Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaśpiewali kolędy po francusku

W czwartek (30.01.2020) w cieszyńskim Domu Narodowym odbył się koncert kolęd w języku francuskim w wykonaniu uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Cieszynie, SP 1 w Skoczowie i SP 8 w Skoczowie. Swoich kolegów wsparli również wychowankowie zespołu szkolno-przedszkolnego w Bestwince i cieszyńska SP2.

Koncert kolęd „Concert de Chants de Noel” odbył się w Cieszynie już po raz dziewiąty — Spotykamy się już na dziewiątym Koncercie, po krótkiej przerwie, tym razem w cieszyńskim „Domu Narodowym”. Kolędy wykonują uczniowie klas frankofońskich województwa śląskiego. Koncert jest okazją do popularyzacji języka francuskiego oraz do zaprezentowania umiejętności muzycznych, artystycznych oraz językowych. W niekonwencjonalny sposób uczniowie poznają świąteczne obyczaje z kręgu kultury francuskojęzycznej – wyjaśniła Aleksandra Żołnowska, jedna z organizatorek wydarzenia.

W programie występu, uczniowie wykonali łącznie 10 popularnych francuskojęzycznych kolęd. Melodie były wszystkim dobrze znane, a wykonawcy ani na chwilę nie zawahali się śpiewając francuskie wersy. Zgromadzeni gości mogli usłyszeć m.in. „Vive le Vent” w wykonaniu skoczowskiej SP1 oraz cieszyńskiej SP2, „Au Royaume du Bonhomme Hiver” przygotowane przez skoczowską SP8, „Douce Nuit” w wykonaniu ZSP w Bestwince, „Petit Garcon” w wykonaniu cieszyńskiego „Kopera” i wiele innych.

Podczas przerw w muzyce prowadzący starali się przybliżyć zgromadzonym francuską kulturę, przedstawiając ciekawostki, dotyczące tradycji świątecznych. Słuchacze dowiedzieli się m.in. w jaki sposób powstało tradycyjne, francuskie ciasto świąteczne i jak wygląda francuska tradycja, dotycząca choinki.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: