Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Krym przyciągnął tłumy

Klub ''Nasz Kącik'' cieszyńskiego Domu Narodowego nie zdołał pomieścić wszystkich chętnych, którzy przyszli 22 stycznia wysłuchać i obejrzeć prelekcję Zbigniewa Pawlika ''Krym, gdzie góry witają się z morzem...''. Ci, którzy przyszli kilka minut po 17.00 gdy zobaczyli, iż skończyły się już nawet stojące miejsca w tyle sali, wycofali się.

Podróżnik z Klubu Kolarskiego „Ondrzaszek” przy Oddziale PTTK Beskid Śląski w Cieszynie podzielił się ze słuchaczami zdjęciami i opowieściami z podróży, jaką wraz z towarzyszami z klubu, a także swoją rodziną, odbyli we wrześniu. Na Krym grupa cieszyńskich kolarzy wybrała się z okazji organizowanego na wybrzeżu Krymu Międzynarodowego Zlotu Turystów Kolarzy w Małym Majaku. Cieszyniacy oczywiście nie poprzestali na uczestnictwie w zlocie, a zwiedzili sporo terenów położonych zarówno na wybrzeżu Krymu, jak i w głębi lądu.

Zbigniew Pawlik opowiadał nie tylko o obejrzanych krajobrazach czy zabytkach architektury, ale także o żyjących tam ludziach. A że Krym jest bogaty pod względem różnorodności grup etnicznych, miał o czym opowiadać. Momentami też urządzał zdjęciowe wycieczki w inne zakątki, jak na przykład do Troków na Litwie, w których pokazał Karaimów i ich charakterystyczne chaty ustawione szczytowymi ścianami z trzema oknami do ulicy wyjaśniając, iż Karaimowie pierwotnie zamieszkiwali Krym, ale zostali stąd przez władze radzieckie wysiedleni. Takich ciekawostek kulturowych, etnicznych podczas prelekcji wysłuchać można było więcej. Prelegent wspominał także o takich kwestiach, jak tradycyjne budownictwo wyjaśniając, iż nim krajobraz popsuły radzieckie wieżowce z wielkiej płyty, tradycyjnym budulcem było to, czego na Krymie jest pod dostatkiem, a więc skały wulkaniczne. – Wycinane są z nich bloki jak cegły i pomiędzy żelbetową konstrukcją buduje się ściany z tych wulkanicznych cegieł – wyjaśniał prelegent.

Prelekcję urozmaicały córki Zbigniewa Pawlika, które pokaz zdjęć i opisy taty przeplatały czytanymi przez siebie wierszami Adama Mickiewicza opisującymi krymskie pejzaże. Całość tworzyła ciekawy w odbiorze przekaz, z którego słuchacze sporo dowiedzieli się o Krymie. Zadowoleni wyszli z prelekcji zarówno ci, którzy chcieliby wybrać się na Krym i wykorzystają garść praktycznych informacji, którymi podzielił się prelegent, jak i ci, którzy zapewne nigdy nie postawią osobiście stóp na tak odległym lądzie, chętnie więc „zwiedzili” go przynajmniej za pomocą zdjęć i barwnej opowieści.

(indi)

Zobacz fotoreportaż>>>

źródło: ox.pl
dodał: ID

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: