Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1959komentarzy: 1

Polskie imperium

21-06-2016 07:30

O imperialnym okresie dziejów Polski - a był taki czas - dowiedzieli się w piątkowe popołudnie 17 czerwca bywalcy Książnicy Cieszyńskiej podczas spotkania z historykiem dr. Michaelem Morysem-Twarowskim, autorem wydanej ostatnio przez krakowskie wydawnictwo ''Znak'' książki ''Polskie imperium''.
Michael Morys-Twarowski, w tle mapa obrazująca dawne polskie imperium, fot. indi Michael Morys-Twarowski, w tle mapa obrazująca dawne polskie imperium, fot. indi

- To jest historia imperium, którego już nie ma – powiedział Twarowski, znany przede wszystkim z publikacji na temat Śląska Cieszyńskiego.- Opisuję w nim ziemie, które już nie są w granicach Polski, które przez Polskę zostały utracone najpóźniej po 1795 roku.

A tym samym czytelnik nie znajdzie tam nic o Kresach Wschodnich czy o Zaolziu, ale już o Spiszu jak najbardziej, bo te tereny znalazły się pod polskim władaniem po bitwie grunwaldzkiej. - To że jest to historia imperium, którego już nie ma, jest też pewnego rodzaju wentylem bezpieczeństwa dla tej książki – nadmienił autor.

- Czy zatem „Polskie imperium” to chwyt marketingowy, czy też za tym stoi pewna myśl głębsza - padło jako pierwsze z pytań do autora książki. - Rozważaliśmy tytuł „Nasi tu byli”, ale kojarzyło by się bardziej z polskimi podróżnikami. Tymczasem chodziło o oddanie faktu historycznego, że był taki okres w historii, w którym co dwudziesty mieszkaniec Ziemi był poddanym polskiego króla, a Polska - mimo sporego pacyfizmu szlachty - się rozszerzała. Zaznaczył też, że było to właśnie imperium szlachty, a że jej etos załamał się po II wojnie światowej. To ta wizja imperialna również. I obecnie jeżdżąc chociażby do Rygi nie czujemy się „jak u siebie” choć XIX-wieczni Polacy mieli takie odczucie.

Wspólnie z prowadzącym spotkanie Marcinem Mońką Twarowski zastanawiał się, co można zrobić, by zmienić sposób postrzegania polskich dziejów. - Zadaniem historii nie jest samo dokumentowanie faktów, ale historia ma też rolę utrzymywania wspólnoty narodowej, państwowej – stwierdził i zwrócił uwagę, że w Polsce brakuje „popkulturowego uderzenia” z przypomnieniem własnej historii i prawdopodobnie film jest najlepszym takim medium. A który fragment dziejów naszego kraju byłby wart przeniesienia na ekrany? - Chyba najbardziej plastyczna jest bitwa pod Chocimiem. Ta pierwsza, kiedy na terenie dzisiejszej Rumunii Polacy obronili się przed Turkami. A jeśli chodzi o bohatera, to hetman Chodkiewicz, którego postać byłaby fajnym motywem filmowym.

Na razie jednak film taki nie powstał, za to dostępna jest książka „Polskie imperium”. I to dostępna dla każdego. - Był to jeden ze stawianych jej zarzutów. Że opowiadam o rzeczach ważnych w sposób niepoważny. Ale chciałem dotrzeć do zwykłych czytelników, którzy na jej stronicach znajdą wiele nieznanych sobie faktów z historii własnego kraju podanych w przystępny sposób.

Z jednej strony lektura rozszerza naszą wiedzę, z drugiej zdecydowanie jest „ku pokrzepieniu serc”. Twarowski napomknął, że pod koniec XVIII stulecia ukazała się pierwsza polska książka science-fiction. - Opowiada o tym, jak Polacy wylądowali na Księżycu i tłumaczyli jego mieszkańcom, że mają się fajnie, że wylądowali u nich Polacy. No bo tacy Hiszpanie to by od razu przysłali konkwistadorów i wszystko im narzucali, a Polacy starali się ich przyciągnąć, przekonać, że w Polsce jest fajnie.

I po spotkaniu w Książnicy można było odnieść wrażenie, że nigdzie indziej fajniej być nie mogło.


(ÿ)


 

źródło: ox.pl
dodał: BT 21-06-2016 07:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Przepierón
21-06-2016 08:27
Przepierón
Ale tłumy przybyły na to spotkanie, podobno Hollywood jest zainteresowany nakręceniem filmu na podstawie tej książki a w roli głównej ma wystąpić Strażnik Teksasu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Umiarkowany stopień niepełnosprawności - ulgi i uprawnienia

23-03-2018 10:45

Zespół orzekający o stopniu niepełnosprawności po przedstawieniu wymaganych dokumentów przyznaje jeden z trzech stopni niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany, lekki lub wydaje decyzję odmowną. Osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z przysługujących im ulg i uprawnień.

wyświetleń: 164komentarzy: 0

Żegnali smog - Ustroński Alarm Smogowy

23-03-2018 09:05

Nadejście kalendarzowej wiosny, to szansa na pożegnanie smogu. Duża ilość pyłów zawieszonych w powietrzu to w dużej mierze wynik procesów spalania w domowych piecach, a co za tym idzie, wraz z końcem sezonu grzewczego, jakość powietrza znacznie się poprawia. Pierwszego dnia wiosny (21.03) smog został symbolicznie pożegnany przez Ustroński Alarm Smogowy.

wyświetleń: 149komentarzy: 0

Odznaka dla dawcy

23-03-2018 07:25

Podczas ostatniej sesji RG Chybie, uroczyście wyróżniono mieszkańca Mnicha – Jacka Orawca, który uhonorowany został odznaką „Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

wyświetleń: 399komentarzy: 0

Światowy Dzień Wody w ZST

22-03-2018 20:15

Światowy Dzień Wody, który obchodzony jest właśnie dziś (22.03) świętowali m.in. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. płk Gwidona Langera.  Jak na Dzień Wody przystało wszystko kręciło się wokół tego ważnego dla ludzkiego organizmu napoju życia.

wyświetleń: 405komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

22-03-2018 18:20

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 292komentarzy: 0

Wkład Zaolzia w odrodzenie RP

22-03-2018 17:10

W środę (21.03) w ramach działań Koła nr 2 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej "Mały Jaworowy" oraz Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyło się spotkanie z dr inż. Stanisławem Gawlikiem, który pokrótce przybliżył co działo się na terenach Zaolzia w 1918 roku oraz jaki miało to związek z odrodzeniem RP.

wyświetleń: 231komentarzy: 0

Zakład o Sztukę - wernisaż

22-03-2018 16:00

W środę (21.03) w Ulu Kultury - Pracowni Dobrych Praktyk odbył się wernisaż wystawy "Zakład o Sztukę". Na wystawę prace przygotowało siedmiu artystów, którzy tworzą technikami takimi jak: animacja, fotografia, grafika, malarstwo, obiekt i rzeźba. Wystawa towarzyszy obchodom 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego.

wyświetleń: 383komentarzy: 0

Jeszcze żaden z Polaków nie był w rankingu tak wysoko jak Błachowicz

22-03-2018 15:15

No i mamy to, czego się spodziewaliśmy. Jan Błachowicz, który w ostatnią sobotę (17 marca) pokonał Jimi'ego Manuwę, awansował do czołowej "10" w rankingu dywizji półciężkiej UFC.

wyświetleń: 668komentarzy: 1

Ustroń: sesja RM - na żywo

22-03-2018 13:55

Transmisja na żywo Sesji Rada Miasta w Ustroniu.

wyświetleń: 1005komentarzy: 0

Tu jest życie, tu jest dom

22-03-2018 12:15

Do swoich pokojów mieli wrócić po kilku tygodniach, wrócili po kilku miesiącach. Na szczęście dzieci z Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie w Międzyświęciu mieszkają już w swoim domu. W ubiegłym roku, 7 lipca, potężna wichura, zerwała dach z ich mieszkania.

wyświetleń: 800komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .