Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zwiedzanie dotykiem. Powstała makieta Wzgórza Zamkowego

Od dziś (16.04.2024) w cieszyńskim Transgranicznym Centrum Informacji Turystycznej dostępna jest dla odwiedzających Makieta Góry Zamkowej Zamek Cieszyn. W jakim celu ją wykonano?

Tuż u stóp Wzgórza Zamkowego w Cieszynie, w miejscu po budynkach byłego przejścia granicznego, przy Zamkowej 1 umiejscowione jest nowe Transgraniczne Centrum Informacji. Znajduje się w nim nie tylko sławna już replika tramwaju czy tarasy widokowe, ale również – jak nazwa wskazuje – informacja turystyczna. Ci, którzy trafią do niej, będę mogli od dziś poznać Wzgórze Zamkowe w inny sposób. Zamiast tradycyjnej ulotki, obiekty na wzgórzu będzie można… pomacać.

Nowa makieta Góry Zamkowej wraz z zachowanymi obiektami cieszyńskiego Zamku w tym: Wieży Piastowskiej, Kaplicy Zamkowej, Wieży Ostatecznej Obrony, Pałacu Myśliwskiego, budynku administracyjnego, budynku Oranżerii, Pomnika ku Czci Legionistów Śląskich poległych za Polskę, zarysu kompleksu budynków Browaru Zamkowego dostępna jest już dla turystów i mieszkańców. Powstała głównie z myślą o osobach z dysfunkcjami wzroku, by mogły mieć lepsza możliwość poznania tego słynnego miejsca w Cieszynie, rozlokowania i skali obiektów i ich wzajemnego położenia.

Makieta powstała z brązu w skali 1:200. Na płycie jest rozmieszczone 7 wiernych modeli obiektów zabytkowych oraz podpisy z określeniem ich nazw. Przestrzeń makiety pomiędzy modelami zabytków uwzględnia ukształtowanie i zagospodarowanie terenu, ścieżki oraz przebiegającą obok rzekę Olzę i Młynówkę.

Na makiecie znajdują się opisy w różnych językach: w języku polskim, czeskim, angielskim, Braille'a.

Makieta powstała ramach przedsięwzięcia Dostępność Wzgórza Zamkowego, projektu Cieszyn Miasto Samowystarczalne, finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w ramach Programu „Rozwój lokalny".

 

NG

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: