Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zmienily się tylko druki...

Od początku roku w ogólnopolskich mediach zauważyć można było wiele szumu wokół zmian podatkowych, szczególnie zmian dotyczących możliwości odliczania różnych ulg podatkowych. Jakie zatem najważniejsze zmiany czekają podatników w tym roku? Otóż... z tego, co interesuje nas na teraz, czyli do złożenia zeznania za 2012 rok (na co mamy czas do końca kwietnia 2013)... w zasadzie żadne.

- Wszystkie zmiany, o których było głośno, będą dotyczyły rozliczania roku 2013, a więc dotyczą zeznań, które będziemy składać na początku roku 2014. Natomiast do rozliczeń za 2012 rok zmieniły się druki formularzy – wyjaśnia Michał Serzysko, Komisarz Skarbowy z Referatu Obsługi Bieżącej Urzędu Skarbowego w Cieszynie. Warto o tym wiedzieć, gdyż jeśli komuś został w domu druk z poprzedniego roku, to nie nadaje się on już do złożenia oświadczenia w tym roku.  – Zmieniły się wszystkie druki zaczynające się od cyfry 3, to jest PIT-36(wersja 18), PIT-36L(wersja 8), PIT-37(wersja 18), PIT-38(wersja 8), PIT-39(wersja 4). Dodano w nich rubrykę, co spowodowało zmianę numeracji wszystkich rubryk znajdujących się po niej. Zwrócić na to uwagę powinny szczególnie organizacje pożytku publicznego (OPP) drukujące ulotki z prośbą o przekazanie jednego procenta, gdyż numer KRS jest obecnie w rubryce o innym numerze – podkreśla Michał Serzysko.

I, oprócz tej zmiany, nic się dla nas na ten rok nie zmieniło. Zmiany dotyczące ulgi prorodzinnej i internetowej będą dotyczyły dopiero roku 2013, a więc od przyszłego roku ulgi prorodzinej pozbawieni będą małżonkowie, którzy mają jedno dziecko a ich dochód przekracza 112 tysięcy...jak również osoby nie pozostajace w związku małżeńskim(w tym również przez część roku podatkowego)jeżeli dochód przekroczy w roku podatkowym kwotę 56000zł. Jest to też ostatni rok możliwości odliczenia internetu przez osoby, które dokonywały odliczeń w latach wcześniejszych. Jednakże osoba, która w zeznaniu podatkowym składanym za 2012 rok po raz pierwszy skorzysta z odliczenia, będzie mogła ostatni raz odliczyć internet rozliczając rok 2013.  

W chwili obecnej jednak wiedza ta nie jest nam do niczego potrzebna. Należy udać się do Urzędu Skarbowego, pobrać nowe, właściwe już druki, wypełnić według identycznych zasad, jak w roku ubiegłym i... odstać kolejkę by zeznanie złożyć. Chyba że wybierzemy elektroniczną formę rozliczenia. Unikniemy wówczas i wędrówki po nowe druki, i ponownej wyprawy do urzędu by zeznanie złożyć, i kolejek.  - Zachęcam wszystkich do składania zeznań podatkowych elektronicznie. Jest to szybsze i wygodniejsze. Jeśli ktoś wyjeżdża za granicę i ma kłopot, jak złożyć zeznanie, to przy elektronicznej formie nie ma tego problemu, może zeznanie posłać z dowolnego miejsca na świecie. Należy wejść na stronę www.e-deklaracje.gov.pl, a tam wszystko zostanie nam krok po kroku wyjaśnione. Jest to całkiem bezpieczne. System wymaga od nas kolejno pięciu cech identyfikacyjnych. System poprosi nas też o kwotę przychodu ...wykazana w zeznaniu rocznym za 2011 rok – wyjaśnia Michał Serzysko. Dodaje, że zeznanie w formie elektronicznej również warto wysłać nieco wcześniej, niż w ostatnim dniu, kiedy system jest przeciążony. Potwierdzenie wysłania mające taką samą wartość, jak pieczątka z biura podawczego w Urzędzie Skarbowym czy stempel pocztowy, otrzymamy niemal natychmiast.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: ID

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: