Ze strażą pożarną bezpieczniej

Taki właśnie tytuł nosiła wczorajsza (11.05) impreza, którą dla uczniów szkół podstawowych w Goleszowie zorganizowały miejscowe Ochotnicze Straże Pożarne.

Były konkursy sprawnościowe, testy z wiedzy pożarniczej a przede wszystkim możliwość zaznajomienia się ze sprzętem, którym na co dzień pracują strażacy. 'Ze strażą bezpieczniej' to druga edycja wydarzenia, które odbyło się w Goleszowie. - To piknik dla szkół podstawowych. Kilka lat temu stworzyliśmy w gminie drużyny pożarnicze. Chcemy iść w tym kierunku, chcemy propagować ideę pożarnictwa wśród młodzieży – mówi Marian Machalica, komendant gminny OSP w Goleszowie.

Strażakom zależało, by dzieciaki i młodzież nie tylko poznała wyposażenie wozów strażacki, ale by poznały techniki ratownictwa, pierwsza pomoc i dowiedziała się o służbie, którą na co dzień pełnią ochotnicy. Jak dodaje Machalica - Chcemy też zaszczepić tą ideę, ściągać ich do MDP. Nasza gmina jest specyficzna. Leżymy w środku trzech jednostek JRG, najbliższą mamy w Ustroniu, później w Cieszynie i Skoczowie. W samym Goleszowie nie ma zawodowych strażaków. Dlatego chcemy ściągać narybek, z młodzieżowych drużyn część osób pozostaje strażakami ochotnikami.

Młodzież nie bierze udziału w akcjach, ale poznają techniki gaszenia i niwelowaniu zagrożeń. Jacek Klein, prezes OSP w Dzięgielowie zaznacza, że przede wszystkim chodzi o sprawność fizyczną. - Takich testów przerabiamy bardzo wiele. Młodzieżowe drużyny rywalizują między sobą w licznych zawodach.To jest zabawa, ale przez nią poznajemy ten zawód
– mówią członkowie drużyn pożarniczych. Jak przyznają, często w ich rodzinach bycie strażakiem ma wielopokoleniową tradycję.

JB

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją