Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wianki popłynęły Głuchówką

Wprawdzie tradycje związane z przesileniem letnim, kiedy to z 21 na 22 czerwca jest najkrótsza noc w roku dawniej kultywowano dokładnie w dniu, na który przypadały, obecnie przenoszone są najczyściej na piątek lub sobotę w okolicy tej daty. Nie inaczej było w Bystrzycy, gdzie w sobotni wieczór 19 czerwca wianki puszczane przez ubrane w regionalne stroje dziewczyny popłynęły nurtem Głuchówki.

Międzynarodowy Świętojański Festiwal Folklorystyczny w Bystrzycy wpisał się już na stałe w kalendarz czerwcowych imprez na Zaolziu. Tegoroczna edycja była już dziesiąta. A główny motyw, wokół którego organizowany jest festiwal to tradycyje związane z najdłuższym dniem w roku, o których pisaliśmy: Najdłuższy dzień, najkrótsza noc.

Bystrzyckie wianki to święto tradycji naszego regionu, ale też okazja do poznania folkloru z innych stron. Tego roku podczas wieczornego koncertu na scenie przy Domu PZKO w Bystrzycy zaprezentował się zespół Ondráš z Brna. Oczywiście nie zabrakło także miejscowych wykonawców, zespołów Bystrzyca i Łączka będących współorganizatorami imprezy. O muzyczną oprawę postarała się kapela Lipka. Zatańczyły też zespoły Olza (MK PZKO Czeski Cieszyn Olza), Młode Oldrzychowice (MK PZKO Oldrzychowice) oraz słowacki Krtíšan z miejscowości Veľký Krtíš.

Kulminacyjnym punktem imprezy było tradycyjne puszczanie wianków w nurt miejscowej rzeczki Głóchówki. Zgromadzona na imprezie publika wpierw mogła przypatrzeć się, jak dziewczyny same wianki robią, później zaś podążyć za nimi i obserwować, jak panny kładą wianki na wodę, a stojący nieco w dół biegu rzeczki chłopcy je wyławiają. Dalej zabawa przeniosła się z powrotem pod Dom PZKO, gdzie po zakończeniu występów na scenie zapłonęło ognisko. Przy jego blasku i dźwiękach spontanicznie tworzących się kapel bawiono się do późna w nocy.

(indi)


źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: