Zegar odmierza nową historię Muzeum Protestantyzmu
Nad jego powstaniem myślano od wielu lat, jednak dopiero dzisiaj udało się to zrealizować. W cieszyńskim kościele Jezusowym otwarto Muzeum Protestantyzmu. Po Mikołajkach, to drugie takie miejsce w Polsce. Stare księgi do nabożeństw, ale i ręczne zapiski, kancjonały, naczynia liturgiczne - najpierw gromadzono w tzw. „Kaplicy Chrztów”. Dzisiaj znalazły swoje właściwe miejsce – mówi nam proboszcz parafii ewangelickiej ks. Janusz Sikora.
Dzięki unijnemu wsparciu powstało muzeum, ale trwa także zabezpieczenie m.in. biblioteki Tshammera najcenniejszego i największego zabytkowego księgozbioru ewangelickiego w Polsce. Muzeum to nie tylko starodruki, ręcznie pisane książeczki do nabożeństw, czy cenzurki ze szkoły. Udało się nam zgromadzić także ciekawostki – mówi jeden z współtwórców muzeum, historyk Maciej Oczkowski.
To nie będzie martwe miejsce, będziemy gromadzić wszystko, co świadczy o naszej przeszłości na Ziemi Cieszyńskiej - zapowiada Oczkowski. Podczas otwarcia stary zegar z budynku dawnego alumneum wspólnie uruchomili burmistrz Bogdan Ficek i biskup Paweł Anweiler.
Eksponaty pokazane na wystawie to głównie zbiory parafii, ale są tutaj także dary parafian. Jeden z obrazów podarowanych placówce, to liczący ponad 130 lat obraz przedstawiający Marcina Lutra.
Mówili ofiarodawcy - Roman i Lidia Sosnowie. Muzeum, które mieści się w części chóru kościoła Jezusowego nie będzie miało stałych godzin otwarcia. Wystarczy jednak wcześniej zadzwonić na parafię i umówić się na zwiedzanie ekspozycji.
Jan Bacza
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
