Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zapomniana, niebezpieczna droga

Droga prowadząca od Ogrodzonej do Międzyświęcia z każdym rokiem jest w coraz gorszym stanie. Wiodąca równolegle ekspresówka z Cieszyna do Skoczowa i dalej do Bielska-Białej jest częściej wykorzystywana przez kierowców i tzw. "stara droga" traci na znaczeniu.

Drogi prowadzące przez kilka miejscowości zazwyczaj podlegają pod zarząd dróg powiatowych. Jak jednak informuje nas Magdalena Suchanek – Kowalska, dyrektor cieszyńskiej placówki - to jest odcinek drogi wojewódzkiej. My jako powiat odpowiadamy za drogę w Międzyświeciu prowadzącą do centrum. Ten fragment, o którym mówimy miał kiedyś odcinki gminne, natomiast teraz od 3 lat mają status drogi wojewódzkiej.

Jak się dowiedzieliśmy, gmina Dębowiec wyrównywała powierzchnię fragmentu drogi przy Szkole Podstawowej w Ogrodzonej (występowały tam koleiny po tirach, które wcześniej często tą drogą jeździły) - frezowaliśmy nawierzchnię, po to, aby była w miarę równa. Nie żeby była całkiem równa, ale w miarę równa, przejezdna – mówi Krzysztof Nowak z Urzędu Gminy. Wcześniej wprowadziliśmy ograniczenie do 30 km/h ze względu na koleiny. Później ustawa o drogach publicznych, a dokładnie jej nowelizacja, pozwoliła nam przekazać ją pod zarząd dróg wojewódzkich – dodaje.

Wyrównanie powierzchni tego odcinka drogi zostało zlecone w maju 2014 roku, a pod zarząd wojewódzki została przekazana z dniem 1 stycznia 2016. Od tamtego czasu nic się nie zmieniło na całym odcinku od Ogrodzonej po Międzyświecie. Najniebezpieczniejszym momentem jest skrzyżowanie z drogą w kierunku Iskrzyczyna, na którym często dochodzi do stłuczek. Pomimo ograniczenia prędkości do 70 km/h oraz ostrzeżeń o koleinach i wypadkach, kierowcy jeżdżą tam z nadmierną prędkością...

Zapytaliśmy rzecznika prasowego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach o plany remontu tej drogi. Jak przyznaje Ryszard Pacer- w tej chwili nie planujemy remontu tej drogi. Oczywiście jest potrzebny. Jednak obecnie brak jest funduszy na to przedsięwzięcie. Na marginesie warto zauważyć, że po wyremontowaniu drogi, średnia prędkość pojazdów wzrasta. Jedynymi skutecznymi sposobami opanowania tego zjawiska są policyjne kontrole prędkości lub instalacja fotoradaru, czym zajmuje się Główny Inspektorat Transportu Drogowego. 

Jak więc widać, droga, która kiedyś była głównym środkiem komunikacji między Cieszynem a Skoczowem traci na znaczeniu regionalnym, mimo faktu, iż codziennie przejeżdża nią wiele osób. Miejmy nadzieję, że jednak z czasem problem uda się rozwiązać. 

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-10-18 10:13:20
mati024: Oczywiście że brak funduszy! Gdyby w Dębowcu trzeba było wyremontować drogę to już by było zrobione.
2018-10-18 10:23:12
zubermarek: Nic prostszego Pani Magdziu jak zaprosić Jakiego. On wszystko załatwi.........oczywiście przed wyborami ((-:
2018-10-18 11:39:14
ciotka matylda: Tu jest recepta na wszystko. https://youtu.be/UcrHhrDPrjI
2018-10-18 15:10:28
krzysztof.mm: "warto zauważyć, że po wyremontowaniu drogi, średnia prędkość pojazdów wzrasta" - jeśli w WZD same takie geniusze, to ta droga nieprędko remontu się doczeka - na marginesie, WZD także został opanowany przez pis-owską szarańczę, której w pierwszej kolejności SIĘ NALEŻY - to praktycznie redukuje szanse na remont do zera
2018-10-18 21:29:09
utopiec: Co za problem. Jeśli nie można wyremontować to ograniczyć prędkość. Nawet do 30 km. kiedyś droga ta była wybrukowana. Nie było tyle problemów.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: