Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 3865komentarzy: 2

Królowała baranina

12-08-2013 11:10

Dwa dni trwało w Ustroniu, w Karczmie Góralskiej, Święto Baraniny, w ramach którego zorganizowano VIII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Podawaniu Baraniny.
Baranina królowała w Ustroniu fot. Bartłomiej Kukucz Baranina królowała w Ustroniu fot. Bartłomiej Kukucz

W sobotnie popołudnie o godz. 18.00  z hukiem ogłoszono wyniki konkursu. Dosłownie, gdyż ceremonie wręczenia dyplomów, pucharów i nagród poprzedził salw armatni w wykonaniu Czesława Kanafka z Cieszyńskiego Bractwa Kurkowego, a zbójnicy oddali salwę honorową z replik starych pistoletów. Towarzyszył im sam Napoleon, w którego wcielił się Piotr Lenart, który przyjechał aż z Ostromecka koło Bydgoszczy. Wcześniej jednak już od piątku w Ustroniu dominował temat baraniny. Była konferencja popularnonaukowa poprowadzona przez prof. Bronisława Borysa, który zrobił  pokaz rozbioru mięsa jagnięcego w sposób naukowy i dr Dariusza Lisiaka, który zrobił to w sposób kulinarny.       

 
Samo VIII Święto Baraniny rozpoczęło się w samo południe sygnałem z rogu pasterskiego w wykonaniu 11 letniego Kacpra Darmstaedter. Konferansjerkę prowadził Stanisław Jaskułka znakomicie znający się na tematyce góralskiej i pasterskiej. Głównymi organizatorami imprezy byli Leszek Makulski, Szef Biura Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni i Jan Sztefek, przywódca Gromady Górali na Śląsku Cieszyńskim.


Jak z uznaniem zauważył Jarosław Uściński, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierników, ustrońskie Święto Baraniny było nie tylko zmaganiem konkursowym kucharzy i świętem baraniny, ale także świętem folkloru i kultury pasterskiej jako całokształtu. Były więc występy znamienitych kapel i zespołów. Wystąpiła Torka Kaza Nędzy Urbasia, grupa śpiewacza Gronie z Wisły z repertuarem owczarsko – zbójnickim znanym tylko nielicznym starym góralom, kapela Zwyrtni z Trójwsi, Zbyszek Wałach z zespołem Wałasi. Przy wejściu na teren Karczmy swe namioty rozstawili artyści i rzemieślnicy. Był wśród nich artysta malarz Stanisław Sikora, na którego obrazach królował pejzaż okolicznych gór. Jego prezentowane na ścianie karczmy prace z owcami w temacie głównym przeznaczone były na nagrody dla 3 zwycięskich ekip. Były także bardziej naukowe dyskusje poświęcone sytuacji owczarstwa i mięsa baraniego i jagnięcego. Prowadził je prof. Bronisław Borys z Instytutu Zootechniki w Kołudzie Wielkiej, który od lat przyjeżdża na święto baraniny. Prowokujący wstęp pt. ‘Co z tymi baranami’ wygłosił Wielki Zbójnik Jan Sztefek, wspominając o Redyku karpackim 2013, któremu w tym roku było zadedykowane Święto Baraniny. W spotkaniach wzięli udział nie tylko naukowcy z branży, jak Karol Węglarzy, Dariusz Lisiak, Jan Knapik, Irena Strzyżala, Michał Milerski z Pragi, ale też ludzie zaangażowani w problematykę owczarską, jak m. in. Najpotężniejszy Zbójnik dr Andrzej Wojcieszek, filozof, Zbójnik, Gazda Filozof Nieobadany dr hab. Marek Rembierz, Lucjan Czardybon, a także posiadacze owiec z Karolem Zorychtą na czele. Ten ostatni wraz z żoną Karoliną dwukrotnie zaprezentowali widowiskowy pokaz ręcznego strzyżenia owcy. Z powodu deszczu przygotował zadaszoną zagrodę z owcami, gdyż mokrej owcy nie da się ostrzyć. Patrycja Picha i Karolina Andrzejewska z MDK Prażakówka poprowadziły natomiast konkurs plastyczny dla dzieci. Tematem oczywiście były owce w górach. Dzieci rysowały z wyobraźni, jako że z powodu deszczu konkurs odbył się we wnętrzu karczmy. Był też wykład prof. Daniela Kadłubca o naszych regionalnych pieśniczkach. Znany etnolog nie tylko mówił o pieśniczkach regionu, ale także śpiewał je przy akompaniamencie kapeli Torka. Na święto przybył także Wojewoda Wołoski Henryk Kukuczka ze Stecówki z Istebnej, który wręczył Wielkiemu zbójnikowi pięknie zapakowane sery owcze tzw. Bruski.


Jestem tutaj po raz pierwszy jako obserwator z ramienia Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni. Jest to dla mnie zupełnie nowe wydarzenie i doświadczenie. Cel jest bardzo potrzebny, bo jagnięciny, naszego produktu narodowego, nie mogę nigdzie normalnie kupić w sklepie, prędzej kupię nowozelandzką. Trzeba jak najbardziej pokazywać ten dobry produkt polski i kucharze mają się uczyć w nim pracować. Prowadzę restaurację i doskonale wiem, że łatwiej jest mi kupić jagnięcinę z Nowej Zelandii, niż z Polski. To jest jakaś paranoja i takie imprezy są potrzebne, by to zmieniać. A poza tym nim tu przyjechałem myślałem, że jest to wydarzenie kucharzy. Tymczasem to jest wasze wydarzenie, waszego regionu. Niesamowite wrażenie zrobiło na mnie zaangażowanie tutejszych ludzi. To, że szanują swój folklor. Myślałem, że może będzie jakaś jedna kapelka. Tymczasem jestem w szoku tej wspaniałej atmosfery, którą wokół konkursu miejscowi działacze zbudowali – mówi Jarosław Uściński.

Sam konkurs kulinarny był na bardzo wysokim poziomie.  – Pierwsze ekipy kucharzy przygotowywały wymyślne potrawy, pasujące raczej do kuchni dworskiej, aniżeli zbójnickiej, ale to były w końcu Mistrzostwa Polski w Podawaniu Baraniny – mówi Leszek Makulski. 
A oto wyniki samego konkursu:
1. Piotr Kacperek Izabela Sowińska - Hotel Ted Radomsko
2. Katarzyna Rogowska Izabela Zemła - Restauracja Akolada
3. Marta Czyż Dominik Witkoś  - „Dwór Skibówki” Ustroń   

       
Wyróżnienia otrzymali: Maciej Musiał Grzegorz Miśta Restauracja 511 – Ogrodzieniec; Karol Pamuła i Sara Zalewska Restauracja Blu - Bielsko-Biała; Marzena Szczepańska i Rafał Sawicki  -Restauracja Ostromecka – Ostromecka. Wyróżnienie Burmistrza Miasta Ustroń - Restauracja Ostromecka, natomiast wyróżnienie Rady Zbójnickiej Gromady Górali na Śląsku Cieszyńskim - Dwór Skibówki.


Kiedy nagrodzono już zwycięskie ekipy kucharzy, przyszedł czas na wyróżnienia przyznawane przez Radę Zbójnicką Gromady Górali na Śląsku Cieszyńskim za wspieranie działalności tego promującego kulturę góralską i pasterską stowarzyszenia. Tytuły Honorowych Zbójników potwierdzone pięknymi dyplomami autorstwa Zbigniewa Niemca i obuszkami firmy Forge wręczali Wielki Zbójnik Jan Sztefek i Zbójnik, Gazda Filozof, Doktor Nieobadany Marek Rembierz. Następnie rozdano przeszło 80 dyplomów z podziękowaniami za pomoc w organizacji i za uświetnienie Święta.


Na koniec całej imprezy właściciel karczmy zaserwował prawdziwą ucztę dla ducha i ucha – koncert zespołu Tekla Klebetnica.

(indi)

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ FOT. Bartłomiej Kukucz

źródło: ox.pl
dodał: DK 12-08-2013 11:10
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

ograszka
12-08-2013 20:18
ograszka
..."Patrycja Picha i Karolina Andrzejewska z MDK Prażakówka poprowadziły natomiast konkurs plastyczny dla dzieci. Tematem oczywiście były owce w górach. Dzieci rysowały z wyobraźni, jako że z powodu deszczu ...."
Komentarz:
Dzieci oczywiście nie widziały jak się rozbiera tuszę owczą, bo myślę, że potem żadne z nich nie chciałoby wziąć udziału w tym bezsensownym, dodam że nawet głupim konkursie.
Trzeba było im chociaż powiedzieć, ze te owieczki na holi zostaną w końcu pożarte! I to wcale nie przez wilka!
BEZSENSOWNA IMPREZA!!


[konto zostało usunięte]
12-08-2013 21:07
[konto zostało usunięte]
Łobedrzijcie ze skóry Sztajnerta to bedzie kupa baraniny.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Zakochani Pod Tułem - wielki powrót!

19-01-2018 12:00

Status konkursu: TRWA

Jesteś zakochany od niedawna? A może twój związek ma już za sobą długie lata romantycznych uniesień? Bez względu na to, czy kochasz od kilku dni, czy od wielu lat, zapraszamy do udziału w konkursie Zakochani Pod Tułem. Rusza 5 edycja konkursu!

wyświetleń: 92komentarzy: 0

Dzień babci i dziadka - występ dzieci

19-01-2018 11:20

W czwartek (18.01) w związku ze zbliżającym się dniem babci i dziadka grupy językowe działające w OCKiR w Cieszynie przygotowały specjalny spektakl w języku angielskim na który zaproszono bacie, dziadków oraz wszystkie osoby zainteresowane poczynaniami najmłodszych poliglotów.Dzieci podzielone zgodnie z grupami wiekowymi, razem z prowadzącą zajęcia zatańczyły na scenie i zaśpiewały anglojęzyczne piosenki.

wyświetleń: 153komentarzy: 0

Program Rewitalizacji Gminy Hażlach

19-01-2018 09:45

Gmina Hażlach przystąpiła do opracowania Programu Rewitalizacji Gminy Hażlach na lata 2018-2023.

wyświetleń: 358komentarzy: 0

Fryderyka bez większych szkód

19-01-2018 08:45

Kilka wyjazdów strażaków do połamanych konarów, to efekt działań orkanu Fryderyka, którego podmuchy odczuwaliśmy przez całą noc.

wyświetleń: 1724komentarzy: 1

Kwalifikacja wojskowa

19-01-2018 07:30

Mimo że obowiązkowa służba wojskowa w naszym kraju już nie obowiązuje, to kwalifikacja wojskowa tak i jest obowiązkowa.  Tegoroczna "Kwalifikacja wojskowa" na terenie kraju rozpocznie się 30 stycznia 2018 r. i potrwa do 28 kwietnia 2018 r.

wyświetleń: 906komentarzy: 0

O budżecie gminy Goleszów

18-01-2018 19:30

Rozpoczynamy cykl rozmów z samorządowcami powiatu cieszyńskiego. Tematem przewodnim jest budżet gminy na rok 2018. Dzisiaj gościem Portalu Śląska Cieszyńskiego jest wójt Goleszowa – Krzysztof Glajcar.

wyświetleń: 1214komentarzy: 0

Strumień: przybyło mieszkańców

18-01-2018 17:50

Nie tylko Jasienica podsumowała miniony rok, również styczeń przeanalizował ilu mieszkańców przybyło w gminie Strumień, jakie były najpopularniejsze imiona oraz ile zawarto małżeństwa  w ubiegłym roku kalendarzowym.

wyświetleń: 1233komentarzy: 1

Potrącenie pieszych w Jaworzu

18-01-2018 16:45

W czwartek (18.01) około godziny 13:50 doszło do potrącenia pieszych na pasach przez kierowcę samochodu osobowego.

wyświetleń: 2121komentarzy: 0

Z Zoru do Tunezji

18-01-2018 16:30

W środę (17.01) w Osiedlowym Centrum Kultury i Rekreacji, działającym przy SM "Cieszynianka" odbyło się spotkanie z Genowefą i Zbigniewem Koczoniami, którzy przybliżyli kulturę, krajobrazy oraz zwyczaje południowej części Tunezji. Zgromadzonym gościom została zaprezentowana nie tylko opowieść, ale również zdjęcia, które doskonale obrazowały realia Tunezji Północnej.

wyświetleń: 1150komentarzy: 3

Szkolenie strzeleckie w Goleszowie

18-01-2018 16:00

W czwartek  18 stycznia 2018 od godz. 9.00 na strzelnicy HUBERTUS w Goleszowie odbyło się szkolenie strzeleckie z broni długiej AKMS i KBKS uczniów klas mundurowych ZS im. Wł. Szybińskiego w Cieszynie.

wyświetleń: 1345komentarzy: 6
Kontakt z redkacją .