Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zmarł ks. Rafał Grieff

Znali go parafianie z Ustronia i Bielowicka. 21 sierpnia w wieku 89 lat zmarł ks. Rafał Greiff, emerytowany proboszcz Parafii Świętego Jana Nepomucena w Rybniku, posługujący w ostatnich latach w Ustroniu, a w czasie kapłaństwa, także w Pierśćcu, Grodźcu i Bielowicku.

Informację o śmierci kapłana przekazała Parafia pw. św. Klemensa w Ustroniu. - Z przykrością zawiadamiamy, że 21 sierpnia w 89. roku życia i 66. roku kapłaństwa zmarł ks. Rafał Greiff, emerytowany proboszcz Parafii Świętego Jana Nepomucena w Rybniku - Chwałęcicach - poinformowała.


Ks. Rafał Grieff urodził się 8 listopada 1934 w Chorzowie Batorym. 22 czerwca 1958 przyjął święcenia kapłańskie w katowickiej katedrze Chrystusa Króla z rąk bpa Herberta Bednorza. Pierwszą placówką wikariuszowską ks. Greiffa była parafia Matki Bożej Różańcowej w Łaziskach Górnych, w której pracował do 1962 roku. W latach 1962-1965 był wikarym w parafii św. Anny w Lędzinach. W latach 1965-1971 pracował jako wikary w parafiach: św. Mikołaja w Pierśćcu (obecnie diecezja bielsko-żywiecka) oraz św. Bartłomieja w Grodźcu (obecnie diecezja bielsko-żywiecka). W tym okresie dostał zadanie usamodzielnienia placówki przy kościele św. Wawrzyńca w Bielowicku. Organizacja nowej parafii sprawiła, że od 1966 roku zamieszkał w Bielowicku, gdzie po wybudowaniu probostwa na mocy dekretu biskupa katowickiego utworzono rektorat, a następnie samodzielną parafię.


W 1971 roku został ustanowiony proboszczem w parafii św. Jerzego w Mszanie, tam wybudował kościół i dom katechetyczny, dodatkowo także nową plebanię. W połowie 1992 roku został przeniesiony na probostwo w parafii św. Jana Nepomucena w Rybniku–Chwałęcicach. Również na tej placówce wykazał się jako budowniczy nowego, dwukondygnacyjnego kościoła.

Dwa miesiące przed osiągnięciem wieku emerytalnego w 1999 roku, na własną prośbę, odszedł w stan spoczynku.  Od 1 kwietnia 2001 zamieszkał przy parafii św. Klemensa w Ustroniu, pomagając w duszpasterstwie. Zmarł 21 sierpnia 2023 r.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się:

w czwartek 24 sierpnia w Parafii Świętego Jana Nepomucena w Rybniku - Chwałęcicach:
o godz. 17.30 – modlitwa różańcowa
o godz. 18.00 – Msza święta żałobna

w piątek 25 sierpnia w Parafii Świętego Jerzego w Mszanie:
o godz. 11.15 – modlitwa różańcowa
o godz. 12.00 – Msza św. pogrzebowa.

KOD/mat.pras.


źródło: ox.pl
dodał:
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: