Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 3806komentarzy: 23

Luterańska Wielkanoc

14-04-2017 11:00

Śląsk Cieszyński pod względem religijnym ma najbardziej ekumeniczny charakter ze wszystkich regionów Polski, bowiem od wieków zamieszkują go w znaczącej części wyznawcy dwóch wielkich religii: rzymsko-katolickiej i ewangelicko-augsburskiej. W okresie Wielkanocy zwykle wiele mówi się o świątecznych uroczystościach katolików, dlatego tym razem zajrzymy do kościoła luteranów.

Kościół ewangelicki wyznaje pochodzącą od Marcina Lutra „teologię krzyża”, która opiera się na poznaniu miłosiernego i zbawiającego Boga w Chrystusie ukrzyżowanym. Właśnie dlatego kulminacyjnym dniem czasu pasyjnego dla każdego praktykującego ewangelika jest Wielki Piątek – dzień szczególnie uświęcony i cichy, w którym odprawiane są dwa nabożeństwa ze spowiedzią i sakramentem ołtarza. Dzwony cichną, a liturgia ma charakter żałobny. Zarówno ksiądz jak i wierni ubrani są na czarno.

W 1998 roku wśród młodych ewangelików z regionu zrodził się nowy, zupełnie wyjątkowy zwyczaj zwany „Bezsenną Nocą”. W nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Zmartwychwstania luterańska młodzież spotyka się w kościołach, aby oddać się refleksji nad sensem świąt Wielkiej Nocy. Uczestnicy spotkania wspólnie kontemplują śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. W tym czasie odbywają się również spokojne koncerty o charakterze pasyjnym. „Bezsenna Noc” z roku na rok przyciąga coraz więcej osób, również tych starszych.

Zmartwychwstanie Pańskie w kościele ewangelickim inauguruje Jutrznia Wielkanocna odprawiana wczesnym rankiem o godzinie 5:00. Do nabożeństwa zapraszają bijące dzwony, które milczały przez trzy poprzednie dni. Świątynię wypełnia wielkanocna radość, w liturgii wielokrotnie wybrzmiewa Alleluja, pastor odziany jest w białą albę, a ołtarz zdobią białe kwiaty. Po rezurekcji odbywają się jeszcze dwa nabożeństwa połączone ze spowiedzią i komunią pod postacią chleba i wina. Zgodnie z ewangelicką tradycją podczas wielkanocnego śniadania malowane jest jajko będące symbolem życia.

W Poniedziałek Wielkanocny cały kościół luterański wspomina biblijną opowieść o dwóch uczniach idących do Emaus, którym ukazał się zmartwychwstały Chrystus. Rozpoznali go dopiero, gdy zasiedli z nim przy wspólnym stole, a on pobłogosławił chleb i podał im go do spożycia. Opowieść ta przypomina wiernym, że im częściej będą uczestnikami stołu pańskiego, tym częściej ich oczy będą się otwierać, aby dostrzec więcej. Podczas nabożeństwa śpiewana jest pieśń „Szli do Emaus dwaj uczniowie.”

Diecezja Cieszyńska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego jest największa w całym kraju. Warto podkreślić, że w Polsce żyje około 80 tysięcy ewangelików, z czego blisko połowa zamieszkuje Śląsk Cieszyński. Ekumenizm w regionie ma się dobrze i stanowi jego wizytówkę – cieszyniacy zawsze umieli pokojowo współistnieć i dogadywać się ze wszystkimi – bez względu na światopogląd, wyznanie czy pochodzenie.

 

AH

źródło: ox.pl
dodał: AH 14-04-2017 11:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (23)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

bronek91
14-04-2017 20:35
bronek91
" żyje około 80 tysięcy ewangelików, z czego blisko połowa zamieszkuje Śląsk Cieszyński."
Ciekawe ilu praktykuje;)
ramzestunzer
14-04-2017 20:50
ramzestunzer
"Zarówno ksiądz jak i wierni ubrani są na czarno."
Od kiedy ewangelicy mają księdza?
elap
14-04-2017 21:18
elap
Wyobraź sobie ramzestunzer czy jak ci tam, że ewangelicy od zawsze mają księdza, czasem nazywanego też pastorem, a do tego żyje on jak każdy normalny facet, czyli ma żonę i dzieci.
maciek0
14-04-2017 22:06
maciek0
Trudno se-ks wyobrazić ? np. jak żona w łóżeczku do 'księdza' może: och mężu księ-żulku,
albo: och żonko bis-kupko :D :D
bronek91
14-04-2017 23:54
bronek91
@ elap
Z tego co wiem, w omawianym kościele są tylko dwa sakramenty, chrzest i komunia......... Gdzie kapłaństwo??? Ksiądz jest w KK, w protestantyzmie jest pastor. Różnica wynika z podejścia/ uznawania sakramentów. Ekumenizm sprawia, iż pastora nazywa się księdzem, Zbór nazywa się kościołem natomiast w KK Eucharystię coraz częściej traktuje się jako symbol...
elap
15-04-2017 00:23
elap
Zgodnie z ZPW (Zasadnicze Prawo Wewnętrzne) Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Luterańskiego) w RP ordynowanym duchownym przysługuje tytuł ksiądz i taki też jest powszechnie stosowany. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by duchownego luterańskiego tytułować per ''pastor''.

Istnieją w Polsce parafie luterańskie (np. na Mazurach), w których stosuje się inną od urzędowej terminologię nazywając duchownego właśnie ''pastorem'' tudzież ''księdzem pastorem.''

Termin ''pastor'' stosowany jest obecnie nie tylko przez Kościoły protestanckie na całym świecie, lecz także przez Kościół Rzymskokatolicki, np. w USA.
elap
15-04-2017 01:22
elap
maciek0
Rozumiem, że trudno ci sobie wyobrazić zdrowe relacje pomiędzy mężem i żoną skoro ma się takie wzorce jakie propagują niektórzy księża z KK.
joooon
15-04-2017 09:09
joooon
Ksiądz KK też czasami się zdarza, że ma dzieci swoje i nie swoje i cudze żony. To faktycznie trudno sobie wyobrazić jak do siebie się zwracają.
torcin
15-04-2017 10:25
torcin
Różnica między księdzem katolickim a ewangelickim jest taka że pierwszy ma matkę i kochankę a ten drugi matkę,żonę i kochankę. Ten pierwszy dzieciaki poza plebanią a drugi na plebani i poza nią.
elap
15-04-2017 17:12
elap
Kochanka to pół biedy, ale pokażesz mi jakiegoś księdza ewangelickiego, który spółkuje z ministrantami?
torcin
15-04-2017 17:55
torcin
Kochanka to pół biedy? No to zapytaj żonę księdza co o tym myśli. Ja osobiście gardzę takimi pseudo pastorami i do tego pseudo kościoła już nie chodzę.
maciek0
15-04-2017 18:13
maciek0
@elap: u ewangelików nie 'spółkują' bo ni ma tam ministrantów :D :D
bronek91
15-04-2017 18:48
bronek91
@ elap
List do Efezjan 4,11
"On tez ustanowił jednych apostołami, innych prorokami, innych ewangelistami, innych pasterzami i nauczycielami"
Biblia mówi o pasterzach/pastorach nie księżach, których źródłosłów jest inny.
SOLA SCRIPTURA się kłania. Odrzucone zostało słowo Boże dla ludzkiej tradycji.

To co przytaczasz, to przykład dokumentu z odniesieniem do postmodernizmu, który, jak widać nie niszczy tylko KK. Rzeczy nie nazywane są tak, jak występują naprawdę, ale tak jak chcemy. Tłumaczyłem, dlaczego pomiędzy kapłanem KK i wyznań protestanckich nie można postawić znaku równości. Co do zasady, w KK Kapłan to człowiek po święceniach u protestantów urzędnik.

"żyje on jak każdy normalny facet, czyli ma żonę i dzieci(...)
Rozumiem, że trudno ci sobie wyobrazić zdrowe relacje pomiędzy mężem i żoną skoro ma się takie wzorce jakie propagują niektórzy księża z KK"- cytat

Mam podejrzenia, iż jesteś w pewnych kwestiach homofobem.... Wynika, że normalny facet to tylko taki, który ma żonę i dzieci.... A co z facetami żyjącymi w związku partnerskim albo bez żony i bez dzieci???? oni nie są normalni???
bronek91
15-04-2017 18:52
bronek91
@elap
Czy przez swe podejście do KK nie dyskryminujesz czasem innego wyznania???
Bubaszak
15-04-2017 19:43
Bubaszak
Mniejsza tam o Lutrów i Katoli liczy się tylko to że dzięki religijnej tolerancji która tu panuje to od połowy XVIII wieku swobodnie kwitnie tu satanizm.Wielki Piątek to tradycyjnie czas rzucania klątw przeciwko wrogom Niosącego Światło.
elap
15-04-2017 21:39
elap
bronek
napisałem " normalny" facet w odniesieniu do księży katolickich, w celu podkreślenia właśnie tej "nienormalnosci", jaką jest celibat.
A więc podejrzewasz mnie od homofobię i że niby kogoś dyskryminuję? Ależ skąd! Tylko nie bądź taki do przodu bo cię z tyłu obrobią (wiesz kto).
bronek91
15-04-2017 23:18
bronek91
@elap

Dlaczego ludzie aseksualni nie są normalni? Dlaczego ich dyskryminujesz i zarazem jesteś nietolerancyjny wobec innego wyznania??? Człowieku, zgłoś się do KP w Cieszynie na odpowiedni program reedukacyjny. Przez treść twoich komentarzy zieje mowa nienawiści. A co z przypadkiem pastora innego wyznania niż KK, który nie zakłada rodziny i żyje w celibacie? Twoim zdaniem taka postawa nie jest normalna? Gdzie w Kościele Ewangelicko- Augsburskim jest zapis, iż pastorzy mają obowiązek założenia rodziny????

" Tylko nie bądź taki do przodu bo cię z tyłu obrobią (wiesz kto)."- cytat
określ, kto mnie "obrobi"?
bronek91
15-04-2017 23:21
bronek91
@Bubaszak
Co masz tym Lycyferem??? Jakich klątw?
elap
16-04-2017 00:01
elap
Ok.Zgłosze się na pewno. Mowa nienawiści? Chyba mnie przeceniasz.
Czemu mnie pytasz o ludzi aseksualnych, czy choćby słowem wspomniałem o takowych?
I gdzie niby piszę o obowiązku zakładania rodziny przez pastorów ewangelickich?
A który normalny ksiądz będzie żył w celibacie na własne życzenie podczas gdy jego kościół mu nie zabrania małżeństwa? Nie wmówisz mi że dorosły, zdrowy facet nie odczuwa pociągu seksualnego do kobiety.
Pewne rzeczy wyolbrzymiasz i robisz z igły widły, a może jesteś po prostu marnym prowokatorem?
bronek91
16-04-2017 00:11
bronek91
@ elap
Wspomniałeś
"napisałem " normalny" facet w odniesieniu do księży katolickich, w celu podkreślenia właśnie tej "nienormalnosci", jaką jest celibat."- cytat

Aseksualizm często związany jest z celibatem...Wg. Ciebie to nienormalność.

No widzisz, zatem istnieje możliwość, iż pastor żyje w celibacie i jest to całkiem normalne;) Zatem facet pastor żyjący w celibacie to coś normalnego. Dlaczego nie ma to być ok w przypadku KK?

" Nie wmówisz mi że dorosły, zdrowy facet nie odczuwa pociągu seksualnego do kobiety."- cytat

Zatem twierdzisz, iż aseksualizm nie jest normalny??? Zdecyduj się. Nawet to, iż ktoś odczuwa pociąg nie znaczy, iż ma go realizować. To kwestia woli. To nas właśnie różni od zwierząt, iż nie działamy pod wpływem instynktu.

"może jesteś po prostu marnym prowokatorem?"- cytat
Jaki miałbym mieć cel??? zastanów się zanim coś napiszesz.
Marzanna
16-04-2017 12:16
Marzanna
Najwyższy czas żeby w kościele katolickim znieśli celibat. Nie widzę przeszkód żeby był i sakrament małżeństwa i kapłaństwa w kościele katolickim. Spowiedź też ustanowiona jest po śmierci Jezusa chyba 400r. Czas na zmiany wtedy spojrzenie księży byłoby inne na rodzinę. Jak nie ma się rodziny to się nie ma o niej pojęcia a robi się nauki na jej temat.
maciek0
16-04-2017 12:39
maciek0
A Lekarze itp. -jak nie są chorzy to co -nie mogą leczyć ?! :D :D
bronek91
16-04-2017 13:16
bronek91
@Marzanna
Faktem jest, iż Biblia dopuszcza małżeństwa kapłanów, nawet biskupów. Osobiście kwestię celibatu pozostawiłbym wolnemu wyborowi duchownych. Faktem jest, iż wielu duchownych KK żyje w wolnych związkach homo i heteroseksualnych. Co do związków homo, wypowiada się Biblia, nie potępia jednak ludzi, którzy posiadają taką a nie inną orientację. Myślę, że w tej kwestii dobrym rozwiązaniem jest Prawosławie. Jednak zniesienie celibatu, wywołuje dodatkowe problemy np. majątkowe, kwestia możliwości pojawienia się patologii w rodzinie, kwestia ewentualnych zdrad małżeńskich, które występują chociażby w Kościele Ewangelicko Augsburskim, a o których się powszechnie nie mówi. Nie rozumiem, dlaczego środowiska protestanckie nieustannie atakują celibat. Został on w KK wprowadzony w XI wieku na kanwie reform w Cluny. Praktycznie miał on wytępić problemu dziedziczenia majątków kościelnych przez dzieci duchownych i dziedziczenia posługi kapłańskiej, traktowania jej jako naturalny sposób utrzymania potomków księży. Z drugiej strony, celibat miał zapewnić kapłanom całkowicie zajęcie się sprawami wiary. Założenia dobre, pewne praktyczne problemy zostały wyeliminowane. Osobiście, jak stwierdziłem, jestem za liberalizacją celibatu. Jeżeli ksiądz na pewnym etapie życia stwierdzi, iż z pewnych względów nie może żyć w celibacie, niech się ożeni. KK toleruje ograniczenie celibatu chociażby w kwestii konwertytów z Kościoła Anglikańskiego. Podnosi się kwestię rewizji celibatu wobec faktu ograniczenia ilości powołań. W konkluzji stwierdzam, to nie celibat jest zły, ale stan moralny i intelektualny wielu kapłanów, odpowiedzą za to w ogniu nieugaszonym, jeśli się nie nawrócą.
PS ten wątek jest o świętach u protestantów, może zajmiecie się problemami tego wyznania. Ewidentne błędy teologiczne, skasowanie 5 sakramentów, relatywizm, patologie rodzinne pastorów, spadek powołań i zmniejszająca się liczba osób praktykujących itd.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Śmiertelny wypadek w Górkach

21-11-2017 20:55

Do wypadku ze skutkiem śmiertelnym doszło dzisiaj (21.11) późnym popołudniem w Górkach Wielkich.

wyświetleń: 7410komentarzy: 0

Strzelecka uczta Trzyńca!

21-11-2017 20:45

Takich Stalowników chcemy oglądać! Hokeiści Trzyńca, w meczu 24. kolejki Tipsport Extraligi, pokonali na wyjeździe Chomutow, strzelając im pięć bramek.

wyświetleń: 127komentarzy: 0

Uwaga na czad - kontrole czujników tlenku węgla

21-11-2017 19:25

Tlenek węgla, znany również jako czad, każdego roku jest przyczyną wielu zatruć, niejednokrotnie kończących się zgonem. Główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla jest wadliwa wentylacja, bądź też uszkodzenie przewodów kominowych. Czad jest bezbarwny i bezwonny, w związku z czym o jego obecności mogą dać znać dopiero pierwsze objawy zatrucia. Dlatego właśnie Zakład Budynków Miejskich w Cieszynie do swoich budynków wprowadza specjalne czujniki czadu, które mają wyeliminować ryzyko zatrucia.

wyświetleń: 381komentarzy: 3

21 listopada - Dzień Pracownika Socjalnego

21-11-2017 18:30

We wtorek, 21 listopada obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. Jest to polskie święto, nie tylko pracowników socjalnych, ale również wszystkich pracowników służb społecznych. Święto to zostało ustanowione na mocy ustawy o pomocy społecznej z 1990 roku i zostało utrzymane przez nową ustawę z roku 2004.

wyświetleń: 378komentarzy: 2

Katarzyna Gawlas z tytułem Najlepszego Bibliotekarza Roku 2017 Powiatu Cieszyńskiego

21-11-2017 17:50

Katarzyna Gawlas, bibliotekarka z Biblioteki Publicznej w Skoczowie, została laureatką konkursu na Najlepszego Bibliotekarza Roku 2017 Powiatu Cieszyńskiego.

wyświetleń: 838komentarzy: 1

Szymanik i ''Gorol'' z nagrodami

21-11-2017 16:40

W sobotni wieczór (18.11) w Teatrze Cieszyńskim w Czeskim Cieszynie poznaliśmy nazwiska laureatów tegorocznej edycji konkursu „Tacy Jesteśmy” przyznawanej przez Kongres Polaków w RC. Nagrodę „Złoty jestem” przyznano Marcie Szymanik, pedagog z Czeskiego Cieszyna, nagroda publiczności powędrowała do Chóru Męskiego „Gorol” działający przy MK PZKO w Jabłonkowie.

wyświetleń: 272komentarzy: 0

Kolizja w Cieszynie - skrzyżowanie ulic Hallera i Morcinka

21-11-2017 16:05

21 listopada po godzinie 13, na skrzyżowaniu ulic Hallera i Morcinka w Cieszynie doszło do kolizji dwóch pojazdów osobowych. Na szczęście nikt nie ucierpiał, zdarzenie zakończyło się koniecznością naprawy samochodów, oraz mandatem dla 40-letniej mieszkanki Cieszyna.

wyświetleń: 2735komentarzy: 0

Utrudnienia na Bolko Kantora

21-11-2017 15:30

Uwaga kierowcy! Zjazd z Alei Łyska na ulicę Bolko Kantora w Cieszynie zostanie całkowicie zamknięty.

wyświetleń: 566komentarzy: 0

Domagała dla Was

21-11-2017 15:00

Status konkursu: ZAKOŃCZONY

Już w najbliższą niedzielę w cieszyńskim teatrze wystąpi Paweł Domagała. Dla Was czekają cztery bilety!

wyświetleń: 531komentarzy: 0

10 lat czekają na ekrany!

21-11-2017 13:10

Proszą się o nie od lat, ale z mizernym skutkiem. Jednak pojawiło się światełko w tunelu. Czy mieszkańcy Skoczowa odetchną z ulgą i nie będzie im przeszkadzał hałas z drogi ekspresowej?