Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zobaczą „habsburską osadę gospodarczą”

Już wkrótce Wisła wzbogaci się o nową atrakcję turystyczną. Jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia otwarty zostanie Skansen.

Sercem muzeum jest odbudowana oficyna, która kiedyś była częścią kompleksu budynków należących do zameczku na Zadnim Groniu, rezydencji prezydenta RP. Skansen znajduje się niedaleko zapory w Wiśle-Czarnem.

- Otwarcie zostało zaplanowane na 20 grudnia – powiedział Tomasz Bujok, burmistrz Wisły. Dodał, że prace są już na finiszu. - Trwa montaż wystawy. Nowa atrakcja w Wiśle będzie więc dostępna już w tym sezonie zimowym- wyjaśnił.

Budynki wraz z zagospodarowanym obok terenem będą udostępnione zwiedzającym jako "habsburska osada gospodarcza". Jest to element nowej trasy tematycznej, łączącej polsko-czeskie pogranicze: "Śląsk Cieszyński - wspólna historia drewna, żelaza i ludzi". Przybliżać ma m.in. historię gospodarczą Wisły, począwszy od tworzenia lasu gospodarczego przez jego wycinkę, transport i obróbkę drewna po produkty końcowe, jak węgiel drzewny, który był później używany w hucie w pobliskim Trzyńcu na Zaolziu.

Prace na budową Skansenu trwały rok. Firma z Czechowic-Dziedzic która wygrała przetarg, otrzymała za to niespełna 10,5 mln zł. 7,5 mln zł samorząd pozyskał z UE. (

ach)

 

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-12-09 15:22:05
góry: jeszcze jak by tak w końcu odnowili kładkę przed dużym wodospadem to by już to ładnie wszystko wyglądało,a tak to szpeci to tę okolicę.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: