Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zioła i jagnięcina nad Brennicą

Turyści odwiedzający 15 sierpnia Kozią Zagrodę w Brennej mieli okazję nie tylko zakosztować regionalnych dań, które lokal ma na co dzień w menu i jagnięciny pieczonej na ogniu przez specjalistę w przyrządzaniu jagnięciny i baraniny Andrzeja Cieślara z gospodarstwa Agroturystycznego ''U Gazdy'' na Breńskiej Malince, ale także zdobyć ciekawą wiedzę na temat życia i gospodarki szałaśniczej dawnych beskidzkich górali.

Dwukrotnie w ciągu dnia Rafał Marchlewicz robił pokaz wyrobu pasterskiego sera, tak zwanego buncu. Pokazy odbywały się w zrekonstruowanej pasterskiej kolibie stojącej obok karczmy. Ubrany częściowo w tradycyjny pasterski strój bacza barwnie, ciekawie i rzeczowo opowiadał o życiu na sałaszu, o pasterstwie i dawnych tradycyjnych technologiach wyrobu owczego sera.  Wyjaśniał także różnice pomiędzy tradycyjnymi serami owczymi beskidzkimi, a podhalańskimi oszczypkami i tłumaczył, skąd różnice te się wzięły. – U nas sałasze nie były daleko, najwyżej kilka godzin drogi od wsi. Nietrudno było więc choćby raz na tydzień zejść do wsi i znieść gotowe sery. Natomiast na Podhalu na usytuowany daleko, w wysokich górach sałasz szło się nieraz i kilka dni. Dlatego bacza i pasterze jak poszli tam na wiosnę, to wracali dopiero jesienią. Sery wędzili robiąc z nich oscypki po to, by można było je tak długo przechować – wyjaśniał Rafał Marchlewicz.

Atrakcją, i to nie tylko dla dzieci, była możliwość samodzielnego uformowania sobie góralskiego serka. Cały pokaz zakończony był darmową degustacją. Uczestnicy pokazu wyszli więc zeń bogatsi w ciekawą wiedzę i nowy smak. Choć ser podczas pokazu powstał z mleka krowiego, miał jednak sporo z charakterystycznego smaku pasterskiego buncu.

Jako że dziś mamy dzień Matki Boskiej Zielnej powszechnie kojarzony z ziołami w Koziej Zagrodzie nie zabrakło herbaty z zielin. Nie jest to jednak nic nadzwyczajnego, herbaty takie są bowiem w tym promującym tradycje Beskidu Śląskiego lokalu na stałe wpisane w menu. Dziś jednak z okazji Dnia Ziół można było także o ziołach, z których sporządza się codzienne napary posłuchać, a gazda chętnie udzielał ciekawskim informacji o beskidzkich tradycjach.

(indi)


źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: