Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Bezrobocie w powiecie cieszyńskim. Jak jest?

W miniony wtorek (23.04.2024) podczas Sesji Rady Powiatu przedstawiony został raport o stanie bezrobocia w powiecie. Jak prezentują się wyniki? Jest więcej, czy mniej bezrobotnych?

Podczas wtorkowej (23.04.2024) sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego pojawił się punkt, w którym zaprezentowano informację o sytuacji na rynku pracy. Cały raport dostępny jest TUTAJ (pdf), poniżej wybraliśmy najciekawsze informacje.

Nieznaczny wzrost

W Powiecie Cieszyńskim stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec grudnia 2023r. wyniosła 5,1%, w porównaniu do roku 2022r. zwiększyła się o 0,1 punktu procentowego. Stopa bezrobocia w powiecie cieszyńskim jest wyższa niż średnia dla województwa – 3,6 punktu procentowego i równa średniej krajowej – 5,1. Dla porównania w Bielsku-Białej stopa bezrobocia wynosi zaledwie 1,9.

Według stanu na koniec 2023r. zarejestrowanych osób bezrobotnych było 3 179, w porównaniu do stanu z końca 2022r. o 41 osób więcej (wzrost o ok. 1,8%).

Więcej bezrobotnych kobiet

Według stanu na 31.12.2023 r. w rejestrze osób bezrobotnych było zarejestrowanych 1673 kobiet i 1506 mężczyzn. Dla porównania na koniec 2022r. w rejestrze osób bezrobotnych było zarejestrowanych 1700 kobiet oraz 1438 mężczyzn. W odniesieniu do lat poprzednich, również w tym roku kobiety stanowiły większość zarejestrowanych osób bezrobotnych.

Bezrobocie a wiek

Analiza zarejestrowanych osób bezrobotnych według wieku wykazała, że najmniejszą liczbę zarejestrowanych osób stanowi grupa w wieku powyżej 60 lat. Najliczniejszą grupę stanowią osoby w wieku 25-44 lat, czyli osoby które powinny być aktywne zawodowo. Na koniec 2023 roku w rejestrze osób bezrobotnych zarejestrowanych było 764 osób do 30 roku życia co stanowi 24% ogółu bezrobotnych.

W której gminie najwięcej bezrobotnych?

Jak czytamy w raporcie, miejsce zamieszkania (wieś czy miasto) nie ma większego znaczenia, jeśli chodzi o ilość osób bezrobotnych. - Na terenie Powiatu Cieszyńskiego miejsce zamieszkania na wsi lub w mieście nie ma większego wpływu na ilość zarejestrowanych osób bezrobotnych (różnica 6%).

Najwięcej osób bezrobotnych było w Cieszynie (592), Skoczowie (475), Ustroniu (305) i Istebnej (283), najmniej w Chybiu (179), Zebrzydowicach (172) i Dębowcu (71).

Źródło grafiki: Powiatowy urząd Pracy w Cieszynie, Informacja Dyrektora Powiatowego Urzedu pracy w Cieszynie o sytuacji na rynku pracy za rok 2023

Który zawód najbardziej zagrożony bezrobociem?

W roku 2023 najwięcej zarejestrowanych osób było w zawodzie sprzedawca (183 osoby), kucharz (92 osoby), fryzjer (51 osób), mechanik samochodowy (50 osób), pozostałe grupy zawodowe były mniej liczne, najliczniejszą grupą pozostają osoby bez zawodu (260 osób).

Jakie zawody poszukiwane?

Tzw. „Barometr zawodów” pokazuje zapotrzebowanie na zawody w każdym z powiatów w Polsce i województwach. Prognoza na rok 2023 przygotowana przez Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach we współpracy m.in. z Powiatowym Urzędem Pracy w Cieszynie, przewidywała deficyt m. in. w takich zawodach, jak: lekarze, pielęgniarki i położne, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, kucharze i pomoce kuchenne, magazynierzy i taki trend utrzymuje się kolejny rok, jednak w prognozie na 2024 rok zachodzą zmiany, gdyż mniej zawodów znajduje się w deficycie, znacznie więcej w równowadze i barometr nie przewiduje zawodów nadwyżkowych.

Co drugi bezrobotny ma wykształcenie zawodowe

W ewidencji osób bezrobotnych przeważają osoby z niskimi kwalifikacjami. Wykształcenie zawodowe lub niższe posiada 54% ogółu zarejestrowanych. Wyższe wykształcenie posiadało 13% ogółu zarejestrowanych osób bezrobotnych, z kolei średnie zawodowe lub policealne – 23%, zaś średnie ogólnokształcące 10% wszystkich zarejestrowanych osób bezrobotnych.

Zatrudnieni cudzoziemcy

W 2023r. do Powiatowego Urzędu Pracy w Cieszynie wpłynęło 586 wniosków o rejestrację oświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca (zgodnie z aktualnymi przepisami na okres do 24 miesięcy), wydano 3074 informacje starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych (tzw. „test rynku pracy”, będący obowiązkowym załącznikiem do wniosku o wydanie długoterminowego zezwolenia na zatrudnienie oraz o legalizację pobytu cudzoziemca) oraz nie wydano zezwoleń na zatrudnienie cudzoziemców w ramach pracy sezonowej. W 2023 roku do  urzędu wpłynęły 1484 powiadomienia o powierzeniu pracy obywatelom Ukrainy.

 

Oprac. NG/dane PUP w Cieszynie

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-04-26 09:30:31
one: Wkrótce podwyżki cen energii elektrycznej związane z polityką unijną. Spowoduje to dalsze pogorszenie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw. Ale tak Polacy wybraliście, a mogliśmy mieć siłownię jądrową 15 lat temu.
2024-04-26 13:15:41
Iwan: Chciałbym wiedzieć czy przedmioty zatrudniających cudzoziemców i Ukraińców są dotowane przez państwo czy nadal nas polski przedsiębiorca jest traktowany w II kategorii brak równości. Jak taka osoba prowadząca może konkurować z tymi lub zatrudniać polskich obywateli jak nie ma dopłat.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: