Żyła na podium, Kubacki tryumfatorem Letniego Grand Prix!

W Klingenthal zakończono tegoroczną edycję Letniego Grand Prix. Polscy kibice nie mogli sobie wymarzyć lepszego finału u naszych zachodnich sąsiadów – Piotr Żyła uplasował się w konkursie na trzecim miejscu, a Dawid Kubacki zwyciężył w klasyfikacji generalnej cyklu.

Obawiano się, iż ciężko będzie przeprowadzić wczorajsze zawody, gdyż w Klingenthal wiał silny wiatr. Ostatecznie organizatorom udało się doprowadzić zmagania do skutku, ale skoczkowie rywalizowali tylko w jednej serii.

Ta okazała się szczęśliwa dla Anze Laniska. Słoweniec skoczył 139,5 m i zapewnił sobie zwycięstwo w sobotnim konkursie. Nie oddał on jednak najdłuższego skoku – Marius Lindvik ustanowił nowy rekord skoczni (148 m). Na najniższym stopniu podium stanął Piotr Żyła. Zawodnikowi Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego wystarczyło uzyskać 135 m i po raz drugi w tej edycji cyklu uplasował się w czołowej „3”.

- Rywalizacja przeciągała się przede mną, więc później wyszedłem sobie z poczekalni na górze, aby nie zmarznąć. Nie oczekiwałem, że ten skok wystarczy do podium. Pod koniec skakali gorzej lub pogorszyły warunki, więc udało się skończyć na trzeciej pozycji – przyznał Żyła w rozmowie dla skijumping.pl (Piotr Żyła: To nie koniec, czas na mistrzostwa Polski!).

WYNIKI LETNIEGO GRAND PRIX W KLINGENTHAL

Sobota okazała się szczęśliwa również dla Dawida Kubackiego, który powtórzył wyczyn z 2017 roku – zwycięstwo w „generalce” Letniego Grand Prix. Nowotarżanin zajął piąte miejsce, a jego największy konkurent – Yukiya Sato – uplasował się zaraz za czołową „10”. To wystarczyło Kubackiemu zepchnąć Japończyka z pozycji lidera cyklu i sięgnąć po drugi tryumf w klasyfikacji generalnej LGP.