Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zmarł Karol Śliwka

Dziś (10.09.2018) nad ranem zmarł Karol Śliwka - (ur. 16 października 1932 w Harbutowicach) słynny artysta grafik. Był twórcą plakatów, grafik, znaczków pocztowych, opakowań, okładek i znaków firmowych (logo).

Artysta urodził się w 1932 r. w Harbutowicach. Edukację plastyczną rozpoczął w roku 1946 w Wieczorowej Szkole Malarstwa, Rzeźby i Grafiki w Bielsku-Białej. Dalsze kształcenie podjął w Państwowym Liceum Technik Plastycznych, otrzymując w 1953 roku Świadectwo Dojrzałości i Dyplom Technika Rzeźby i Kamieniarstwa. Po studiach, które ukończył w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 1959 roku, uzyskał dyplom i zajął się dziedziną grafiki użytkowej.

Za swoją twórczość graficzną otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki na I Ogólnopolskiej Wystawie Znaków Graficznych w 1969 roku. Dalsze, ważniejsze nagrody i wyróżnienia to: Nagroda I Stopnia Prezesa Rady Ministrów, Złoty Wawrzyn Olimpijski w dziedzinie plastyki, Złoty medal na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, Srebrny za serię plakatów olimpijskich, "Złote Kasztany" za opakowania, nagroda za znaczek pocztowy w Organizacji Narodów Zjednoczonych i inne.

Karol Śliwka został wyróżniony także Krzyżem Kawalerskim OOP, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką "Za zasługi dla Warszawy", odznaką "Zasłużony Działacz Kultury" oraz Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS". Otrzymał także Laur Ziemi Cieszyńskiej - "Srebrna Cieszynianka 2011". W 2015 roku na jego ręce trafiła Nagroda Powiatu Cieszyńskiego w dziedzinie kultury im. Leopolda Jana Szersznika w kategorii Twórczości Artystycznej (szczególnie za znaki graficzne).

(red)

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją