Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Złota Ciupaga dla Istebnej

Zespół Regionalny "Istebna" - po raz pierwszy w swojej 120-letniej historii - nagrodzony został Złotą Ciupagą. To prestiżowa nagroda przyznawana w ramach 52. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

Złotą Ciupagę przyznano za program "Wesele górali istebniańskich", który powstał na podstawie scenariusza Tadeusza Papierzyńskiego. - Program przedstawia wybrane elementy obrzędu wesela. Ważnym momentem w życiu panny młodej i kawalera było wesele, stanowiące również przełomowy moment dla całej społeczności góralskiej określanej poprzez obowiązujące normy i wzory społeczne. Zespół przedstawił obrzęd wesela od momentu powrotu z kościoła, wspólny poczęstunek oraz zabawę. Najważniejszym jednak elementem były oczepiny, czyli uroczysty obrzęd przejścia i przyjęcia młodej pani w grono mężatek. W towarzystwie archaicznych zaśpiewów, strojów ten moment stanowił prawdziwe sacrum - wyjaśniają Maria Motyka i Józef Łupieżowiec, prowadzący zespół.

To nie jedyne wyróżnienie, jakie odebrali w ubiegłym tygodniu muzycy z Istebnej. Częścią festiwalu był Międzynarodowy Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki, w ramach którego przyznano im złote i brązowe Zbrykadła.

KR/mat. pras.

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: