Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Żegnali smog - Ustroński Alarm Smogowy

Nadejście kalendarzowej wiosny, to szansa na pożegnanie smogu. Duża ilość pyłów zawieszonych w powietrzu to w dużej mierze wynik procesów spalania w domowych piecach, a co za tym idzie, wraz z końcem sezonu grzewczego, jakość powietrza znacznie się poprawia. Pierwszego dnia wiosny (21.03) smog został symbolicznie pożegnany przez Ustroński Alarm Smogowy.

 

- Wraz z nadejściem kalendarzowej wiosny, postanowiliśmy symbolicznie pożegnać smog, który obecny był tej zimy. Policzyliśmy, że wg danych stacji pomiarowych WIOŚ w Ustroniu oraz w Cieszynie w sezonie grzewczym 2017/2018 było to do tej pory odpowiednio: 31 oraz 42 dni. Lokalnie w różnych miejscach naszego regionu wartości te były na pewno jeszcze wyższe – poinformowali przedstawiciele UAS

Jak wskazuje Ustroński Alarm Smogowy, smog powstaje w momencie, gdy nałoży się na siebie kilka czynników. Pierwszym z nich jest zanieczyszczenie powietrza, a w regionie Śląska Cieszyńskiego przyczyną takich zanieczyszczeń są głównie zanieczyszczenia pochodzące z kominów. Pozostałe czynniki to bezwietrzna pogoda (wtedy zanieczyszczenia nie przemieszczają się) i odpowiednia wilgotność powietrza. Wtedy właśnie to, co spala się w piecach zostaje blisko domów i trafia do płuc ich mieszkańców.

Pierwszego dnia wiosny, smog został symbolicznie pożegnany przez Ustroński Alarm Smogowy (który jednak zapowiada dalsze działania, nawet w okresie, gdy problem smogu jest zdecydowanie mniejszy, czyli w okresie wiosenno-letnim) wraz z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ustroniu. W czasie symbolicznego żegnania „stwora, który niszczy zdrowie i nie pozwala bawić się zimą na wolnym powietrzu” dzieci przygotowały prace, które pokazują, w jaki sposób odbierają lepszą jakość powietrza, która już wkrótce w regionie zagości.

Zgodnie z informacjami, jakie przekazał UAS, w przypadku dzieci miało to szczególne znaczenie, gdyż to one są wyjątkowo narażone na powikłania, związane ze złą jakością powietrza. Smog może u nich powodować między innymi astmę, choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, osłabienie odporności, gorszy rozwój i funkcjonowanie układu oddechowego w wieku późniejszym, następstwa onkologiczne, a także zaburzenia pamięci, zdolności uczenia się i orientacji przestrzennej, czy zmiany anatomiczne w mózgu.

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: