Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

ZUS: renta rodzinna uczniów i studentów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przypomina wszystkim uczniom i studentom, którzy mają prawo do renty rodzinnej aby dostarczyli stosowne zaświadczenie, że będą kontynuowali naukę. Bez potwierdzenia dalszej edukacji ZUS nie będzie mógł wypłacać świadczenia.

Do renty rodzinnej mają prawo członkowie rodziny osoby, która w chwili śmierci: miała ustalone prawo do emerytury, albo spełniała warunki do jej uzyskania, miała ustalone prawo do emerytury pomostowej, miała ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, albo spełniała warunki do jej uzyskania, pobierała zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne.

Renta rodzinna przysługuje dzieciom do ukończenia przez nie 16. roku życia. Jeśli kontynuują naukę, to takie świadczenie mogą dostawać do ukończenia 25 lat. Gdy ten wiek kończą na ostatnim roku studiów, to ZUS będzie wypłacał rentę rodzinną do końca roku akademickiego. ZUS wypłaca to świadczenie przez cały rok szkolny, ale też w okresie wakacji. Uczniowie szkół ponadpodstawowych rentę dostają co miesiąc, do końca sierpnia, a studenci do końca roku akademickiego czyli do września.


„Uczniowie bądź studenci, którzy dotychczas pobierali rentę rodzinną, a zamierzą dalej się uczyć czy studiować, powinni jak najszybciej złożyć w ZUS wniosek o wypłacenie świadczenia. Do tego jest potrzebne aktualne zaświadczenie ze szkoły lub uczelni. To da gwarancję ciągłości wypłacania renty rodzinnej przez ZUS. Najlepiej, by uczniowie zrobili to do końca września, a studenci do końca października” – informuje ZUS.

Miesięczne opóźnienie w złożeniu zaświadczenia lub samego wniosku o rentę rodzinną spowoduje, że świadczenie za ten miesiąc przepadnie. Wypłata renty będzie wznowiona od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek i zaświadczenie.

Każda osoba, która jest Uprawnioną do otrzymywania renty rodzinnej, a przerwie edukację ma obowiązek zawiadomić o tym ZUS. Jeżeli tego zaniecha, to będzie zobowiązany zwrócić nienależnie otrzymaną rentę z odsetkami, a ZUS przestanie wypłacać świadczenie.

Wszystkim osobom uprawnionym przysługuje jedna łączna renta rodzinna. Gdy prawo do renty rodzinnej ma kilka osób, to świadczenie jest na nie dzielone w równych częściach. W sytuacji gdy prawo do renty ma jedna osoba, dostanie 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu. Dwie uprawnione osoby, to 90 proc. świadczenia do podziału, a trzy i więcej osób – to do podziału 95 proc. świadczenia.

AK, inf. Pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: