Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zbudują dwie drogi

Na ostatniej (28.03.2019) sesji Rady Gminy w Jasienicy mówiono o pieniądzach jakie są potrzebne jako dofinansowanie bielskiemu Starostwu Powiatowemu do przebudowy dwóch dróg.

Bielskie Starostwo Powiatowe zamierza zbudować dwie drogi, strategiczne ze względu na dojazd do Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej: z Ligoty w gminie Czechowice-Dziedzice do Międzyrzecza Górnego oraz z Mazańcowic do Międzyrzecza Dolnego.

O tej pierwszej rozmawiano już podczas poprzedniej sesji. Jak mówił wójt Janusz Pierzyna, powiat zabiega o 50 proc. dofinansowania do przebudowy z funduszy rządowych. Na wniosek wójta starostwo jeszcze przed przyznaniem takiego dofinansowania przeprowadziło przetarg, aby zorientować się, ile w rzeczywistości prace będą kosztować. Okazało się, że w stosunku do kosztorysu, opiewającego na 11,5 mln zł, najtańsza oferta zawierała kwotę 14,7 mln zł. To oznacza, że proporcjonalnie trzech partnerów musi dołożyć więcej, w tym Jasienica 251 tys. zł do 3 mln zł, jakie już na ten projekt przeznaczyła. Dlatego wójt zwrócił się do rady, aby przyznać te dodatkowe 251 tys. zł. – Od trzech lat staramy się o przebudowę tej drogi, więc szkoda byłoby tracić okazję – powiedział wójt. Droga z Ligoty do cmentarza w Międzyrzeczu Górnym z rondem na skrzyżowaniu obok boiska w Międzyrzeczu Dolnym i odcinkiem długości blisko 200 m do mostu w Międzyrzeczu Dolnym powstałaby w tym roku.

Druga droga, o której dofinansowanie przebudowy stara się Powiat, również wymaga poważnego remontu. Chodzi o ponad 2 km od ronda w Mazańcowicach do mostku przy boisku w Międzyrzeczu Dolnym. W tym wypadku dofinansowanie z programu Regionalne Inwestycje Terytorialne również wyniosłoby 50 proc., z pozostałej połowy Gmina Jasienica musiałaby dołożyć 45 proc., co według kosztorysu wynosi 2 676 542 zł. Według planów droga byłaby zbudowana w przyszłym roku, dlatego w tym na rozpoczęcie prac z budżetu Gminy Jasienica zostałoby przeznaczone 251 tys. zł, reszta w 2020 r. – Zależy nam na tych drogach, ale też trzeba pamiętać, że to nie nasze zadanie. W ciągu trzech lat na dofinansowanie dróg powiatowych przeznaczyliśmy blisko 10 mln zł, gdy na nasze gminne drogi wydajemy 2 mln zł rocznie. Z drugiej strony mieszkańców nie interesuje, do kogo należy droga – wyraził swoje wątpliwości Pierzyna.

Na jego wniosek radni przychylili się do przeznaczenia tych kwot na obie drogi powiatowe.

(red./mat.pras.)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: