Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Żywa historia w bunkrze

Chcieliśmy pokazać żywą historię oraz upamiętnić rocznicę wybuchu II wojny światowej i polskiego oporu w tym miejscu - powiedział Krzysztof Neścior, szef Sekcji Miłośników Militariów przy Cieszyńskim Klubie Hobbystów, podczas otwarcia odnowionego schronu bojowego w Cieszynie Boguszowicach. Na imprezę przybyło wielu miłośników historii, nie tylko z Cieszyna. Część gości
miała na sobie historyczne mundury, co pozwoliło odtworzyć kilka wojennych scen. Najwięcej emocji wzbudziły sceny ataku na okopy, bardzo realistyczne dzięki wykorzystaniu petard.
- Chciałem zobaczyć schron. Wcześniej nie spotkałem się z tak dobrze odrestaurowanym obiektem - stwierdził Jiri Valeota, który na otwarcie przyjechał zza Olzy. Jak powiedział Tomasz Szczygieł odtwarzający rolę majora z Grupy Operacyjnej „Bielsko", cieszyński bunkier jest jedynym w kraju muzeum, które powstało w lekkim schronie bojowym, - Dotychczas można było zwiedzać tylko schrony ciężkie - tłumaczył. Nowo otwarty bunkier jest VI schronem bojowym pozycji „Cieszyn", nosi imię „Anna'', l września 1939 r. żołnierze 4 Pułku Strzelców Podhalańskich bronili tu forsowanego przez Niemców brodu na Olzie.
źródło: GZC
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: