Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zmarła aktorka Halina Paseková

Jak poinformował dziś Teatr Cieszyński w Czeskim Cieszynie dzisiaj (06.04) po długiej i ciężkiej chorobie zmarła pani Halina Paseková, długoletnia aktorka Sceny Polskiej, związana z nią od 1960 roku.

- Do ostatnich chwil była z nami. Jej ostatnia rola to Zofia w Krzywym kościele. Składamy najgłębsze wyrazy współczucia najbliższym – czytamy w informacji przekazanej przez teatr.

Halina Paseková  to absolwentka wydziału aktorskiego AST im. S. Wyspiańskiego w Krakowie (dawniej PWST im. L. Solskiego w Krakowie). Studia ukończyła w 1965 roku, ale już cztery lata wcześniej debiutowała jako aktorka. W Scenie Polskiej pracowała od 1960 roku. Pierwszy raz zagrała w Królowej przedmieścia. Był to ostatni spektakl Sceny Polskiej zagrany w hotelu Piast, tuż przed przenosinami do gmachu Teatru Cieszyńskiego przy ulicy Ostrawskiej. Występowała także w teatrach w Pradze, Ostrawie i Warszawie.

W 2019 r. została odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis.

Z prowadzonego przez nią prywatnego archiwum wynika, że zagrała w 225 premierach z 475 premier Sceny Polskiej.

- Dla niej każda mniejsza czy większa rola jest ważna bez względu na to, czy ją polubiła, czy nie. "Nie wyobrażam sobie siebie leżącej w domu przed telewizorem. Babunia przysypiająca z szydełkiem w fotelu to też nie ja. Taką babcię mogę pokazać na scenie. Oczywiście mogę sobie chcieć, ale najważniejsze, by dopisało mi zdrowie, kondycja i pamięć. Dopóki to jest, chciałabym spotykać moich widzów i grać" – czytamy w biografii na stronie cieszyńskiego teatru.

Najważniejsze role to m.in. Basia w Krakowiakach i góralach, Swoja w Janosiku - Na szkle malowane. A także Dziecko w wystawionym kilka lat temu spektaklu Ich czworo G. Zapolskiej w reżyserii Katarzyny Deszcz. "Byłam niezmiernie zdziwiona, gdy zobaczyłam obsadę tego spektaklu". Kolejna rola to Klara Zachanassian w Wizycie starszej pani. Wyzwaniem była też rola Babki w Opowieściach Lasku Wiedeńskiego.

red./mat.pras. 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: