Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Znają swą małą ojczyznę

28 maja w murach Gimnazjum nr 2 w Cieszynie w szranki konkursu wiedzy o regionie stanęli gimnazjaliści z całego powiatu. Konkurs przygotowali działacze Koła Przewodników Beskidzkich i Terenowych Cieszyn przy Oddziale PTTK Beskid Śląski w Cieszynie, a głównym jego koordynatorem był Leszek Lipsa, przewodnik beskidzki z tego koła, a zarazem nauczyciel Gimnazjum nr 2 w Cieszynie. Uczniowie zmierzyli się z zagadnieniami wiedzy o regionie w dwóch częściach konkursu.

Nagrodę główną dla osoby, która zdobyła największą ilość punktów, ufundował premier Jerzy Buzek. Jej laureat, którym został Jakub Śliwka z Gimnazjum w Goelszowie, wyjedzie do Parlamentu Europejskiego.

Drużynowo I miejsce zdobyli uczniowie Gimnazjum w Goleszowie: Jakub Śliwka, Agnieszka Fabian i Katarzyna Zielina. Na II pozycji uplasowała się reprezentacja Gimnazjum nr 2 w Ustroniu w składzie: Magdalena Kłoda, Anna Dorosz i Szymon Szlauer. Trzecie miejsce przypadło Gimnazjum im. Hrabiny Gabrieli Thun Hohenstein w Kończycach Wielkich, które reprezentowali: Justyna Hodura, Dominik Staniek i Jan Gabzdyl. W sumie w konkursie wzięło udział 8 szkół, a kolejne miejsca zajęły reprezentacje: Gimnazjum w Dębowcu, Gimnazjum w Drogomyślu, Gimnazjum im. Jana III Sobieskiego w Brennej, Gimnazjum nr 2 w Cieszynie i Gimnazjum nr 3 w Cieszynie.

- Ten konkurs wpisuje się w realizację programu mającego pokazać, że młodzież i tradycja pasują do siebie. A ponieważ chcielibyśmy, by ta wiedza regionalna była rozpowszechniana nie tylko w naszym gimnazjum, ale także i w innych miejscach, dla tego nagrodą dla szkoły za zajęcie pierwszego miejsca jest wycieczka tematyczna po Cieszynie z wojskowej historii Cieszyna – wyjaśnił Leszek Lipsa. Za zajęcie kolejnych miejsc również szkoły otrzymały tematyczne wycieczki i prelekcje. Indywidualnie młodzież otrzymała nagrody i dyplomy.

- Zakres wiedzy, który był do opanowania, był bardzo rozległy, tak więc chylę czoła przed uczniami, którzy w znacznym stopniu opanowali ten trudny materiał – podsumował Leszek Lipsa dodając, że już zaprasza w przyszłym roku, jednak już w innym miejscu, gdyż organizatorem kolejnej edycji konkursu będzie tegoroczny zwycięzca.

(indi)
 

Zobacz fotoreportaż>>>

źródło: ox.pl
dodał: ID

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: