizatorek: dyrektor Zespołu Szkół w Pierśćcu, Irena Krypczyk i wicedyrektor Stefania Kewesz – podkreśla Oczadły.


(indi)


A oto Wyniki X edycji Transgranicznego Gwarowego Konkursu Recytatorskiego „Tu sóm moji korzynie”:
Kategoria – uczniowie klas I-III szkoły podstawowej:
I miejsce: Max Tomanek ze Szkoły Podstawowej z Polskim Językiem Nauczania w Bukowcu (Czechy);
II miejsce: Julia Tomica ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Kończycach Wielkich;
III miejsca (równorzędne): Kamil Waliczek ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stefana Żeromskiego w Brennej oraz Sławomir Manowski ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ludwika Kobieli w Chybiu.

Wyróżnienia (równorzędne): Zuzanna Małysz z Zespołu Szkół w Brennej, Maja Pilch ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stefana Żeromskiego w Brennej.

Kategoria – uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej:
I miejsca (równorzędne): Julia Nowak ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stefana Żeromskiego w Brennej, Ema Tomanek ze Szkoły Podstawowej z Polskim Językiem Nauczania w Bukowcu (Czechy);
II miejsca (równorzędne): Aleksandra Gąsior ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Wiśle, Anna Maria Filipek z Polskiej Szkoły Podstawowej im. Wisławy Szymborskiej w Wędryni (Czechy), Weronika Kusy ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Krystyny Bochenek w Skoczowie;
III miejsca (równorzędne): Julia Kliber z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego im. Tadeusza Kościuszki w Jasienicy, Kacper Legierski ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaworzynce. Wyróżnienia (równorzędne): Mateusz Wacławczyk z Zespołu Szkół w Pierśćcu, Stefania Zbijowska z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Iłownicy, Marcelina Słowak z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Pogórzu i Sebastian Madzia z Zespołu szkół Publicznych im. Tadeusza Kościuszki w Górkach Wielkich.

Kategoria – uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej (scenki rodzajowe):
I miejsce: nie przyznano.
II miejsce: Karolina Jochymel, Julia Krzywoń, Izabela Bolek, Adrian Bartoń, Wiktoria Sodzawiczna, Jakub Topiarz, Wanda Janega, Robin Lipowski, Patrik Stryja, Stanisław Holesz ze Szkoły Podstawowej im. Jana Kubisza w Gnojniku (Czechy).
III miejsce: Krzysztof Janota, Igor Tumiło z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Iłownicy.

Kategoria – uczniowie gimnazjów:
I miejsce: Karolina Dynek z Gimnazjum przy Zespole Szkół w Kaczycach.
II miejsce: Jakub Barański z Gimnazjum im. Zofii Kossak w Pierśćcu.
III miejsce: Ewelina Kidoń z Gimnazjum w Jasienicy.
Wyróżnienia (równorzędne): Grzegorz Marekwica z Gimnazjum nr 1 w Skoczowie, Marcin Sitek z Gimnazjum przy Zespole Szkół w Kaczycach.


źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: