Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zmarł Rudolf Mizia

1 września 2022 zmarł Rudolf Mizia, nauczyciel, działacz społeczny, dyrygent z Zamarsk w Gminie Hażlach. Miał 96 lat.

- Przed chwilą dotarła do mnie smutna wiadomość. Dziś odszedł na wieczny spoczynek wielki Zamarski społecznik, kronikarz, nauczyciel, dyrektor, dyrygent... i przede wszystkim niezwykły człowiek Pan Rudolf Mizia (*2.04.1926 + 1.09.2022). Od wielu lat przyjaźniłem się z Panem Rudolfem czerpiąc od niego wiedzę o Zamarskach, z zachwytem podziwiając jego skarby i prowadzone kroniki wsi. Był powiernikiem moich trosk i zawsze wspierał moje działania. Był moim autorytetem i to między innymi dzięki Panu Rudolfowi nie poddaję się w mojej społecznej służbie. Będzie mi Cię bardzo brakowało Panie Rudolfie. Mam nadzieję, że będziesz Aniołem społeczników – pisze na swoim profilu na Facebooku Klaudiusz Zawada, sołtys Zamarsk.

Rudolf Mizia prace zawodową rozpoczął w 1949 roku jako nauczyciel. Przez cały czas wykazywał wielką aktywność w różnych działaniach społecznych. Dał się poznać jako wielki miłośnik regionu. Jest autorem wielu kronik, ale także artykułów i notatek, które ukazywały się w gazetach lokalnych. Prowadził Męski Zespół Śpiewaczy działający przy OSP w Zamarskach. Prowadził kroniki wsi Zamarski i OSP.

Rudolf Mizia odznaczony był Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego, Złotą Odznakę ZNP, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa, Laurem Srebrnej Cieszynianki oraz Odznaką Zasłużony Działacz Kultury. Był Członkiem Honorowym Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.

 

Red.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-09-02 12:53:10
Stanko: Był to wspaniały Człowiek - spotykałem się z nim na imprezach w Zamarskach - wielka kultura słowa i obycia, Europejczyk! Pamiętajmy go!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: