Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zostaw swój wpis

Vaclav Havel nie żyje. Odszedł człowiek legenda, przyjaciel Polski i Polaków. Prezydent Czechosłowacji, potem Czech, który odwrócił bieg historii tego kraju. Zmarł w niedzielę 18 grudnia 2011r. w swoim ukochanym Hradeczku na pogórzu karkonoskim. Miał 75 lat i od dłuższego czasu zmagał się z chorobą układu oddechowego.

 

Od jutra (20 grudnia) do piątku w Czechach obowiązywać będzie trzydniowa żałoba narodowa. Również jutro trumna z ciałem byłego prezydenta Czech zostanie przewieziona na Zamek Praski. Pogrzeb odbędzie się w piątek w praskiej katedrze św. Wita. Później kondukt odprowadzi urnę z prochami Havla na cmentarz w praskiej dzielnicy Vinohrady. Tam Vaclav Havel spocznie w rodzinnym grobowcu obok pierwszej żony Olgi. 

Swój żal Czesi wyrażają paląc znicze przy zdjęciach byłego prezydenta. Również na Zaolziu nie brakuje miejsc w których można uczcić jego pamięć. Jak informuje Głos Ludu – Gazeta Polaków w Republice Czeskiej, znicze płoną w Karvinie-Frysztacie przy pomniku T.G.Masaryka.  Również w Czeskim Cieszynie nie brakuje znaków pamięci o byłym prezydencie.  – Przy wejściu do ratusza ktoś zostawił zdjęcie Vaclava Havla i płoną znicze. To właśnie tam z balkonu przemawiał były prezydent w 1993 roku. Księga kondolencyjna w Czeskim Cieszynie  jest dostępna dla wszystkich chcących zostawić swój wpis w kawiarni i czytelni „Noiva” do piątku. Można się wpisywać w godzinach 10.00-19.00 – mówi Dorota Havliková, rzeczniczka Czeskiego Cieszyna.

Jednak to nie jedyne miejsce w którym można wpisać się do księgi kondolencyjnej. W Hawierzowie księgi kondolencyjne wyłożone zostały w Domu Kultury Radość,  Urzędzie Miejskim i Domu Kultury Leoša Janáčka. Również w Jabłonkowie można zostawić swój wpis. Księga kondolencyjna wystawiona jest w Miejskim Centrum Informacji. W Karwinie można wpisać się w Zamku przy Rynku Masaryka, a w Trzyńcu w Ratuszu oraz Bibliotece Miejskiej. 

Dorota Kochman

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: