Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Kontakt24

wyświetleń: 3945komentarzy: 2

Królowała baranina

12-08-2013 11:10

Dwa dni trwało w Ustroniu, w Karczmie Góralskiej, Święto Baraniny, w ramach którego zorganizowano VIII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Podawaniu Baraniny.
Baranina królowała w Ustroniu fot. Bartłomiej Kukucz Baranina królowała w Ustroniu fot. Bartłomiej Kukucz

W sobotnie popołudnie o godz. 18.00  z hukiem ogłoszono wyniki konkursu. Dosłownie, gdyż ceremonie wręczenia dyplomów, pucharów i nagród poprzedził salw armatni w wykonaniu Czesława Kanafka z Cieszyńskiego Bractwa Kurkowego, a zbójnicy oddali salwę honorową z replik starych pistoletów. Towarzyszył im sam Napoleon, w którego wcielił się Piotr Lenart, który przyjechał aż z Ostromecka koło Bydgoszczy. Wcześniej jednak już od piątku w Ustroniu dominował temat baraniny. Była konferencja popularnonaukowa poprowadzona przez prof. Bronisława Borysa, który zrobił  pokaz rozbioru mięsa jagnięcego w sposób naukowy i dr Dariusza Lisiaka, który zrobił to w sposób kulinarny.       

 
Samo VIII Święto Baraniny rozpoczęło się w samo południe sygnałem z rogu pasterskiego w wykonaniu 11 letniego Kacpra Darmstaedter. Konferansjerkę prowadził Stanisław Jaskułka znakomicie znający się na tematyce góralskiej i pasterskiej. Głównymi organizatorami imprezy byli Leszek Makulski, Szef Biura Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni i Jan Sztefek, przywódca Gromady Górali na Śląsku Cieszyńskim.


Jak z uznaniem zauważył Jarosław Uściński, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierników, ustrońskie Święto Baraniny było nie tylko zmaganiem konkursowym kucharzy i świętem baraniny, ale także świętem folkloru i kultury pasterskiej jako całokształtu. Były więc występy znamienitych kapel i zespołów. Wystąpiła Torka Kaza Nędzy Urbasia, grupa śpiewacza Gronie z Wisły z repertuarem owczarsko – zbójnickim znanym tylko nielicznym starym góralom, kapela Zwyrtni z Trójwsi, Zbyszek Wałach z zespołem Wałasi. Przy wejściu na teren Karczmy swe namioty rozstawili artyści i rzemieślnicy. Był wśród nich artysta malarz Stanisław Sikora, na którego obrazach królował pejzaż okolicznych gór. Jego prezentowane na ścianie karczmy prace z owcami w temacie głównym przeznaczone były na nagrody dla 3 zwycięskich ekip. Były także bardziej naukowe dyskusje poświęcone sytuacji owczarstwa i mięsa baraniego i jagnięcego. Prowadził je prof. Bronisław Borys z Instytutu Zootechniki w Kołudzie Wielkiej, który od lat przyjeżdża na święto baraniny. Prowokujący wstęp pt. ‘Co z tymi baranami’ wygłosił Wielki Zbójnik Jan Sztefek, wspominając o Redyku karpackim 2013, któremu w tym roku było zadedykowane Święto Baraniny. W spotkaniach wzięli udział nie tylko naukowcy z branży, jak Karol Węglarzy, Dariusz Lisiak, Jan Knapik, Irena Strzyżala, Michał Milerski z Pragi, ale też ludzie zaangażowani w problematykę owczarską, jak m. in. Najpotężniejszy Zbójnik dr Andrzej Wojcieszek, filozof, Zbójnik, Gazda Filozof Nieobadany dr hab. Marek Rembierz, Lucjan Czardybon, a także posiadacze owiec z Karolem Zorychtą na czele. Ten ostatni wraz z żoną Karoliną dwukrotnie zaprezentowali widowiskowy pokaz ręcznego strzyżenia owcy. Z powodu deszczu przygotował zadaszoną zagrodę z owcami, gdyż mokrej owcy nie da się ostrzyć. Patrycja Picha i Karolina Andrzejewska z MDK Prażakówka poprowadziły natomiast konkurs plastyczny dla dzieci. Tematem oczywiście były owce w górach. Dzieci rysowały z wyobraźni, jako że z powodu deszczu konkurs odbył się we wnętrzu karczmy. Był też wykład prof. Daniela Kadłubca o naszych regionalnych pieśniczkach. Znany etnolog nie tylko mówił o pieśniczkach regionu, ale także śpiewał je przy akompaniamencie kapeli Torka. Na święto przybył także Wojewoda Wołoski Henryk Kukuczka ze Stecówki z Istebnej, który wręczył Wielkiemu zbójnikowi pięknie zapakowane sery owcze tzw. Bruski.


Jestem tutaj po raz pierwszy jako obserwator z ramienia Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni. Jest to dla mnie zupełnie nowe wydarzenie i doświadczenie. Cel jest bardzo potrzebny, bo jagnięciny, naszego produktu narodowego, nie mogę nigdzie normalnie kupić w sklepie, prędzej kupię nowozelandzką. Trzeba jak najbardziej pokazywać ten dobry produkt polski i kucharze mają się uczyć w nim pracować. Prowadzę restaurację i doskonale wiem, że łatwiej jest mi kupić jagnięcinę z Nowej Zelandii, niż z Polski. To jest jakaś paranoja i takie imprezy są potrzebne, by to zmieniać. A poza tym nim tu przyjechałem myślałem, że jest to wydarzenie kucharzy. Tymczasem to jest wasze wydarzenie, waszego regionu. Niesamowite wrażenie zrobiło na mnie zaangażowanie tutejszych ludzi. To, że szanują swój folklor. Myślałem, że może będzie jakaś jedna kapelka. Tymczasem jestem w szoku tej wspaniałej atmosfery, którą wokół konkursu miejscowi działacze zbudowali – mówi Jarosław Uściński.

Sam konkurs kulinarny był na bardzo wysokim poziomie.  – Pierwsze ekipy kucharzy przygotowywały wymyślne potrawy, pasujące raczej do kuchni dworskiej, aniżeli zbójnickiej, ale to były w końcu Mistrzostwa Polski w Podawaniu Baraniny – mówi Leszek Makulski. 
A oto wyniki samego konkursu:
1. Piotr Kacperek Izabela Sowińska - Hotel Ted Radomsko
2. Katarzyna Rogowska Izabela Zemła - Restauracja Akolada
3. Marta Czyż Dominik Witkoś  - „Dwór Skibówki” Ustroń   

       
Wyróżnienia otrzymali: Maciej Musiał Grzegorz Miśta Restauracja 511 – Ogrodzieniec; Karol Pamuła i Sara Zalewska Restauracja Blu - Bielsko-Biała; Marzena Szczepańska i Rafał Sawicki  -Restauracja Ostromecka – Ostromecka. Wyróżnienie Burmistrza Miasta Ustroń - Restauracja Ostromecka, natomiast wyróżnienie Rady Zbójnickiej Gromady Górali na Śląsku Cieszyńskim - Dwór Skibówki.


Kiedy nagrodzono już zwycięskie ekipy kucharzy, przyszedł czas na wyróżnienia przyznawane przez Radę Zbójnicką Gromady Górali na Śląsku Cieszyńskim za wspieranie działalności tego promującego kulturę góralską i pasterską stowarzyszenia. Tytuły Honorowych Zbójników potwierdzone pięknymi dyplomami autorstwa Zbigniewa Niemca i obuszkami firmy Forge wręczali Wielki Zbójnik Jan Sztefek i Zbójnik, Gazda Filozof, Doktor Nieobadany Marek Rembierz. Następnie rozdano przeszło 80 dyplomów z podziękowaniami za pomoc w organizacji i za uświetnienie Święta.


Na koniec całej imprezy właściciel karczmy zaserwował prawdziwą ucztę dla ducha i ucha – koncert zespołu Tekla Klebetnica.

(indi)

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ FOT. Bartłomiej Kukucz

źródło: ox.pl
dodał: DK 12-08-2013 11:10
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

ograszka
12-08-2013 20:18
ograszka
..."Patrycja Picha i Karolina Andrzejewska z MDK Prażakówka poprowadziły natomiast konkurs plastyczny dla dzieci. Tematem oczywiście były owce w górach. Dzieci rysowały z wyobraźni, jako że z powodu deszczu ...."
Komentarz:
Dzieci oczywiście nie widziały jak się rozbiera tuszę owczą, bo myślę, że potem żadne z nich nie chciałoby wziąć udziału w tym bezsensownym, dodam że nawet głupim konkursie.
Trzeba było im chociaż powiedzieć, ze te owieczki na holi zostaną w końcu pożarte! I to wcale nie przez wilka!
BEZSENSOWNA IMPREZA!!


[konto zostało usunięte]
12-08-2013 21:07
[konto zostało usunięte]
Łobedrzijcie ze skóry Sztajnerta to bedzie kupa baraniny.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Koncert Życzeń Stela OX.PL

22-04-2018 12:00

Dziękujemy Wam za wszystkie nadesłane życzenia i zapraszamy na kolejny odcinek naszego cyklu ''Koncert Życzeń Stela'' w Portalu Śląska Cieszyńskiego OX.PL.

wyświetleń: 42komentarzy: 0

Jednośladem bezpiecznie do celu

22-04-2018 10:00

Jednośladem bezpiecznie do celu to ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tak szeroko zakrojona kampania skierowana jest przede wszystkim do użytkowników jednośladów.

wyświetleń: 159komentarzy: 0

Lekcje przyrody w terenie

22-04-2018 08:00

Kolejną klasą, która wiedzę przyrodniczą zamiast w szkolnych murach zdobywała w terenie jest klasa IV z S.P. Nr 2 w Cieszynie. 18 kwietnia w piękny słoneczny poranek grupa pod opieką nauczycielki Kariny Pasterny i pod przewodnictwem Instruktora Ochrony Przyrody PTTK Jana Machały wyruszyła na wycieczkę przyrodniczą.

wyświetleń: 153komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

22-04-2018 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne.  

wyświetleń: 464komentarzy: 0

Elektrometal świętował 70. urodziny

21-04-2018 21:00

Wczoraj (20.04) w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie świętowano urodziny znanej firmy, głównie na rynku górniczym i gazowniczym. Elektrometal obchodzi w tym roku 70-lecie swojej działalności. Zobacz relację z tego wydarzenia. 

wyświetleń: 1123komentarzy: 2

Rajd Sumava Klatovy: lepsze tempo Szejów

21-04-2018 20:55

Zakończony dziś Rajd Sumava Klatovy po raz kolejny był prawdziwym świętem motoryzacji i festiwalem sportowych emocji. Złożyły się na to rewelacyjna obsada z wielokrotnymi mistrzami kraju, a także aktualnym liderem mistrzostw Europy, do tego piękna, niemal letnia pogoda, najszybsze trasy w kalendarzu czeskiego czempionatu i tłumy entuzjastycznych kibiców przy odcinkach. Jedyną polską załogą w tych zawodach byli Jarek i Marcin Szejowie, którzy startowali Fordem Fiestą R5 przygotowanym przez ekipę Orsak Rally Sport. W swojej klasie bracia z Ustronia mieli 19 rywali, a walcząc o miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu mierzyli się także z zawodnikami dysponującymi samochodami WRC.

wyświetleń: 260komentarzy: 0

Sala kinowa w Parku Pokoju - powstaje nowy mural

21-04-2018 19:05

W cieszyńskim Parku Pokoju powstaje nowy mural. Jak już wiadomo będzie przedstawiał wypełnioną salę kinową. Muralu nie sposób nie zauważyć. W oczy rzuca się fioletowy kolor. Malowidło powstaje na jubileuszową XX edycję Kina na Granicy. 

wyświetleń: 1266komentarzy: 0

Bez stereotypów - tym razem o literaturze

21-04-2018 18:05

W piątek (20.04) na terenie czytelnio-kawiarni Avion w Czeskim Cieszynie odbyło się kolejne z cyklu spotkań „Bez stereotypów, cykl czesko-polskich salonów dyskusyjnych”. Tym razem zaproszeni goście to Jiri Travnicek oraz Grzegorz Nieć, którzy dyskutowali głównie o literaturze.

wyświetleń: 283komentarzy: 0

Warsztaty świec żelowych

21-04-2018 17:30

W piątek (20.04) na terenie Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji, działającego przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Cieszynianka” odbyły się warsztaty dla rodziców z dziećmi, których tematem było tworzenie świec żelowych. W czasie trwania wydarzenia każdy mógł przygotować własną, kolorową i zawierającą wiele dodatków świeczkę.

wyświetleń: 373komentarzy: 0

Bp Pieronek w Cieszynie

21-04-2018 16:00

W piątek (20.04) na terenie Sali Lustrzanej w Kamienicy Konczakowskich w Cieszynie odbyło się spotkanie Klubu Obywatelskiego Cieszyn. Zaproszeni goście to poseł do Parlamentu Europejskiego Jan Olbrycht oraz biskup Tadeusz Pieronek. W czasie spotkania mówiono nie tylko o polityce, ale również o kwestiach światopoglądowych oraz udziale w życiu publicznym osób duchownych.

wyświetleń: 1078komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .