Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zaprosili owady do przestrzeni miejskiej

We wtorek (11.08) w siedzibie Fundacji „MamGrono” odbyły się warsztaty ekologiczno-artystyczne „Budujemy hotel dla owadów”. Akcja była dofinansowana ze środków miasta Cieszyna.

Warsztaty ekologiczno-artystyczne „Budujemy hotel dla owadów” były skierowane do dzieci w wieku od 5 do 10 lat, wraz z opiekunami. To pierwsze z cyklu 7 warsztatów związanych z ekologią i rękodziełem, przygotowanych przez fundację „MamGrono”. Na pierwszych zajęciach dzieci miały za zadanie dobrze się bawić i przy okazji zaprosić owady do miejskiej przestrzeni. Hotele, przygotowane z drewna, zostały wypełnione różnymi materiałami, aby zapewnić bioróżnorodność siedliska - W czystej, dokładnie uporządkowanej przestrzeni miasta, brakuje naturalnych miejsc do zamieszkania przez owady zapylające. Ich obecność jest ważna także w miastach, zaprośmy więc owady do naszej miejskiej przestrzeni. Hotel wykorzystają też owady, będące pogromcami szkodników. Zbudowaliśmy dla nich hotele i wypełniliśmy je różnymi materiałami (patyczkami, szyszkami, słomą, pustkami i in.), by zapewnić jak największą bioróżnorodność siedlisk. Praca praktyczna dzieci została poprzedzona zaprojektowaniem na kartkach wizji swojego hotelu – wyjaśniła Anna Babik z fundacji „MamGrono”

Zajęcia odbyły się w siedzibie fundacji „MamGrono”. Początkowo prace rozpoczęto w ogrodzie, a dzieci, pracowały w małych, rodzinnych grupach. Niestety, deszcz pokrzyżował plany małych entuzjastów przyrody i całość trzeba było przenieść do środka, tam jednak entuzjazm nie ostygł. Hotele zostały wykonane, a dzieci dyskutowały o znanych im owadach i miejscach, gdzie można spotkać przedstawicieli poszczególnych gatunków. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się również, jacy lokatorzy zasiedlą ich hotel (było to uzależnione od materiału, jak wybrali do budowy). Powstało kilka prac, które uczestnicy zabrali do domu, jeden hotel pozostał na terenie ogrodu hufca, gdzie od niedawna mieści się również siedziba fundacji.

 

JS

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: