Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zebrzydowice - ''Od Kośmina do Górek Wielkich – odyseja śląskiej pisarki”

Tylko przez 10 dni w zebrzydowickiej bibliotece można oglądać wystawę pt. „Od Kośmina do Górek Wielkich – odyseja śląskiej pisarki”.

- Wystawa została zorganizowana w 40 rocznicę śmierci pisarki. Materiały pochodzą z muzeum Zofii Kossak w Górkach wielkich z Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej i strony internetowej www.bg.agh.edu.pl – zaprasza kierownik biblioteki Teresa Sojka

Zofia Kossak-Szczucka
, później Zofia Kossak-Szatkowska. Pisarka, działaczka ruchu oporu. Ur. w Kośminie pod Dęblinem. Studiowała w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie (1913-1914) i w szkole rysunkowej w Genewie. Po ślubie ze Stefanem Szczuckim zamieszkała na Wołyniu (1915). W 1922 r. przeniosła się do Górek Wielkich. W 1925 r. poślubiła Zygmunta Szatkowskiego. W czasie II wojny światowej działaczka konspiracji, m.in. współtwórczyni Frontu Odrodzenia Polski, Komitetu im. Konrada Żegoty (Rady Pomocy Żydom), współredaktorka podziemnego pisma "Polska Żyje" (1939-1941), redaktorka miesięcznika "Prawda". W 1943 r. aresztowana i wywieziona do obozu w Oświęcimiu. Zwolniona, wzięła udział w powstaniu warszawskim. Przebywała na emigracji w Wielkiej Brytanii (1945-1957), po powrocie osiadła w Górkach Wielkich . Powieściopisarka, publicystka. Twórczość obejmowała głównie powieści historyczne i religijne oraz opowiadania dla dzieci i młodzieży. Liczne wątki śląskie (m.in. w zbiorze "Nieznany kraj"). Zm. w Bielsku-Białej, pochowana w Górkach Wielkich. W 1973 r. w domu, w którym mieszkała w Górkach Wielkich, powstało muzeum jej imienia.

Wystawę można oglądać codziennie w wypożyczalni Gminnej Biblioteki Publicznej w Zebrzydowicach w godzinach otwarcia biblioteki od 18.11.2008 r. do 28.11.2008 r.


W tekście wykorzystano materiały z Elektronicznego Słownika Biograficznego Śląska Cieszyńskiego.
 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: