Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zasługi w Wiśle, nagroda w Istebnej

Helena Pustówka, jedna z najbardziej zasłużonych osób dla Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Wiśle, otrzyma Medal Zasłużony Kulturze ''Gloria Artis''. Odbierze go jednak nie na deskach amfiteatru w Wiśle, ale... podczas Festynu Istebniańskiego. - To jest gańba dla wiślan - można usłyszeć takie głosy pod Trzema Kopcami.

Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” przyznaje minister kultury i dziedzictwa narodowego osobom wyróżniającym się na polu kultury, twórczości artystycznej, ochrony dziedzictwa narodowego.


Są trzy stopnie medalu: złoty, srebrny i brązowy – wyjaśnił Leszek Miłoszewski, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, który nominował do brązowej nagrody Helenę Pustówkę. – To tak naprawdę nasz wspólny pomysł z ministerstwem. Kiedy to dowiedziało się o zasługach pani Heleny, samo dopingowało nas do wystąpienia z takim wnioskiem. Dzięki takiemu wsparciu przeszliśmy najkrótszą możliwą drogę jeżeli chodzi o procedury.


W środę w Muzeum Beskidzkim w Wiśle odbyła się promocja albumu „Tydzień Kultury Beskidzkiej w Wiśle”. Wydawcą jest Gmina Wisła, autorem tekstów Sylwia Tumidajska z MB, swoje refleksje napisała także dyrektor placówki, Małgorzata Kiereś. Jedno ze zdjęć, umieszczone na całej stronie 79, przedstawia Helenę Pustówkę z córką Izabelą oraz wnuczką Lenką. Pani Helena udostępniła zresztą wiele zdjęć archiwalnych i materiałów do publikacji. Urząd nie za bardzo jednak widzi miejsce dla pani Heleny na scenie, bo nie zgodził się, żeby nagroda została wręczona podczas TKB w Wiśle. Podobno władze miasta miały powiedzieć, że wręczenie nagrody zburzy koncepcję. Z kolei podczas środowej konferencji prasowej burmistrz Jan Poloczek mówił, że w niedzielę władze będą chciałby podziękować niektórym żyjącym mieszkańcom zaangażowanym w TKB.
Jest na przykład Wiktor Buczek, który otwierał pierwszy Tydzień – mówił Poloczek.


„Gloria Artis” jest na tyle wysokim wyróżnieniem, że musi wręczyć je przedstawiciel ministerstwa. Kiedy sprawa z ministerstwem była już dopięta i okazało się, że w Wiśle medal nie może być wręczony, pojawił się pomysł, żeby Helena Pustówka odebrała wyróżnienie w... Istebnej.


Oczywiście ideałem byłaby Wisła, ale skoro się nie da, to wpadliśmy na pomysł z Festynem Istbniańskim. To w końcu też jest Beskid Śląski, a tradycje TKB-owskie w tej miejscowości są również bardzo silne – dodał Leszek Miłoszewski.
Informacja o zamieszaniu z nagrodą lotem błyskawicy obiegła Wisłę. Niektórzy już mówią, że to gańba dla wiślan.
Nie mam nic do Istebnej, Festynu Istebniańskiego, który jest świetną imprezą, ale honory panie Helenie powinniśmy oddać na miejscu – skomentował jeden z mieszkańców.
Nie chce mi się wierzyć w rzetelność tej informacji. Jeżeli to prawda, to znaczy, że nie umiemy wznieść się ponad podziałami – skomentował radny Tomasz Bujok.
Burmistrz Jan Poloczek nie komentuje sprawy.

wot

 

źródło: ox.pl
dodał: WOT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: