Zmiana ustawy o wychowaniu w trzeźwości - na chwilę obecną brak istotnych zmian w regionie

W marcu tego roku w życie weszły przepisy, będące nowelizacją ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, dotyczące ograniczenia dostępności napojów alkoholowych. Zgodnie ze wskazaniami prawodawców, celem wprowadzenia zmian jest umożliwienie gminom sprawniejszą realizację zapisów ustawy.

Zgodnie z nowym brzmieniem odpowiednich przepisów rady gminne uzyskały dodatkowe kompetencje, jedną z nich jest możliwość wprowadzenia zakazu nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach. Gmina będzie miała prawo zakazać sprzedaży alkoholu w sklepach, mieszczących się w jej granicach w godzinach od 22:00 do 6:00.

Nowe przepisy pozwalają również na określenie przez radę gminy maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie gminy – ilość ta będzie odrębna dla poszczególnych rodzajów alkoholu (w zależności od procentowości oraz rodzaju danego trunku). Zezwolenia te mogą być również ustalone z podziałem na ilość w danej jednostce pomocniczej, na przykład w danym sołectwie.

Nowelizacja ustawy wprowadza również zmiany, które dotyczą wszystkich, niezależnie od gminy, w której granicach mieszkają. Wprowadzony został zakaz spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych, a nie tak jak dotychczas na ulicach, placach i parkach. Oznacza to, że od marca alkoholu legalnie nie można spożywać na plaży, nad rzeką, czy na łące. Rada gminy może jednak wprowadzić na określonym terenie odstępstwo od tego zakazu.

- Zgodnie ze zmianą ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych z dnia 10 stycznia 2018 powyższe zmiany zostały omówione na marcowym posiedzeniu Komisji Sportu, Spraw Socjalnych i Zdrowia Rady Gminy Hażlach i zostały przygotowane następujące projekty uchwał: ustalenia zasad usytuowania na terenie Gminy Hażlach miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych, ustalenia na terenie Gminy Hażlach maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży jak i poza miejscem sprzedaży dla poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych, zmiana Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Hażlach na rok 2018 ( będzie prawdopodobnie obejmowała zmniejszenie ilości zezwoleń na sprzedaż alkoholu o 10%) – tłumaczy Renata Żyła z Urzędu Gminy Hażlach.

Jednocześnie przedstawiciele Gminy Hażlach wskazują, że jeżeli chodzi o ograniczenia w godzinach nocnych sprzedaży napojów alkoholowych to Rada Gminy może wprowadzić taką uchwałę ale nie musi. W przypadku Gminy Hażlach i bardzo ograniczonej liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych taki projekt na dzień dzisiejszy nie powstał.

W innych gminach z rejonu Śląska Cieszyńskiego na chwilę obecną jakichkolwiek zmian brak. Nowe kompetencje dla Rady Gminy to przede wszystkim praca odpowiednich komisji, przygotowanie uchwał oraz poddanie ich pod głosowania. Jak na razie jednak żadna z gmin w regionie nie wprowadziła w życie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu, czy też nie ograniczyła drastycznie ilości punktów sprzedaży alkoholu.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-05-12 14:37:47
hanbes: Hurra! Po robocie idzie sie dorobić! Styknie łotworzyć melina, czysty zysk: Krupnik w sklepie 20 PLN a bydymy sprzedować tak jak w gospodzie po 40 PLN. Mamroty w piyrwszy tydzień w promocji! Przy zakupie trzech abo wiyncy flaszek szkło za darmo...
2018-05-12 16:25:13
jadeitowy: masz racjie,,rewelacyjna ustawa,,fajnie morzna zarobic,,a kto na tym stracji,,wlasnie,,<br />
2018-05-12 16:35:50
asd88: Dziękujemy dobra zmiano to jest ten wasz efekt plus
2018-05-12 18:37:02
utopiec: Dobrze że to nie dotyczy ćpania. Można wszędzie. Nawet za to nie ma kary.
2018-05-12 21:43:39
amplico_zbyszek: już my to mieli za komuny Wiwat PIS
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją