Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dziś czuwanie - Ciemna Jutrznia

Tzw. Ciemna jutrznia to niepowtarzalne wydarzenie w Cieszynie, ale i w diecezji. To nabożeństwo liturgiczne, odprawiane przed świtem w Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Podczas niego na żywo można będzie usłyszeć kompozycje wielkich mistrzów.

Czym jest Ciemna jutrznia? - W godzinach wieczornych Wielkiego Piątku gromadzi ona wiernych by oddać ostatnią przysługę Panu. Ofiara się dokonała. Życzliwe ręce zdjęły z szubienicy krzyża Przenajświętsze Ciało Baranka by złożyć Je w grobie. Gasną ostatnie blaski zachodu i rozpoczyna się wielki dzień Szabatu. Maryja z bólem żegna grób kryjący Jej Jedynaka. W tych najcięższych godzinach, poprzedzających Zmartwychwstanie Pana Jezusa Kościół pozostaje z Maryją by dziecięcą miłością i szczerą miłością towarzyszyć cierpieniu Jej serca – opisuje ks. Marcin Wróbel z Kościoła św. Jerzego w Cieszynie.

- Psalmy wielkosobotniej jutrzni przypominają odpoczynek Chrystusa Pana w grobie, gdzie z niezachwianą pewnością oczekuje przebudzenia w godzinie swego Zmartwychwstania. Choć czytania pomiędzy psalmami mówią jeszcze o cierpieniu Boga Człowieka i ogromie Jego poniżenia to psalmy i antyfony ich poprzedzające tchną już nadzieją rychłego triumfu Zbawcy – Króla Chwały. Psalm 26 powie wręcz o wieczornej żałobie i świtaniu radości podczas rannego brzasku Wielkiej Niedzieli - wyjaśnia duchowny i dodaje: - Teksty tego świętego nabożeństwa zwiastuje także pomstę Boga Ojca nad wrogami Jego Umiłowanego Syna a zbawienie i nagrodę dla niezachwianie wierzących w spełnienie się każdej Bożej obietnicy. Liturgia Ciemnej Jutrzni każe nam czuwać nocą nad grobem, w którym złożono martwe Ciało Boga-Człowieka. Uczy jednak, że niedługo będzie trwało zwycięstwo śmierci nad Wcielonym Dawcą Życia. Przypominają nam owe święte teksty, że to umęczone Ciało, na krótko rozdzielone z Duszą jest cały czas nierozerwalnie złączone z przedwiecznym Słowem drugą Osobą Trójcy Przenajświętszej. Warto w ten wieczór święty, jak uczy Ojciec św. Benedykt XVI, na bok odłożyć już wszystkie zajęcia, by móc sprawować liturgię Kościoła Jezusa Chrystusa.

- Zbliżmy się do Grobu i podziękujmy Temu, który nie znając grzechu swoje Ciało poddał chwilowo pod władzę śmierci, aby jej grozę zmniejszyć nam i Zmartwychwstaniem przywrócić nam nieśmiertelność, którą utraciliśmy przez grzech- zachęca ks. Marcin Wróbel.

Nabożeństwo odbędzie się w Kościele św. Marii Magdaleny w Wielki Piątek o godz. 21.00

red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: