Zaślubiny Dobrawy i Mieszka na cieszyńskim moście
Aktowi chrztu towarzyszył akt zaślubin. W notatce zapisanej w XII-wiecznej Kronice polskiej, pod rokiem 966 czytamy: Mieszko książę Polski został ochrzczony – kiedy prof. dr hab. Jolanta Tambor Dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ odczytała te słowa rozległy się gromkie brawa.
Na moście „Przyjaźni” po polskiej stronie książę Polski Mieszko wyczekiwał Dobrawy, która zmierzała do niego dostojnym krokiem z czeskiej strony. Towarzyszyli im oczywiście goście. Kiedy już spotkali się wszyscy razem odśpiewano Bogurodzicę oraz tradycyjne Sto lat. Na koniec tego niecodziennego wydarzenia zebrani goście obsypali Młodą Parę pieniędzmi - w ten właśnie sposób studenci zainscenizowali wczoraj (19.08) akt zaślubin Dobrawy i Mieszka z okazji obchodzonej w tym roku 1050. rocznicy chrztu Polski.
Organizatorem inscenizacji „Zaślubiny na Moście” była Szkoła Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. W wydarzeniu tym wzięli udział przebywający w Cieszynie obcokrajowcy z ponad 30 krajów świata – studenci letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej.
Bardzo dziękujemy wszystkim gościom, którzy zechcieli obejrzeć zaślubiny na granicznym moście polsko-czeskim, czesko-polskim. Uważamy, że to właśnie tutaj powinny się były odbyć te właśnie zaślubiny i chrzest – mówiła prof. dr hab. Jolanta Tambor dziękując za obecność wszystkim przybyłym widzom i biorącym udział w tym wydarzeniu studentom.
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.


Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
