Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Znikną programy dla dzieci

Ta wiadomość zmartwi szczególnie najmłodszych widzów. Od września nie będzie już znanych i lubianych programów dla dzieci. Rodzice są oburzeni. Oferta dla dzieci będzie o trzy programy uboższa.

W jesiennej ramówce nie pojawią się dziecięce audycje „Budzik”, „Jedynkowe przedszkole” i „Moliki książkowe". Ze znanych i lubianych przez dzieci programów zostaną tylko "Domisie",  ich  premierowe odcinki będą pokazywane raz w tygodniu.

Wszystko wskazuje na to, że wraz z początkiem września znikną z ramówki telewizyjnej Jedynki znane programy adresowane dla najmłodszych widzów. Choć do tej pory cieszyły się sporą oglądalnością, ich miejsce zajmą zagraniczne filmy animowane. Rodzice nie kryją oburzenia.

- Słyszałam, że zamiast „Budzika” i innych programów dla maluchów emitowane będą zagraniczne kreskówki, które telewizja otrzymuje gratisowo w pakietach razem z filmami fabularnymi. No cóż, jak zwykle oszczędności odbijają się niestety na najmłodszych. Znikają programy, które nie tylko są rozrywką, ale również czegoś uczą... Likwiduje się je chociaż i tak jest ich bardzo mało – mówi Iwona Ryszko z Cieszyna, mama 3-letniego Adasia i 5-letniej Kasi.

Podobnego zdania są rodzice Dominiki. - Dzieci powinny mieć pewność, że kiedy zasiądą przez telewizorem zobaczą swoją ulubioną bajkę i swoich ulubionych bohaterów... My powinniśmy natomiast mieć pewność, że to co emitowane jest z myślą o dzieciach rzeczywiście jest przeznaczone dla nich – mówi tata  pięciolatki - Wcześniejsze audycje właśnie takie były, jakie będą  filmy animowane, które wejdą na ich miejsce? Niektóre kreskówki już teraz budzą mój niepokój.

Wśród rodziców temat wycofania ulubionych dziecięcych programów budzi niesmak. Zastanawiają się, co mogą jeszcze w tej sprawie zdziałać. - Liczę na to, że rzecznik praw dziecka podmie w tej kwestii odpowiednie kroki – dodaje tata Dominiki, mieszkaniec Cieszyna.

Rzecznik Praw Dziecka zwrócił uwagę, że rezygnacja z tych działań stanowi zaprzeczenie misji publicznej Telewizji Polskiej.  W wystąpieniu skierowanym do  Prezesa Zarządu TVP S.A czytamy: "...Telewizja zamierza zaprzestać produkcji i emisji odcinków znanych i lubianych przez dzieci „Molików książkowych", „Jedynkowego przedszkola”, „Budzika”. Natomiast w porze emisji tych programów nadawane będą zagraniczne filmy animowane. Należy zauważyć, że podjęcie takich działań przez TVP stanowiło będzie zaprzeczenie misji publicznej, polegającej między innymi na oferowaniu dzieciom i młodzieży programów odmiennych od komercyjnych, które będą odznaczały się wartościami poznawczymi, intelektualnymi i estetycznymi oraz odpowiadały wysokim standardom jakości i profesjonalizmu..."

Rzecznik zaproponował zorganizowanie „okrągłego stołu” specjalistów, celem analizy problemu.

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: