Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zmiany w Macierzy

W Zarządzie Głównym, w Głównej Komisji Rewizyjnej oraz Sądzie Koleżeńskim Macierzy Ziemi Cieszyńskiej pojawiły się nowe osoby. Zmiany mają związek z ukonstytuowaniem się władz Stowarzyszenia na nową kadencję 2018-2022.

Macierz Ziemi Cieszyńskiej to jedno z najstarszych tego typu stowarzyszeń w Polsce. Powstała 1885 roku z inicjatywy Pawła Stalmacha. Jej podstawowym celem było kultywowanie polskości Śląska Cieszyńskiego. Tradycje regionalne pielęgnuje do dziś. Macierz tworzą liczne koła. Na Walnym Zjeździe Delegatów MZC, co cztery lata, dokonuje się wyboru władz Stowarzyszenia na nową kadencję. Takie wybory odbyły się w ostatnim czasie.

Rewolucji nie ma, ale - pojawiło się kilka nowych osób w Zarządzie Głównym, Głównej Komisji Rewizyjnej oraz Sądzie Koleżeńskim – przyznaje wybrana jednogłośnie na kolejną kadencję (2018-2022) Marta Kawulok Prezes Zarządu Głównego MZC.

O zmianach możemy mówić w przypadku wiceprezesa ds. Wydawniczych został nim Cezary Tomiczek. Wcześniej funkcję tę pełnił Karol Franek. Na pozostałych stanowiskach w przypadku wiceprezesów bez zmian. Wiceprezesem ds. Łączności z Kołami Terenowymi jest Bronisław Brudny, wiceprezesem ds. Edukacji Regionalnej, Szkolnictwa i Młodzieży pozostaje Jadwiga Wąsowicz, wiceprezesem ds. Administracyjno –Gospodarczych jest Leszek Pindur. Funkcję Skarbnika powierzono Irenie Skrzyżali. Wcześniej tę funkcję pełniła Krystyna Dziadek. Sekretarzem ZG MZC jest Aleksandra Czajkowska.

Pojawili się również nowi członkowie Zarządu Głównego. Jest to pani Natalia Bańczyk, Jolanta Skóra i Urszula Skowron - wymienia Marta Kawulok. Pozostałe osoby to: Kapała Regina, Król Józef, Magiera Władysława, Sajdok – Żyła Halina, Franek Henryk, Tomecka Grażyna i Wyleżuch Zdzisław.

Zmiany w składzie nastąpiły także w Głównej Komisji Rewizyjnej oraz w Sądzie Koleżeńskim. Przewodniczącą GKR została Tarnawa- Marczak Jadwiga wcześniej funkcję tę pełnił Krzysztof Herok. Zastępcą została Bałandziuk Lucyna, która zastąpiła na tym stanowisku Stanisława Kubiciusa. Zmienił się również sekretarz. Został nim Wałga Jerzy, zastępując Stefana Króla. Członkami GKR są: Karasińska Małgorzata, Radziszewska Krystyna.

W składzie Sądu Koleżeńskiego nastąpiła tylko jedna zmiana na stanowisku. Zastępcą przewodniczącego SK został Franek Karol. W poprzedniej kadencji funkcję tę pełnił Edward Figna. Przewodniczącym jest Czupryna Mateusz. Sekretarzem Koczoń Genowefa. Członkami: Gańczarczyk Leszek oraz Sznapka Maria.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: