Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaprószenie ognia i pożar lasu

W wyniku przypadkowego zaprószenia ognia przez turystów, doszło do pożaru poszycia leśnego, silny wiatr, wysoka temperatura i wysuszona ściółka spowodowały bardzo szybkie rozprzestrzenianie się pożaru. To – na szczęście - tylko scenariusz ćwiczeń strażaków pod kryptonimem „Soła 2023”, w której brali udział również strażacy z KP PSP w Cieszynie.

Ćwiczenia pod nazwą Wojewódzkie Ćwiczenia Ratownicze Centralnego Odwodu Operacyjnego Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego pod kryptonimem „Soła 2023” odbyły się 10 października 2023 roku na terenie Nadleśnictwa Ujsoły (powiat żywiecki).

Jak informuje KW PSP w Katowicach, w ćwiczeniach brały udział wydzielone siły i środki Batalionu Centralnego Odwodu Operacyjnego: kompania gaśnicza „Soła”, sztab Batalionu Centralnego Odwodu Operacyjnego oraz Pluton Zabezpieczenia Działań „Sztabowy”. Organizatorem ćwiczeń była Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach we współpracy z Nadleśnictwem Ujsoły.

Ogółem w ćwiczeniach wzięło udział ok. 30 pojazdów i ponad 100 strażaków, w tym strażacy z KP PSP w Cieszynie.

- Scenariusz ćwiczeń zakładał, że w wyniku przypadkowego zaprószenia ognia przez turystów, doszło do pożaru poszycia leśnego w nadleśnictwie Ujsoły w powiecie żywieckim. Pożarem objęty został rejon Soblówki. Silny wiatr, wysoka temperatura i wysuszona ściółka spowodowały bardzo szybkie rozprzestrzenianie się pożaru – informują strażacy w Katowic.

Celami głównymi Ćwiczeń było określenie stopnia przygotowania sił i środków Centralnego Odwodu Operacyjnego KSRG do działań związanych z dostarczaniem wody na duże odległości w obszarze górskim oraz sprawdzenie stopnia przygotowania kadry dowódczej województwa śląskiego do prawidłowego kierowania działaniami ratowniczymi na wszystkich poziomach dowodzenia.

 

Red.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-10-14 09:07:08
św. Patryk.: pożary w lasach to często efekt dewastacji i działalności rabunkowej firm wynajmowanych przez LP, dla nich potężne ogniska w samym środku lasu to normalka, a że czasami się i las zapali to wtedy dzwonią do kolegów strażaków i sprawa jest zamiatana pod dywan
2023-10-14 11:02:22
mieszkaniac: Główny oszołom na stanowisku jak zawsze czujny aby coś skomentować -przeważnie nie na temat
2023-10-14 11:15:35
poCieszny: Ale Clickbaitowy tytuł artykułu, bieda w OX.pl widzę skoro nie umieją czytelnika inaczej zachęcić do odwiedzania stron....
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: