Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zniknie niebezpieczne miejsce

Cieszyński magistrat ogłosił przetarg na inwestycję pt: zabezpieczenie i stabilizacja kompleksu osuwiskowego przy ul. Błogockiej w Cieszynie. To pierwszy etap tego zadania. Osuwisko, które powstało w 2010 roku, zagraża nie tylko infrastrukturze komunalnej, ale także budynkom mieszkalnym i gospodarczym, usytuowanym przy jego górnej krawędzi. Nie ma możliwości, aby osuwisko ustabilizowało się samoczynnie. Wcześniej realizacja prac była niemożliwa ze względu na pandemię SARS-CoV-2.

Wszystko wskazuje na to, że prace powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku. Katarzyna Koczwara, rzecznik cieszyńskiego ratusza poinformowała, że w zakres planowanych działań wchodzi część robót budowlanych, objętych dokumentacją projektową. - Środki finansowe przyznane nam w kwietniu 2022 r. z rezerwy celowej są niewystarczające na realizację pełnego zakresu robót. Dalsze działania uzależnione są od przyznania nam środków na kolejne lata, o które to środki musimy występować co roku i od ich wysokości uzależniony jest zakres robót do wykonania w danym roku budżetowym. - wyjaśniła Katarzyna Koczwara.

W ramach pierwszego zadania  wzdłuż ulicy Błogockiej zostanie wykonany m.in. mur oporowy, kotwiony w skale mikropalami. - Roboty przygotowawcze na fragmencie obejmującym budowę muru oporowego, dotyczą usunięcia drzew i krzewów, rozbiórkę nawierzchni oraz podbudów drogowych, elementów betonowych, ogrodzeń, wpustów, murów oraz oznakowania pionowego. - napisano w zamówieniu.  Wykonawca ma 120 dni na wykonanie zadania od momentu podpisania umowy. Musi również  udzielić 36 miesięcy gwarancji na wykonane prace.

Zajmujący powierzchnię 2,52 ha kompleks osuwiskowy w rejonie ul. Błogockiej w Cieszynie, uaktywnił się wiosną 2010 r. doprowadzając do zniszczenia jezdni na odcinku ok. 120 m i powodując liczne uszkodzenia w obrębie nieruchomości stanowiących własność gminy oraz części przylegających, prywatnych nieruchomości.  

Warto przypomnieć, że w marcu 2012 roku Rada Powiatu Cieszyńskiego podjęła uchwałę o pozbawieni części ul. Błogockiej charakteru drogi powiatowej. To oznacza, że to gmina Cieszyn dźwiga cały ciężar przeprowadzenia wszelkich działań zmierzających do naprawy, odbudowy i stabilizacji infrastruktury publicznej,  zniszczonej podczas ruchów osuwiskowych ziemi w 2010 r.

  (ach)

 

 

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-06-19 20:04:16
altacet: Rychło w czas.Po 12 latach.
2022-06-19 20:22:16
Melesio: Tak nas władza w cieszynie traktuje, rynek który nikt nie chce ma już swoją wizualizacje a rozpadająca się ulica zajmują się 12 lat,ważne żeby z okienka ratusza było widać coś nowego ,ale cieszyn to nie tylko rynek i trochę żelastwa Zakopanego w bruku,ale ulica przepilinskiego,hażlaska, na banotowce dziury jak sito,a mało tego wczoraj miałem okazję pojeździć po okolicznych wioskach i to cieszyn wypada jak wiocha a np dębowiec czy hazlach to mogą się pochwalić Super drogami
2022-06-19 21:17:01
Artur_z_bažin: warto zauważyć pisząc o 12 latach, że ten czas obejmuje już trzecią kadencję w ratuszu i obecna jest bodaj pierwszą która za temat się bierze
2022-06-19 21:44:57
tom lem: .... coś mi wygląda, że jak rynkowy bruk zaginie w konserwatorskich wykopkach, to kamienie z Błogockiej uzupełnią braki, jak prosto ze sklepu ;-)
2022-06-19 22:02:52
doler: Może gdyby nie wydawać co roku setek tysięcy zł na 6 osp w Cieszynie, to by się pieniądze znalazły...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: