Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 996komentarzy: 0

Zaolzie. Kobzolszoł na Sibicy czyli ziemniak w roli głównej

18-09-2017 17:30

16 września w ogrodzie i Domu Miejscowego Koła Polskiego Związku Kulturalno Oświatowego w Republice Czeskiej Czeski Cieszyn Sibica królował ziemniak. Sibiccy Polacy zorganizowali tam bowiem coroczną jesienną imprezę - Kobzolszoł. Kobzol czyli ziemniak. A więc szoł z ziemniakiem w roli głównej, toteż podstawą menu były placki z blachy i stryki.
 Kobozlszoł to impreza z ziemniakiem w roli głównej, fot. indi Kobozlszoł to impreza z ziemniakiem w roli głównej, fot. indi

Ale wyśmienita, regionalna strawa, jaką serwowano, to nie wszystko co tego dnia oferowali działacze PZKO w Sibicy. Bogaty był program artystyczny, ponadto i dzieci i dorośli miło spędzili wspólnie czas. Zabawy nie popsuł nawet padający od rana deszcz. Zresztą przed 15:00, kiedy to zaczął się program, opady ustały. A program ten składał się z dwóch, jakże różnorodnych części. Wpierw na ludowo zatańczył

Regionalny Zespół "Dudoski" działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jasienicy. Ich taneczne popisy bardzo spodobały się publiczności. Nie ograniczyli się jedynie do folkloru górali beskidzkich i cieszyńskiego (wszak Jasienica to historycznie i kulturowo część Śląska Cieszyćskiego), ale zaprezentowali także tańce żywieckie, słowackie, a nawet podhalańskie. A kiedy publiczność domagała się kolejnego bisa nie odmówili, ale... porwali w tany osoby z widowni. - Są fantastyczni! Żywiołowi, mają ciekawy program – ocenili ich działacze sibickiego PZKO. I już zapowiedzieli, że nie wyobrażają sobie kolejnej imprezy bez gości z Jasienicy. Również Jasieniczanie zapewniają, że chętnie przyjeżdżają na Zaolzie, do Sibicy i Lesznej, czyli miejscowości, z którymi współpraca zaczęła się od realizacji unijnego projektu. Fenomenem jest to, że owszem, kontakty zostały nawiązane na potrzeby unijnego projektu, natomiast wraz z jego zakończeniem bynajmniej nie ustały, a współpraca i przyjaźń trwają nadal. Projekt skończył się 5 lat temu. - Przyjeżdżamy tutaj z przyjemnością. Uwielbiamy ten klimat. Tu są fantastyczni ludzie, fantastyczne Koło, bardzo dobrze się tutaj czujemy – powiedział naszemu reporterowi Mariusz Wysłych z jasienickiego GOK-u podkreślając, że choć administracyjnie Jasienica należy do Bielska, to kulturowo i historycznie do Śląska Cieszyńskiego. Czy zatem, będąc z tamtegoo krańca Ziemi Cieszyńskiej widzi jakąś różnicę pomiędzy kulturą Śląska Cieszyńskiego po polskiej stronie, a po zaolziańskiej? - Jakieś drobne różnice są. I tym chętniej tu przyjeżdżamy, by poznać te różnice – skwitował zapewniając, że na pewno przyjadą do Sibicy w przyszłym roku. I choć i on, i większość członków zespołu i delegacji z jasienickiego GOK-u w Sibicy i na Zaolziu była już wiele razy, to udało nam się znaleźć członkinie zespołu, która na Zaolziu była po raz pierwszy. I przyznała, że fakt, że na tak zwanym Zaolziu, po czeskiej stronie granicy, na terenie Republiki Czeskiej mieszkają Polacy był dla niej zaskoczeniem. - Jak przyjechaliśmy i usłyszałam że wszyscy mówią po polsku byłam bardzo zaskoczona. Nawet zastanawiałam się, czy mi się to nie wydaje, że może język czeski jest tak podobny do polskiego... Ale zaczęłam się przysłuchiwać i bardzo się zdziwiłam – przyznała. - Bardzo mili są tu ludzie. Do zespołu chodzę już kilka lat, wiele razy występowałam i widziałam, że tutaj publiczność była bardziej zainteresowana naszym występem. I tańczyli z nami, bardzo to wszystko tutaj fajne. No i bardzo dobre placki – powiedziała nam Maja Urbaniec, najmłodsza, trzynastoletnia członkini zespołu.

Jesienna impreza z ziemniakiem w roli głównej w sibickim PZKO zawsze połączona jest z jakąś wystawą. Tego roku swe prace prezentował Stanisław Waszek pochodzący z Olbrachcic. Jego przygoda z rysunkiem zaczęła się już w szkole średniej, w polskim gimnazjum w Czeskim Cieszynie. Najbliższy jest mu rysunek ołówkiem i tuszem. Tematem jego prac jest głównie architektura (studiował architekturę na politechnice w Brnie), a jego ulubionym zabytkiem, który uwiecznił na niejednym rysunku, jest drewniany osiemnastowieczny kościółek w Olbrachcicach. A na wystawie obejrzeć można było oprócz zabytków z terenu tzw. Zaolzia i Cieszyna prace z ostatnich lat, m.in. ilustracje do książki wydanej niedawno na Słowacji.

Zwieńczeniem programu artystycznego był występ rockowej grupy o tajemniczej nazwie „BC/DD”. Jak zdradziła zapowiadając koncert prezes Miejscowego Koła Irena Kołek „Beerclubowa Dyktatura Denaturatu”, czyli grupa stworzona przez członków zaolziańskiego Beerclubu. Muzycy, z których każdy para się czym innym a łączy ich przynależność do Beerclubu zagrali cowery „Republiki” i legendarnego Nalepy, w którego wcielił się Stanisław Kołek, kronikarz Miejscowego Koła.

(indi)
źródło: ox.pl
dodał: BT 18-09-2017 17:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Telefon dla niepełnosprawnych

23-03-2018 17:00

Doradcy Podatkowi ze Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych prowadzą bezpłatne konsultacje z zakresu ulg i uprawnień podatkowych przysługujących osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom. Porady udzielane są telefonicznie.

wyświetleń: 64komentarzy: 0

Walne zebranie cUTW

23-03-2018 15:30

W czwartek (22.03) na terenie Uniwersytetu Śląskiego odbyło się walne zebranie członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Cieszynie. W czasie trwania spotkania przedstawione były sprawozdania z działalności UTW a także głos mogli zabrać zaproszeni goście.

wyświetleń: 182komentarzy: 0

Spotkania Okręgówki odwołane, IV liga gra zgodnie z planem

23-03-2018 14:00

Piłkarzom z drużyn, występujących w Okręgówce, nie jest dane rozpocząć ligowe rozgrywki w tym roku. To już druga kolejka, która została im przełożona. Za to spotkania IV ligi zostaną rozegrane zgodnie z terminarzem.

wyświetleń: 230komentarzy: 0

Fałszywi funkcjonariusze policji!

23-03-2018 12:15

Istnieje wiele metod wyłudzania pieniędzy, które wykorzystują podobne zasady działania. O metodzie „na wnuczka” słyszeli już niemal wszyscy. Tym razem na terenie kraju pojawiają się oszuści, którzy podszywając się za policjantów próbują wyłudzić pieniądze od starszych osób.

wyświetleń: 803komentarzy: 3

Umiarkowany stopień niepełnosprawności - ulgi i uprawnienia

23-03-2018 10:45

Zespół orzekający o stopniu niepełnosprawności po przedstawieniu wymaganych dokumentów przyznaje jeden z trzech stopni niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany, lekki lub wydaje decyzję odmowną. Osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z przysługujących im ulg i uprawnień.

wyświetleń: 626komentarzy: 0

Żegnali smog - Ustroński Alarm Smogowy

23-03-2018 09:05

Nadejście kalendarzowej wiosny, to szansa na pożegnanie smogu. Duża ilość pyłów zawieszonych w powietrzu to w dużej mierze wynik procesów spalania w domowych piecach, a co za tym idzie, wraz z końcem sezonu grzewczego, jakość powietrza znacznie się poprawia. Pierwszego dnia wiosny (21.03) smog został symbolicznie pożegnany przez Ustroński Alarm Smogowy.

wyświetleń: 309komentarzy: 0

Odznaka dla dawcy

23-03-2018 07:25

Podczas ostatniej sesji RG Chybie, uroczyście wyróżniono mieszkańca Mnicha – Jacka Orawca, który uhonorowany został odznaką „Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

wyświetleń: 619komentarzy: 0

Światowy Dzień Wody w ZST

22-03-2018 20:15

Światowy Dzień Wody, który obchodzony jest właśnie dziś (22.03) świętowali m.in. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. płk Gwidona Langera.  Jak na Dzień Wody przystało wszystko kręciło się wokół tego ważnego dla ludzkiego organizmu napoju życia.

wyświetleń: 487komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

22-03-2018 18:20

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 360komentarzy: 0

Wkład Zaolzia w odrodzenie RP

22-03-2018 17:10

W środę (21.03) w ramach działań Koła nr 2 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej "Mały Jaworowy" oraz Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyło się spotkanie z dr inż. Stanisławem Gawlikiem, który pokrótce przybliżył co działo się na terenach Zaolzia w 1918 roku oraz jaki miało to związek z odrodzeniem RP.

wyświetleń: 265komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .